Bolesť v podbrušku - Mittelschmerz

Jednostranná bolesť v podbrušku v priebehu ovulácie je tiež známa ako Mittelschmerzov syndróm. K tejto bolesti dochádza v priebehu menštruačného cyklu, približne 14 dní pred ďalšou menštruáciou.

Vo väčšine prípadov, bolesti spôsobené týmto syndrómom nevyžadujú lekárske ošetrenie. Ak dochádza k bolestiam pravidelne, alebo častejšie, čo spôsobuje žene komplikácie, vo väčšine prípadov si žena vie poradiť sama bez pomoci lekára, napríklad nájdením si správnej polohy tela počas bolesti, či liekmi proti bolesti, ktoré nie sú na predpis. Ak je ale takto spôsobená bolesť príliš silná, čo môže byť znepokojujúce, môže lekár pozastaviť predpis perorálnej antikoncepcie, zastaviť ovuláciu a zabrániť tak medzi cyklovým bolestiam.

Bolesti spôsobené Mittelschmerzovým syndrómom zvyčajne trvajú niekoľko minút až niekoľko hodín, ale v niektorých prípadoch môžu pretrvávať aj po dobu jedného alebo dvoch dní. Bolesť v tomto prípade môže byť:

  1. 1. Na jednej strane podbruška
  2. 2. Spôsobovať kŕče
  3. 3. Ostrá a náhla
  4. 4. Sprevádzaná miernym vaginálnym krvácaním, alebo výtokom
  5. 5. Zriedkavo ťažká

K Mittelschmerzovej bolesti dochádza na strane vaječníka, kde dochádza k uvoľneniu vajíčka (ovulácii). Bolesť môže zmeniť strany každý druhý mesiac, alebo môže žena pociťovať bolesť vždy na rovnakej strane po dobu niekoľkých mesiacov. 

Je potrebné sledovať menštruačný cyklus po dobu niekoľkých mesiacov, a zaznačiť si, kedy dochádza k bolestiam v podbrušku. Ak k ním dôjde medzi cyklami a opäť miznú bez liečby, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o Mittelschmerzov syndróm.

Kedy navštíviť lekára?

Mittelschmerz zriedka vyžaduje lekársky zásah. Avšak, je potrebné vyhľadať svojho lekára, ak bolesti v panvovej oblasti silnejú, ak sú sprevádzané nevoľnosťou alebo horúčkou, alebo ak pretrvávajú stále dlhšie. Vtedy tieto príznaky môžu naznačovať, že je stav vážnejší než Mittelschmerz, a môže sa jednať napríklad o zápal slepého čreva, zápalové ochorenie, alebo dokonca o mimomaternicové tehotenstvo.

K Mittelschmerzovým bolestiam dochádza počas ovulácie, kedy sa folikul pretrhne a dochádza k uvoľneniu vajíčok. Niektoré ženy majú tieto bolesti každý mesiac, iné ich majú len občas.

Presná príčina Mittelschmerzových bolestí nieje známa, ale k možným príčinám bolesti patria:

Tesne predtým, ako sa vajíčko uvoľní v priebehu ovulácie, dochádza k rapídnemu zvyšovaniu hladiny estrogénu LH, čo spôsobuje rast folikulov, ktoré ťahajú povrch vaječníka, čo spôsobuje bolesť.

Krv, alebo iná tekutina uvoľnená z prasknutého folikulu dráždi sliznice dutiny brušnej (pobrušnice), čo vedie k bolesti.

Bolesť na akomkoľvek inom mieste v priebehu menštruačného cyklu nie je Mittelschmerz. Môže sa jednať o normálne menštruačné kŕče (dysmenorea), pokiaľ k nej dôjde počas menštruácie, alebo môže byť bolesť spôsobená v dôsledku iných brušných alebo panvových zdravotných problémov. Ak sú bolesti silné je nevyhnutné navštíviť svojho lekára, aby sa vylúčili iné závažné komplikácie.

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email