pondelok, 09 jún 2014 15:28

Adaptogény proti stresu z prírodnej lekárne

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Adaptogény sú látky, ktoré sú vhodným riešením nadmerného stresu, pretože majú antistresové účinky.

Adaptogény sú látky čisto prírodného pôvodu, ktoré pomáhajú organizmu lepšie sa vysporiadať so stresom, rovnako psychickým, emočným, tak aj biologickým. Prírodné adaptogény sa už od nepamäti používajú v medicíne.

Účinky adaptogénov pôsobia cez tzv. os HPA, čo je hypotalamus pituitaro adrenal axis. Hlavným riadiacim centrom je teda mozog. Hypotalamus je časť mozgu, ktorá veľmi spoľahlivo meria biochemické zmeny organizmu. K stresu dochádza vtedy, keď sa hladina niektorých zložiek naruší, buď sa zvýši alebo zníži, v tom momente dostáva hypotalamus a žľaza v mozgu, hypofýza, pokyn k vylučovaniu kortizolu, čo je hormón známy ako stresový hormón.

Spomínaná os HPA je súčasťou endokrinného systému v ľudskom organizme. Endokrinný systém mimo iného produkuje hormóny, je zodpovedný za telesnú energiu, imunitu atď. V ľudskom tele sa tiež nachádzajú dve malé žľazy umiestnené nad obličkami, sú to nad obličkové žľazy, ktoré taktiež zohrávajú významnú úlohu v boji proti stresu. Tieto žľazy začínajú produkovať náladové hormóny bezprostredne potom, čo sa ľudský organizmus ocitne v stresovej situácii. Stresový hormón kortizol, môže spôsobovať problémy zvlášť vtedy, keď sa jedná o chronický stres, jeho hladina je dlhodobo zvýšená, čo môže mať následky na zdravie človeka. Chronický stres totiž trvale oslabuje imunitný systém, spôsobuje zápaly, problémy s tráviacim systémom, zvyšuje hladinu cukru v krvi, čo môže vyústiť cukrovkou, spôsobuje osteoporózu a ďalšie zdravotné problémy. 

Najznámejšie herbálne adaptogény

Sibírsky žeň-šeň – je jedným z najznámejších bylinných adaptogénov. Má schopnosť obnovovať energiu, povzbudzovať zdravie, zlepšovať pamäť a pomáhať pri predchádzaní a odstránení stresu. 

Schizandra čínska - využíva sa na zlepšenie nálady a mentálneho zdravia. Má tiež povzbudivé účinky, dodáva energiu pri pocitoch prepracovania. 

Rozchodnica ružová – koreň rastliny sa využíva v tradičnej medicíne proti depresiám, na zlepšenie nálady a povzbudenie psychických a fyzických síl. Zvyšuje bdelosť, zlepšuje pamäť a zvyšuje hladinu dopamínu. 

Pre odstránenie stresu sú teda adaptogény významným pomocníkom. Môžu sa doplniť zdravou výživou, prípadne zmenou životného štýlu. Stres je faktorom, ktorý negatívne ovplyvňuje zdravie človeka, je preto na mieste dopriať si preventívne opatrenia, ktorými práve v tejto hektickej dobe môžu pôsobiť ako prevencia, alebo investícia do zdravej budúcnosti.

Určite mnoho ľudí ocení aj nepopierateľne významný fakt, že adaptogény sú čisto prírodné látky, bez pridania akýchkoľvek chemických, či umelých látok. Do úvahy je potrebné vziať aj ich účinky, ktoré sú v mnohých ohľadoch ešte silnejšie, a dokážu poskytnúť úľavu ešte skôr než klasické umelo vyrábané lieky, ktoré často disponujú aj vedľajšími účinkami. 

Čítať 4117 krát Naposledy zmenené nedeľa, 03 august 2014 12:39
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email