utorok, 10 september 2013 08:35

Potlačte stres broskyňou

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Chutné a veľmi populárne broskyne pochádzajúce pôvodom z Číny, sa do zvyšku sveta rizšírili prostredníctvom starej hodvábnej cesty veľmi rýchlo.

Broskyňa je popisovaná ako malý, listnatý strom, ktorý dorastá do výšky asi 8 metrov. Existuje  mnoho odrôd broskýň, ktoré sa pestujú po celom svete, odrody sa líšia farbou, veľkosťou a charakteristikou rastu.

Plody majú veľkosť malého jablka, s rozmermi asi 7 - 10 cm v priemere a váhou asi 130 gramov. Dužina je šťavnatá a sladká s príjemnou arómou. V závislosti na odrode, má bielu až krémovo žltú farbu s centrálne umiestneným jediným semenom, ktoré je uzavreté vo vnútri tvrdej škrupiny. 

Zdravotné výhody broskýň

-Nádherne chutné broskyne obsahujú málo kalórií, 100 g ovocia obsahuje len 39 kalórií, a neobsahujú žiadne nasýtené tuky. Sú však bohaté na množstvo zdravie podporujúcich živín, minerálov a vitamínov.

-Čerstvé broskyne sú malým zdrojom antioxidantu, vitamínu C. Vitamín C má antioxidačné účinky a je potrebný pri syntéze spojivových tkanív v tele. Konzumácia potravín bohatých na vitamín C pomáha telu vytvoriť odolnosť voči infekčným chorobám, a odstraňuje škodlivé voľné radikály z organizmu.

-Vďaka svojmu zloženiu a obsahu vlákniny pomáhajú broskyne pri zápche. Vláknina má dobrý vplyv na celý tráviaci systém a zlepšuje celkový metabolizmus.

-Čerstvé plody sú tiež zdrojom vitamínu A a beta-karoténu. Beta-karotén je provitamín, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A. Vitamín A je nevyhnutný pre udržanie zdravého zraku. Je tiež dôležitý pre udržanie zdravej sliznice a kože. Konzumácia prírodných plodov bohatých na vitamín A chráni pľúca a ústnu dutinu pred rizikom vzniku rakoviny.

-Pripisujú sa im aj upokojujúce účinky na organizmus, pretože obsahujú niacín, selén, horčík a zinok, a práve táto kombinácia pomáha účinne potláčať stres. 

-Sú bohaté na mnohé dôležité minerálne látky, ako je draslík, fluór a železo. Železo je nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek. Fluorid je súčasťou kostí a zubov a je nevyhnutný ako prevencia zubného kazu. Draslík je dôležitou zložkou bunkových a telesných tekutín, ktoré pomáhajú regulovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak.

-Broskyne sa často používajú pri liečbe kašľu a dokonca pomáhajú pri potláčaní prejavov astmy.

-Broskyne obsahujú zdravie podporujúce flavonoidy, polyfenolické antioxidanty ako luteín zea-xantín a SS-kryptoxantíny. Tieto látky pomáhajú pôsobiť ako ochrana proti voľným radikálom odvodených od kyslíka a reaktívnych foriem kyslíka, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri predčasnom starnutí a rôznych chorobných procesoch.

Čítať 2625 krát Naposledy zmenené piatok, 08 august 2014 08:32
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email