streda, 05 február 2014 07:52

Joga znižuje zápal v tele, stres a únavu až o 57%

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ľudia, ktorí praktikujú jogu dobre vedia o jej pozitívnych účinkoch na ľudské telo aj myseľ. Jej prospech na celkové zdravie človeka je dobre známy už po stáročia, pričom za tú dobu sa joga neustále vyvíjala až na dnešnú úroveň.

Ako sa zistilo výskumom, len dve 90 minútové sedenia jogy týždenne po dobu 3 mesiacov dostatočne znižujú hladinu zápalov až o 20%. Rovnaké množstvo jogy tiež znižuje únavu až o 57%. A tieto pozitíva trvajú celé mesiace aj potom, čo človek prestane chodiť na jogu, ako nato poukázala nová štúdia. 

Výskum: Štúdie tímu z Ohio v USA pozorovali zápaly u 200 pacientiek s karcinómom prsníka u žien, ktoré chorobu prežili, ukázalo sa, že polovica z nich praktizuje jogu minimálne dvakrát týždenne. Vedci tiež zhromažďovali psychologické prieskumy, ktorých cieľom je posúdiť fyzickú energiu a hladinu depresie účastníkov štúdie. V porovnaní so skupinou bez jogy, kde táto skupina ľudí trpela omnoho vyšším a trvalejším zápalov v tele, a zníženou fyzickou energiou, čiže únavou. 

Čo to znamená: Meditatívna súčasť jogy je osvedčeným bojovníkom proti stresu. A vďaka odbúraniu stresu, má človek kvalitnejší spánok, čo priamo vedie k nárastu fyzickej aktivity. Oba tieto faktory môžu vysvetliť zlepšenie, čo sa týka zápalov v tele a hladinu energie. Tiež fakt, že joga pomáha naučiť sa človeku zvládať stres pomocou koncentrácie a dýchania, jej pozitívne účinky trvajú, aj keď prestanete na niekoľko mesiacov úplne jogu praktikovať, napríklad z dôvodu úrazu a pod.

Zrátané a podčiarknuté: Každý, kto sa dá na jogu by sa mal čoskoro dopracovať k nižšej úrovni zápalov a únave, rovnako tak k lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku. V štúdii sa tiež hovorí o tom, že čím častejšie sa joga cvičí, tým lepšie výsledky môže človek dosiahnuť.

Čítať 4153 krát Naposledy zmenené utorok, 05 august 2014 09:22
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email