Sheehanov syndróm

Sheehanov syndróm je ochorenie, ktoré postihuje ženy, ktoré stratia život ohrozujúce množstvo krvi, alebo ktoré majú veľmi ​​nízky krvný tlak v priebehu alebo po pôrode. Tieto faktory môžu zbaviť telo kyslíka, čo môže vážne poškodiť životne dôležité tkanivá a orgány. V prípade tohto syndrómu dochádza k poškodeniu hypofýzy.

Sheehanov syndróm spôsobuje trvalú podvýrobu základných hormónov hypofýzy (hypopituitarizmus). Taktiež nazývaný popôrodný hypopituitarizmus. Sheehanov syndróm je zriedkavý v rozvinutých krajinách, ale je stále veľkou hrozbou v rozvojových krajinách. Liečba Sheehanovho syndrómu zahŕňa hormonálnu substitučnú terapiu.

Príznaky Sheehanovho syndrómu sa zvyčajne prejavujú pomaly, po dobu pár mesiacov alebo dokonca rokov. Ale niekedy, ako napríklad u dojčiacich matiek sa problémy môžu objaviť ihneď.

Príznaky Sheehanovho syndrómu sa môžu rozvinúť z dôvodu nedostatku rôznych hormónov, ktoré kontroluje hypofýza: štítna žľaza a nadobličky, produkciu materského mlieka a menštruačné funkcie. K príznakom patrí:

 1. -Obtiažnosť dojčenia alebo neschopnosť dojčiť
 2. -Žiadna menštruácia (amenorea) alebo zriedkavá menštruácia (oligomenorea)
 3. -Strata ochlpenia v podpazuší
 4. -Spomalené mentálne funkcie, priberanie na váhe, znížená činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza)
 5. -Nízky krvný tlak
 6. -Únava
 7. -Nepravidelný srdcový tep
 8. -Strata záujmu o sex

U mnohých žien, príznaky Sheehanovho syndrómu sú nešpecifické a často pripisované iným zdravotným komplikáciám. Je tiež možné, že u žien tento stav prebieha relatívne bez príznakov, čo závisí na rozsahu poškodenia hypofýzy. Niektoré ženy žijú dlhé roky bez toho aby vôbec vedeli, že ich hypofýza nefunguje správne. Potom extrémny fyzický stresor, ako je závažná infekcia alebo chirurgický zákrok, vyvolá adrenálnu krízu. 

Aj keď mnoho problémov môže viesť k nízkej funkcii hypofýzy, Sheehanov syndróm je spôsobený počas alebo po pôrode, kde dôjde k ťažkej ​​strate krvi, alebo extrémne nízkemu krvnému tlaku. Tieto faktory môžu byť obzvlášť škodlivé pre hypofýzu, ničia sa tkanivá produkujúce hormóny a žľaza nemôže fungovať normálne.

Hormóny hypofýzy regulujú zvyšok endokrinného systému, tie signalizujú ďalším žľazám zníženie alebo zvýšenie produkcie hormónov, ktoré kontrolujú metabolizmus, plodnosť, krvný tlak, produkciu materského mlieka a mnoho ďalších životne dôležitých procesov. Nedostatok ktoréhokoľvek z týchto hormónov môže spôsobiť problémy v celom tele aj keď príznaky sa môžu vyvinúť tak, že uniknú pozornosti.

Hormóny, ktoré hypofýza vylučuje zahŕňajú:

1. Rastový hormón. Tento hormón riadi rast kostí a tkanív a udržuje správnu rovnováhu svalového a tukového tkaniva.
2. Antidiuretický hormón (ADH). Reguláciou tvorby moču, tento hormón riadi rovnováhu vody v tele. Nedostatok ADH vedie k nadmernému močeniu a smädu, čo je stav zvaného diabetes insipidus.
3. Štítnu žľazu stimulujúci hormón (TSH). Tento hormón stimuluje štítnu žľazu k produkcii kľúčových hormónov, ktoré regulujú metabolizmus. Nedostatok TSH má za následok zníženie funkcie štítnej žľazy (hypotyreóza).
4. Luteinizačný hormón (LH). U mužov LH reguluje produkciu testosterónu. U žien podporuje produkciu estrogénu.
5. Folikuly stimulujúci hormón (FSH). V spolupráci s LH, FSH pomáha pri stimulácii produkcie spermií u mužov a vývoj vajíčok a ovulácie u žien.
6. Kortikotropín (ACTH). Tento hormón stimuluje nadobličky k produkcii kortizolu a ďalších hormónov. Kortizol pomáha telu vyrovnať so stresom a vplyvmi mnohých telesných funkcií, vrátane krvného tlaku, srdcových funkcií a imunitného systému. Nízka úroveň hormónov nadobličiek spôsobených poškodením hypofýzy, sa nazýva sekundárna adrenálna nedostatočnosť.
7. Prolaktín. Tento hormón reguluje rozvoj ženských pŕs, rovnako ako tvorbu materského mlieka.

Akákoľvek podmienka, ktorá zvyšuje riziko ťažkej straty krvi, alebo nízky krvný tlak pri pôrode, ako je napríklad viacnásobné tehotenstvo, či problémy s placentou, môže zvýšiť riziko vzniku Sheehanovho syndrómu.

Krvácanie je vzácna pôrodná komplikácia a Sheehanov syndróm je ešte menej častý. Obe riziká sú výrazne znížené s náležitou starostlivosťou a sledovaním počas pôrodu.

Vzhľadom k tomu, že hormóny hypofýzy riadia toľko rôznych aspektov, Sheehanov syndróm môže spôsobiť celý  rad problémov, ku ktorým patrí:

 1. -Porucha funkcie nadobličiek - závažný stav, v ktorom nadobličky produkujú príliš málo hormónu kortizolu
 2. -Nízky krvný tlak
 3. -Nechcený úbytok hmotnosti
 4. -Nepravidelná menštruácia

Porucha funkcie nadobličiek je život ohrozujúci stav. Najvážnejšia komplikácia pri poruche funkcie nadobličiek je náhly, život ohrozujúci stav, ktorý môže viesť k extrémne nízkemu krvnému tlaku, šoku, kóme a smrti. Tento stav zvyčajne nastane, keď je telo pod výrazným stresom, napríklad počas chirurgického zákroku alebo pri vážnej chorobe. Nadobličky vtedy produkujú príliš málo kortizolu, stresový hormón.

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email