Ženské sexuálne dysfunkcie

Trvalé, opakujúce sa problémy so sexuálnou odozvou alebo túžbou spôsobujú úzkosť vo vzťahu s partnerom. Medicínsky je tento stav známy ako ženská sexuálna dysfunkcia.

Mnoho žien má problémy so sexuálnou funkciou v nejakom bode ich života. Sexuálna dysfunkcia môže nastať vo všetkých fázach života, pričom môže pokračovať dlhodobo, alebo sa vyskytnúť len raz za čas.

Naraz sa môže vyskytnúť viac ako len jeden typ ženskej sexuálnej dysfunkcie. Tieto typy zahŕňajú:

1. Nízku sexuálnu túžbu. Znížené libido, alebo nedostatok sexuálnej túžby.
2. Porucha sexuálneho vzrušenia. Túžba po sexe môže byť neporušená, ale žena má problémy, alebo nie je schopná udržať vzrušenie počas sexuálnej aktivity.
3. Neschopnosť dosiahnuť orgazmus. Nastáva, ak má žena pretrvávajúce alebo opakujúce sa ťažkosti pri dosahovaní orgazmu pri dostatočnom sexuálnom vzrušení a pokračujúcej stimulácii.
4. Sexuálne bolesti. Bolesť súvisiaca so sexuálnou stimuláciou alebo vaginálnom styk.

Sexuálna reakcia zahŕňa komplexnú interakciu fyziológie, emócie, zážitku, viery, životného štýlu a vzťahov. Narušenie niektorej z týchto súčastí môže mať vplyv na sexuálnu túžbu, vzrušenie alebo uspokojenie. Našťastie, ženská sexuálna dysfunkcia je liečiteľná.

Sexuálna dysfunkcia u žien môže nastať v každom veku. Sexuálne problémy sa často vyvinú, keď sú hormóny v pohybe, napríklad po pôrode alebo počas menopauzy. K sexuálnym problémom môže dôjsť aj v prípade choroby, ako je rakovina, diabetes, alebo ochorenie srdca a ciev (kardiovaskulárne ochorenia).

Problémy, ktoré by mohli byť klasifikované ako ženské sexuálne dysfunkcie sa začínajú prejavovať rôzne, avšak najčastejšie môže žena spozorovať príznaky, ako:

 1. Nízka, alebo žiadna žiadostivosť po sexe
 2. Neschopnosť udržať vzrušenie počas sexuálnej aktivity
 3. Neschopnosť dosiahnuť orgazmus
 4. Bolesti pri pohlavnom styku

Kedy navštíviť lekára?

Ak sexuálne problémy ovplyvňujú vzťah alebo spôsobujú úzkosť, je potrebné vyhľadať lekára. 

Niekoľko faktorov prispieva k nespokojnosti alebo k sexuálnej dysfunkcii. Tieto faktory majú tendenciu byť vo vzájomnom vzťahu.

1. Fyzikálne faktory. K príkladom fyzikálnych podmienok, ktoré môžu prispieť k sexuálnym problémom patrí artritída, močové alebo črevné ťažkosti, operácia v oblasti panvy, únava, bolesti hlavy, neurologické poruchy, ako je roztrúsená skleróza. Určité lieky, vrátane niektorých antidepresív, liekov na krvný tlak, antihistaminiká a chemoterapeutické lieky, môžu znížiť sexuálnu túžbu, a taktiež schopnosť tela prežiť orgazmus.

2. Hormonálne faktory. Nižšia hladina estrogénu po menopauze môže viesť k zmenám v pohlavných tkanivách a sexuálnom reagovaní. Kožné záhyby, ktoré pokryjú genitálne oblasti (labia), zakryjú klitoris, to potom niekedy znižuje citlivosť klitorisu.

- Vaginálne obloženie sa stáva tenším a menej pružným, a to najmä ak žena nieje sexuálne aktívna, čo spôsobuje potrebu väčšej stimulácie na relaxáciu a zvlhnutie pred pohlavným stykom. Tieto faktory môžu viesť k bolestivému pohlavnému styku (dyspareunia), v tomto prípade môže trvať dlhšie kým žena dosiahne orgazmus.

- Zmeny hladiny hormónov, ktorými telo prechádza po pôrode a počas dojčenia, môžu viesť k vaginálnemu suchu, čo môže ovplyvniť túžbu na sex.

3. Psychologické a sociálne faktory. Neliečená úzkosť alebo depresia môže spôsobiť alebo prispieť k sexuálnej dysfunkcii, rovnako ako dlhodobý stres. Tehotenstvo a požiadavky kladené na rodičovstvo, môžu mať podobné účinky. Dlhoročný konflikt v  partnerskom vzťahu má vplyv na sexuálne alebo aj iné aspekty vzťahu. Kultúrne a náboženské otázky, taktiež môžu spôsobiť problémy týkajúce sa sexuálneho života. Rovnako tak aj nespokojnosť s vlastným telom, ako je nadváha a podobne.

- Emocionálna úzkosť môže byť príčinou aj dôsledkom sexuálnej dysfunkcie. Bez ohľadu na to, kde začal cyklus tejto úzkosti, zvyčajne je potrebné riešiť problémy vo vzťahoch, aby došlo k náprave v oblasti sexuálneho života.

Niektoré faktory môžu zvýšiť riziko sexuálnej dysfunkcie:

 1. -Depresie alebo úzkosti
 2. -Srdcové a cievne ochorenia
 3. -Neurologické stavy, ako je poranenie miechy a skleróza multiplex
 4. -Zlyhanie pečene alebo zlyhanie obličiek
 5. -Určité lieky, ako antidepresíva alebo lieky na vysoký krvný tlak
 6. -Emočný alebo psychický stres, najmä s ohľadom na vzťah so svojim partnerom
 7. -História sexuálneho zneužívania

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email