Ovariálny hyperstimulačný syndróm pri liečbe neplodnosti

Ovariálny hyperstimulačný syndróm sa môže objaviť po použití injekčných hormonálnych liekov pri oplodnení in vitro, pre liečbu neplodnosti. Injekčné lieky na plodnosť stimulujú vývoj vajíčok vo vaječníkoch, ale môže byť ťažké presne určiť, koľko liekov je potrebné podať.

Príliš veľa hormónu v systéme tela môže viesť k syndrómu ovariálnej hyperstimulácie (OHS), kde vaječníky opúchajú a sú bolestivé. U malého počtu žien sa môže rozvinúť ťažký OHS, čo môže spôsobiť rýchly nárast telesnej hmotnosti, bolesti brucha, vracanie a dýchavičnosť. Menej často k OHS dôjde aj pri liečbe neplodnosti pomocou liekov, ktoré sa užívajú ústne, perorálne. Občas k tomuto syndrómu OHS dôjde spontánne, kedy sa netýka liečby neplodnosti.

Príznaky hyperstimulačného syndrómu často začnú do 10 dní po použití injekčných liekov na podporu ovulácie. Príznaky môžu byť v rozsahu od miernych až po ťažké a v priebehu času môže dôjsť k ich zlepšeniu, alebo zhoršeniu.

Mierne až stredne závažný OHS

V prípade miernej až stredne ťažkej formy ovariálneho hyperstimulačného syndrómu, symptómy môžu zahŕňať:

 1. Mierne až stredne silné bolesti brucha, ktoré môžu prichádzať a odchádzať
 2. Nadúvanie alebo väčšiu veľkosť pasu
 3. Nevoľnosť
 4. Zvracanie
 5. Hnačka
 6. Brnenie v oblasti vaječníkov

Niektoré ženy, ktoré používajú injekčné lieky na plodnosť získajú miernu formu OHS, ktorá zvyčajne odznieva asi po týždni. Pokiaľ dôjde k otehotneniu, príznaky sa môžu zhoršiť a zvyčajne trvajú niekoľko dní až týždňov.

Ťažká forma OHS

Závažný ovariálny hyperstimulačný syndróm, môžete zahŕňať:

 1. Rýchly prírastok hmotnosti, a to aj 2,3 kg za jeden deň alebo až 4,5 kg v priebehu troch a viac dní
 2. Silná bolesť brucha
 3. Ťažká pretrvávajúca nevoľnosť a vracanie
 4. Znížené močenie
 5. Tmavý moč
 6. Dýchavičnosť
 7. Stiahnuté, alebo zväčšené brucho
 8. Závrat

Kedy navštíviť lekára?

Ak žena podstupuje umelé oplodnenie, a objavia sa u nej príznaky syndrómu ovariálneho hyperstimulačného syndrómu, je potrebné informovať lekára. Aj v prípade ľahšieho prípadu OHS, by mal lekár sledovať náhle zvýšenie telesnej hmotnosti alebo zhoršenie príznakov aby sa predišlo možným zdravotným komplikáciám. Ak sa objavia problémy s dýchaním alebo bolesť v nohách počas liečby neplodnosti, to môže znamenať naliehavú situáciu, ktorá potrebuje okamžitú lekársku pomoc. 

Príčina hyperstimulačného syndrómu nie je úplne známa, aj keď vysoká úroveň Choriogonadotropínu – hormón, ktorý sa tvorí v priebehu tehotenstva, môže v tomto prípade zohrávať určitú úlohu. Ovariálne cievy reagujú abnormálne na tento hormón, pričom dochádza k úniku určitých tekutín. Tieto tekutiny sa hromadia a tak dochádza k zväčšeniu vaječníkov, pričom niekedy sa ich veľké množstvo presunie do brušnej dutiny.

Pri liečbe neplodnosti, hormón choriogonadotropín môže byť "spúšťačom", takže zrelý folikul uvoľní vajíčka. OHS sa zvyčajne prejaví, do týždňa po obdržaní injekcie. Ak žena otehotnie ešte počas liečebného cyklu, môže sa OHS zhoršiť, pretože telo začne produkovať vlastný choriogonadotropín v reakcii na tehotenstvo a v tele ho je nadmerné množstvo.

Injekčné lieky na plodnosť spôsobujú vyššiu pravdepodobnosť OHS, ako liečba liekmi podávanými formou pilulky ústami.
Mladé ženy so syndrómom polycystických ovárií, ktoré majú veľa folikulov majú najvyššie riziko ovariálneho hyperstimulačného syndrómu. K faktorom, ktoré zvyšujú riziko vzniku OHS patria:

 1. Syndróm polycystických vaječníkov - spoločná reprodukčná porucha, ktorá spôsobuje nepravidelnú menštruáciu, nadmerný rast ochlpenia a neobvyklý vzhľad vaječníkov na ultrazvukovom vyšetrení
 2. Veľké množstvo folikulov
 3. Mladý vek
 4. Nízka telesná hmotnosť
 5. Vysoká alebo prudko rastúca hladina estradiolu (estrogén)
 6. Predchádzajúci OHS v minulosti
 7. Migrény
 8. Viacpočetné tehotenstvo

V niektorých prípadoch, OHS postihuje ženy, ktoré nemajú žiadne rizikové faktory.

Asi u 1 až 2 percent žien podstupujúcich ovariálnu stimuláciu sa vyvinie závažná forma syndrómu ovariálneho hyperstimulačného syndrómu. Ťažká forma OHS môže byť život ohrozujúca. Komplikácie môžu zahŕňať:

 1. Hromadenie tekutín v bruchu a niekedy v hrudníku
 2. Poruchy elektrolytov (sodík, draslík, ostatné)
 3. Krvné zrazeniny vo veľkých cievach, zvyčajne v nohách
 4. Zlyhanie obličiek
 5. Viaceré problémy s vaječníkmi
 6. Ruptúra ​​cysty vo vaječníku, čo môže viesť k vážnemu krvácaniu
 7. Problémy s dýchaním
 8. Potrat alebo ukončenie tehotenstva z dôvodu komplikácií
 9. Zriedka, smrť

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email