streda, 09 apríl 2014 07:26

Ako stres zvyšuje prejavy alergie

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Kľúčom k prežívaniu menej častej a menej intenzívnej sezónnej alergie by mohol byť v konečnom dôsledku veľmi jednoduchý prístup. Predbežný výskum publikovaný v časopise, ktorý sa zaoberá takými zdravotnými problémami ako sú alergie, astma, iné respiračné ochorenia a tiež imunológiou, poukazuje na fakt, že u alergikov s pretrvávajúcim stresom častejšie dochádza k prejavom alergických príznakov.

Vedci z univerzity v štáte Ohio analyzovali samostatne vykazované údaje 179 univerzitných pracovníkov, ktorí absolvovali každodenné online záznamy, v ktorých odpovedali na otázky týkajúce sa ich dennej úrovne stresu počas dvoch 14 denných období. U väčšiny tých, ktorí uviedli, že sa alergia prejavila sa ukázalo, že je to práve tá skupina ľudí, ktorá práve v tom čase bola vystavená väčšej záťaži stresu, než skupina bez príznakov alergie. Výskumníci tiež pozorovali súvislosť medzi negatívnymi náladami a alergickými príznakmi, kde sa ukázalo, že hormón kortizol, známy aj ako stresový hormón, má čo do činenia so samotnou alergiou. Vedci sa nazdávajú, že samotný kortizol by mohol byť jedným zo spúšťačov alergickej reakcie. 

Je dokázané, že existuje spojenie medzi našou neurológiou a našou imunológiou, čo tiež vysvetľuje, prečo dlhodobý stres zhoršuje množstvo diagnóz, a predlžuje dobu liečenia pacientov s rôznymi chorobami. To, čo sa nakoniec potvrdilo aj počas tohto výskumu bolo to, že niektorí ľudia, ktorí trpia alergiami majú citlivejšiu neuro-imunologickú spúšť. A práve u týchto konkrétnych ľudí, vyššie hladiny stresu v priebehu času môžu vyvolať imunitnú odpoveď. Niekoľko subjektov ukázalo koreláciu medzi stresom a prejavmi alergii z dňa na deň, ale najvýznamnejšie výsledky boli zamerané na aditívny účinok stresu v čase keď je človek každý deň vystavený veľkému stresu, napríklad v práci je permanentne tlačený na pokraj zrútenia, čo ma za následok prejav alergie. 

Sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa potvrdilo, či techniky znižovania stresu, ako je bdelosť, meditácia a joga môžu skutočne pomôcť potlačiť príznaky alergie, alebo ich dokonca stlmiť do akceptovateľnej miery aj bez použitia množstva liekov, ako to najčastejšie býva pri nepríjemnej sezónnej sennej nádche, ktorá dokáže človeku poriadne znepríjemniť toto obdobie v roku.

Čítať 4427 krát Naposledy zmenené utorok, 05 august 2014 07:37
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email