Bolestivý pohlavný styk

Bolestivý pohlavný styk môže nastať z rôznych príčin od štrukturálnych problémov až po psychologické obavy. Mnoho žien má skúsenosti s bolesťou pri pohlavnom styku v nejakom bode v ich živote.

Lekársky termín pre bolestivý pohlavný styk je dyspareunia, ktorý je definovaný ako pretrvávajúce alebo recidivujúce genitálne bolesti, ktoré sa vyskytujú tesne pred, počas alebo po pohlavnom styku. Liečba sa zameriava na odstránenie základných príčin, pričom môže účinne pomôcť odstrániť alebo obmedziť tento spoločný problém.

Ak človek narazí na bolesť pri pohlavnom styku, môže pociťovať:

  1. Bolesť iba pri pohlavnej penetrácii (vstup)
  2. Bolesť s každou penetráciou, aj keď len zavádza tampón
  3. Novú bolesť po predchádzajúcom bezbolestnom styku
  4. Bolesť pri hlbokom vstupe do pošvy
  5. Ostrú bolesť
  6. Pulzujúcu bolesť, trvajúcu hodiny po styku

Kedy navštíviť lekára?

Ak sa u človeka opakujú bolesti pri sexe, je potrebné poradiť sa so svojím lekárom. Liečba tohto problému môže pomôcť zlepšiť sexuálny život, citovú intimitu aj psychický tlak,ktorý z tohto problému často vyplýva.

Fyzikálne príčiny bolestivého pohlavného styku sa líšia v závislosti na tom, či sa vyskytuje bolesť pri vstupe alebo pri hlbokom vstupe. Emocionálne faktory môžu byť spojené s mnohými typmi bolestivého pohlavného styku. 

Bolesť pri vstupe

Bolesť pri prenikaní do pošvy môže byť spojená s radom faktorov, vrátane:

1. Nedostatočné mazanie. To je často výsledkom nedostatočnej predohry. Nedostatočné mazanie je tiež obyčajne spôsobené poklesom hladiny estrogénu po menopauze, po pôrode alebo počas dojčenia.

2. Niektoré lieky inhibujú túžbu alebo vzrušenie, čo môže znížiť mazanie a robiť sex bolestivým. Patria medzi ne antidepresíva, lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, sedatíva, antihistaminiká a niektoré antikoncepčné pilulky.

3. Poranenia, trauma alebo podráždenie. To zahŕňa zranenia alebo podráždenie z havárie, po operácii panvovej oblasti, ženská obriezka alebo rezu počas pôrodu pre zväčšenie pôrodného kanála (epiziotómia).

4. Zápal, infekcie alebo kožné poruchy. Infekcia v oblasti genitálií alebo močových ciest môže spôsobiť bolesť pri pohlavnom styku. Ekzém alebo iné kožné problémy v oblasti genitálií tiež môže byť problém.

5. Vaginizmus. Mimovoľné spazmy svalov vaginálnych stien (vaginizmus) môžu spôsobiť, že pokusy o preniknutie sú veľmi bolestivé.

6. Vrodené abnormality. Problém prítomný pri narodení, ako je napríklad neexistencia plne tvorenej pošvy (vaginálna agenéza) alebo vývoj membrány, ktorá blokuje vaginálny otvor (neperforovaný hymen), by mohli byť základnou príčinou dyspareunie.

Hlboká bolesť

K hlbokej bolesti zvyčajne dochádza s hĺbkou prieniku, a môžu byť ešte výraznejšia v určitých polohách. Príčiny zahŕňajú:

Niektoré choroby a podmienky. Tento zoznam obsahuje endometriózu, zápalové ochorenia panvy, maternicový výhrez, retroverted maternice, myómy maternice, cystitída, syndróm dráždivého čreva, hemoroidy a ovariálne cysty.

Chirurgia, alebo liečebné postupy. Zjazvenie z panvovej chirurgii, vrátane hysterektómie, môže niekedy spôsobiť bolesť pri pohlavnom styku. Liečebné procedúry pri rakovine, ako je ožarovanie a chemoterapia, môžu spôsobiť zmeny, ktoré robia sex bolestivým.

Emocionálne faktory

Emócie sú hlboko prepletené so sexuálnou aktivitou, a môžu hrať úlohu v akomkoľvek type sexuálnej bolesti. Emočné faktory:

Psychologické problémy. Úzkosť, depresia, možné obavy o svojom fyzickom vzhľade, strach z intimity alebo vzťahové problémy, prispievajú k nízkej úrovni vzrušenia a výsledného nepohodlia alebo bolesti.

Stres. Svaly panvového dna majú tendenciu zvýšiť napätie v reakcii na stres. To môže prispieť k bolesti pri pohlavnom styku.

História sexuálneho zneužívania. Väčšina žien s dyspareuniou nemajú históriu sexuálneho zneužívania, ale ak človek bol v minulosti zneužívaný, môže to mať takéto následky.

Niekedy môže byť ťažké zistiť, či psychologické faktory sú spojené s dyspareuniou. Počiatočné bolesti môžu viesť k strachu z opakujúcich sa bolesti, takže je ťažké uvoľniť sa, čo môže viesť k väčšej bolesti. Rovnako ako u iných bolesti v tele sa človek môže začať vyhýbať aktivitám, ktoré si spája s bolesťou.

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email