piatok, 21 február 2014 13:22

Najčastejšie zlozvyky nebezpečné pre zdravie

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Nervózne návyky sú často nepríjemnejšie pre ľudí navôkol, ako pre človeka, ktorý ich praktikuje. Dôležité však je zamyslieť sa aj nad tým, že takéto návyky môžu spôsobovať rôzne zdravotné a estetické poškodenia. Práve preto sa odborníci snažili poodhaliť dôvody, prečo tieto zdanlivo neškodné zlozvyky môžu byť nebezpečné pre zdravie.

Okusovanie nechtov
Jedná vec je ak si zo strachu pri sledovaní hororu človek okusuje nechty, iné ale je keď sa to stáva pravidelným zvykom. Vtedy môže dôjsť k poškodeniu ako nechtov tak aj pokožky okolo nich. Baktérie z úst sa pritom prenášajú na kožu a spôsobujú kožné ochorenia. Taktiež to platí aj opačne baktérie pod nechtami sa rovnako prenášajú do úst kde spôsobujú infekcie ďasien a hrdla.

Hranie sa s vlasmi
Krútenie a točenie pramienkov vlasov okolo prsta môže časom viesť k poškodeniu vlasových korienkov. To môže mať za následok dočasné alebo trvalé oblastné vypadávanie vlasov, rovnako ako infekciu. Ťahanie za vlasy, môže byť príznakom psychiatricko - impulzného stavu ovládacieho prvku s názvom Trichotillomania, ktorý si vyžaduje psychoterapiu a lieky. 

Praskanie v krku
Násilne ohýbanie hlavy na jednú stranu uvoľňuje plyny nahromadených v kĺboch ​​medzi stavcami, čo vytvára praskavý zvuk. Aj keď človek môže cítiť akúsi úľavu, opakovane praskanie krku môže oslabiť okolité väzy, ktoré sú potom náchylnejšie na zranenia. Okrem toho, tento nadmerný pohyb môže spôsobiť opotrebenie v kĺboch ​​a môžu tak viesť k artritíde. V zriedkavých prípadoch praskanie v krku môže vyvolať mozgovú mŕtvicu.

Neustále dotykanie sa tváre
Opakovane dotykanie sa tváre obzvlášť na jednom mieste vedie k poškodeniu hornej veľmi tenkej mikroskopickej vrstvy kože. Koža tak nieje plne schopná odolávať vnikaniu baktérii, čo spôsobuje infekcie. V prípade, že sa koža dráždi až natoľko, že dochádza ku krvácaniu na koži sa vytvárajú jazvy, čo je už aj estetický problém.

Škrípanie zubami
Zvieranie a škrípanie zubami, keď je človek v strese, často to môže znamenať pohromu pre zdravie ústnej dutiny. Škrípanie môže spôsobiť poškodenie, alebo zlomenie zubov, čo si už vyžaduje odborné ošetrenie koruniek či koreňových kanálikov. Tento zlozvyk môže tiež viesť k poškodeniu čeľustného kĺbu, čo je často veľmi bolestivé. Ľudia silno zovierajú skus, alebo škrípu zubami ako reakcia na stres. Väčšina prípadov sa končí u stomatológa, pričom výnimkou nie sú ani vypadnuté zuby. Silné zovieranie čeľuste sa lieči aj botoxom, injekcie sa vpravujú do svalov, čím sa znižuje sila, a tým aj potenciálne poškodenie.

Cmúľanie cukríkov
Cmúľanie tvrdých cukríkov je vlastne kúpeľ zubov v cukri, čo je vlastne priama cesta k tvorbe zubných kazov. Baktérie sa živia cukrom, ktorý vytvára ideálne prostredie pre zubný kaz. Človek má zároveň tendenciu tieto tvrdé cukríky drviť zubami, pričom tu hrozí priame riziko poškodenia zubnej skloviny, alebo zlomenie zubu. V tomto prípade je je riešenie veľmi jednoduché, stačí si zadovážiť cukríky bez obsahu cukru.

Olizovanie a hryzenie pier
Nervózne olizovanie pier vystavuje ústa tráviacim enzýmom. Tieto enzýmy na koži môžu viesť k dermatitíde a zápalom, ktoré spôsobia, že pery vyzerajú suché a popraskané. Hryzenie pier pri strese môže spôsobiť tvorbu fibrómov, pevných farebných výrastkov, ktoré môžu vyžadovať chirurgické odstránenie.

Hryzenie do vnútornej strany líc
Rovnako ako hryzenie nechtov a pier aj hryzenie líc patrí k zlozvykom spôsobeným stresom. Často vnútro ústnej dutiny veľmi trpí, líca sú opuchnuté a bolestivé. Časom to môže mať za následok chronický zápal, možné krvácanie a zjazvenie oblasti.

Žutie žuvačiek
Časté žutie žuvačiek spôsobuje nadužívanie žuvacích svalov. Rovnaký vplyv ako tvrdé cukríky majú aj žuvačky s obsahom cukru. Žuvačky predstavujú inú sadu problémov, predovšetkým zažívacie ochorenia. Sorbitol, umelé sladidlo, vytvára nepríjemné laxatívne účinky pri konzumácii v nadbytku (18. až 20. žuvačiek denne). Prehĺtanie prebytočného vzduchu počas žuvania tiež zvyšuje riziko vysokého obsahu plynov v žalúdku.

Okusovanie koncov ceruziek
Baktérie neustále číhajú na konci ceruziek, svoj organizmus tak dobrovoľne človek vystavuje škodlivým patogénom, vrátane vírusov. Nakazená osoba ma vírus na svojich prstoch, ten sa prostredníctvom pera, dostáva do ústnej dutiny. Žuvanie písacích potrieb môže poškodiť zuby, rovnako ako poranenia mäkkých tkanív a ďasien vnútri úst.

Čítať 10836 krát Naposledy zmenené utorok, 05 august 2014 09:14
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email