Molárne tehotenstvo

Molárne tehotenstvo je nerakovinový (benígny) nádor, ktorý sa vyvíja v maternici. Molárne tehotenstvo začína, keď je vajíčko oplodnené, ale namiesto normálneho, životaschopného tehotenstva dochádza k spontánnemu potratu, zároveň sa na placente vyvinie abnormálne množstvo cýst.

V kompletnom molárnom tehotenstve, nie je embryo alebo normálne placentárne tkaniva. V čiastočnom molárnom tehotenstve sa nachádza abnormálne embryo a možno niektoré normálne placentárne tkaniva. Embryo sa začína vyvíjať, ale je poškodené a nemôže prežiť. Molárne tehotenstvo môže mať za následok vážne komplikácie, vrátane zriedkavej formy rakoviny, ktorá vyžaduje včasnú liečbu.

V prípade akýchkoľvek príznakov molárneho tehotenstva je potrebné poradiť sa so svojím lekárom. Lekár môže odhaliť ďalšie príznaky molárneho tehotenstva, ako napríklad:

 1. Rýchly rast maternice - maternica je príliš veľká pre určitú fázu tehotenstva
 2. Vysoký krvný tlak
 3. Preeklampsia - stav, ktorý spôsobuje vysoký krvný tlak a bielkoviny v moči po 20 týždňoch tehotenstva
 4. Cysty na vaječníkoch
 5. Anémia
 6. Hyperaktívna štítna žľaza (hypertyreóza)

Molárne tehotenstva sa na prvý pohľad môžu zdať ako normálne tehotenstva bez akýchkoľvek komplikácii, ale väčšina molárnych tehotenstiev vyvoláva špecifické prejavy a príznaky, vrátane:

 1. Tmavo hnedé až žiarivo červené vaginálne krvácanie v prvom trimestri
 2. Silná nevoľnosť a vracanie
 3. Vaginálne cysty
 4. Zriedka panvový tlak alebo bolesť 

Molárne tehotenstvo je spôsobené abnormálne oplodneným vajíčkom. Ľudské bunky zvyčajne obsahujú 23 párov chromozómov. Jeden chromozóm v každom páre pochádza od otca, druhý od matky. V kompletnom molárnom tehotenstve, všetky chromozómy oplodneného vajíčka pochádzajú od otca. Krátko po oplodnení, chromozómy z vajíčka matky sú stratené alebo zlikvidované a chromozómy otca sú duplicitné. Vajíčka mohli v tomto prípade mať neaktívne jadro alebo vôbec žiadne jadro.

Pri čiastočnom, alebo neúplnom molárnom tehotenstve, chromozómy matky zostávajú, ale otec poskytuje dve sady chromozómov. V dôsledku toho, embryo má 69 chromozómov namiesto 46. Táto situácia môže nastať, ak sú chromozómy otca duplicitné, alebo ak dve spermie oplodnia jedno vajíčko. Tento stav sa vo svete odhaduje na 1 z každých 1000 tehotenstiev, na Slovensku je to asi 1 z 2000.

Rôzne faktory sú spojené s molárnym tehotenstvom, vrátane:

 1. Vek matky. Molárne tehotenstvo je viac pravdepodobné u žien starších ako 35 rokov alebo mladších ako 20 rokov.
 2. Predchádzajúce molárne tehotenstvo. Ak už došlo k takému stavu v minulosti je väčšia pravdepodobnosť, že k nemu dôjde opäť. Opakované molárne tehotenstvo je ale zriedkavé.

Po spontánnom potrate v prípade molárneho tehotenstva, môže molárne tkanivo zostať v tele a pokračovať v raste. Tento stav sa nazýva trvalá gestačná trofoblastická choroba - GTCH. Vyskytuje sa asi u 1 z 5 žien po molárnom tehotenstve, obvykle častejšie po kompletnom molárnom tehotenstve ako čiastkovom.

Trvalá GTCH nastáva, keď je úroveň ľudského choriogonadotropínu (hCG) - tehotenský hormón, zostáva vysoká po molárnom tehotenstve. V niektorých prípadoch preniká hlboko do strednej vrstvy maternicovej steny, čo spôsobuje krvácanie z pošvy. Trvalú GTCH možno takmer vždy úspešne liečiť, najčastejšie pomocou chemoterapie. Ďalšou možnosťou je odstránenie maternice (hysterektómia).

Zriedka sa rakovinová forma GTCH známa ako choriokarcinóm vyvíja a šíri do ďalších orgánov. Choriokarcinóm je obvykle úspešne liečený za pomoci liekov.

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email