utorok, 28 január 2014 08:51

Najčastejšie ukľúdňujúca šálka čaju na svete

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Medovka je liečivá bylinka, ktorá má upokojujúcu vôňu, pôsobiacu priam okamžite, a niet sa čomu diviť. Niekoľko štúdii už preukázalo je schopnosť vplývať na ľudský organizmus  pri výraznom potláčaní úzkosti.

To zo šálky čaju pripraveného z medovky robí najčastejšie používaný čaj pri snahe potlačiť stres a dosiahnutie psychickej pohody. Medovka vďaka obsahu účinných látok, ako je silica, flavonoidy, kyselina rozmarínová, citral, germakrin, kyselina fenolová, tripertén, citronellal, karyofylen a triterpény sa veľmi dobre zhostila tejto upokojujúcej úlohy. Avšak medovka má aj množstvo iných pozitívnych vplyvov na celkové zdravie človeka. Napríklad pomáha podporovať myseľ, pomáha pri nespavosti, pri bolestivej menštrácii, lieči herpes a množstvo iných neduhov. 

Existujú dva spôsoby, ako ju použiť:

Inhalácia a esenciálny olej: Účinky medovky môžete využiť aj jednoduchou inhaláciou, tento spôsob nielenže ukľudňuje myseľ, ale pomáha znížiť krvný tlak. Postup je jednoduchý, zalejte čerstvú, alebo sušenú medovku vriacou vodou a nechajte pár minút vyluhovať. Vezmite uterák a klasickým spôsobom sa nahnite nad misku s medovkou. Inhalujte horúce pary po dobu 10 – 15 minút. Takto dosiahne Vaša myseľ potrebný kľud, no aj nosové dutiny sa týmto spôsobom prečisťujú, čím predchádzate ich zápalu.

Na druhú stranu môžete použiť esenciálny olej, ktorý sa využíva hlavne vtedy, keď človek v dnešnej hektickej dobe, nemá v priebehu pracovného dňa čas ani na šálku čaju. Esenciálny olej sa jednoduchým spôsobom votrie do pokožky, najčastejšie na predlaktí a jeho účinky sa čoskoro dostavia. Esenciálny olej sa môže použiť pri cestovaní, jazde hromadnou dopravou, či v aute, kde nieje možné vychutnať si medovky v podobe čaju , alebo inhalácie. Keď sme už pri aute tu sa nám otvára aj možnosť využiť auto difúzor, ktorého náplň tvorí esencia medovky. Difúzor sa potom použije ako klasická aróma do zapaľovača.  

Čaj: Uvarte si šálku čaju z organickej medovky. Použite jeden alebo dva sáčky čaju (alebo 2 lyžičky sypaného čaju) na šálku. Čaj nechajte pár minút vyluhovať a je pripravený na pitie. Pri bylinkových čajoch zachádzajte opatrne s cukrom, pri častom pití tohto zdravého čaju by totiž jeho príjem mohol v tele napáchať viac škôd ako by bol očakávaný prospech čaju. Často sa do bylinných čajov neodporúča použiť žiadny cukor, ani umelé sladidlá. Po čase si zvyknete na chuť bez cukru a určite aj oceníte skutočnú chuť prírody a zdravia.

Čítať 4908 krát Naposledy zmenené streda, 06 august 2014 07:05
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email