Trichotillománia - vytrhávanie vlasov

Trichotillománia je porucha, ktorá zahŕňa opakované, neodolateľné nutkanie vytrhávať vlasy z pokožky hlavy, obočia a ďalších oblastí tela.

Ťahanie za vlasy z hlavy často necháva sporné holé miesta, čo spôsobuje výrazné ťažkosti a čo môže narušovať spoločenské či pracovné fungovanie. Ľudia s trichotillomániou môžu ísť do krajnosti, aby zamaskovali vypadávanie vlasov. Pre niektorých ľudí, trichotilománia môže byť mierne a všeobecne zvládnuteľná. Pre ostatných, nutkanie vytrhnúť si vlasy, môže byť nezvládnuteľné. Niektoré možnosti liečby pomohli mnohým ľuďom zmierniť ich nutkavé pocity, alebo ich zastaviť úplne.

Príznaky trichotillománie často zahŕňajú:

  1. -Opakovane ťahanie za vlasy, obvykle z pokožky hlavy, obočie a riasy, ale aj z iných oblastí tela, a miesta sa môžu meniť v priebehu času
  2. -Rastúci pocit napätia pred ťahaním, alebo pri pokuse odolať ťahaniu
  3. -Potešenie alebo úľava po vytrhnutí vlasov
  4. -Skrátené alebo preriedené vlasy, prípadne holé miesta na pokožke hlavy alebo v iných oblastiach tela, vrátane riedkého alebo chýbajúceho obočia a rias
  5. -Špecifické typy vlasov, rituály, ktoré sprevádzajú ťahanie za vlasy
  6. -Hryzenie, žuvanie alebo prehĺtanie vytrhnutých vlasov
  7. -Hranie sa s vytiahnutými vlasmi, prechádzanie po perách alebo tvári

Väčšina ľudí, ktorí majú trichotillomániu si zároveň ohryzujú nechty alebo kušu do pier. Niekedy vytrhávajú chĺpky z bábik alebo z materiálov, ako je napríklad oblečenie alebo deky. Väčšina ľudí s trichotillomániou si vytrháva vlasy v súkromí a všeobecne sa snažia skryť túto poruchu pred inými ľuďmi.

Pre ľudí s trichotillomániou, ťahanie za vlasy môže byť:

  1. -Úľava. Niektorí ľudia vytrhnutím vlasov zmierňujú napätie alebo úzkosť. U niektorých ľudí sa môžu vyvinúť komplikované rituály pre ťahanie vlasov, ako je nájdenie tých správnych vlasov alebo žutie vytiahnutých vlasov.
  2. -Automatické. Niektorí ľudia vytrhnú ich vlasy, bez toho aby si uvedomili, že to robia, ako keď sa nudia, čítajú alebo sledujú televíziu.

Rovnaká osoba môže robiť oboje, a to sústredené aj automatické ťahanie za vlasy, v závislosti na situácii a nálade. Niektoré pozície alebo rituály môžu vyvolať ťahanie za vlasy, ako je odpočívanie s rukami na hlave, alebo česanie.

Trichotillománia je dlhodobé (chronické) ochorenie. Bez liečby sa môžu príznaky líšiť v závažnosti. Napríklad, hormonálne zmeny počas menštruácie môžu zhoršiť príznaky u žien. U niektorých ľudí, ak sa neliečia, príznaky sa môžu objaviť a rovnako aj stratiť v priebehu týždňov, mesiacov alebo rokov. Príčina trichotillománie je nejasná. Ale rovnako ako mnoho zložitých porúch, trichotilománia pravdepodobne vyplýva z kombinácie genetických a environmentálnych faktorov. Tiež, abnormality v prirodzených chemických látkach v mozgu - serotonínu a dopamínu, môže hrať úlohu v tejto poruche. 

Faktory, ktoré majú tendenciu zvyšovať riziko trichotillománie:

1. Rodinná anamnéza. Genetika môže hrať úlohu vo vývoji trichotillománie, pričom porucha sa môže vyskytnúť u tých, ktorí majú blízkeho príbuzného s touto poruchou.
2. Vek. Trichotillománia sa zvyčajne vyvinie tesne pred alebo počas skorého dospievania vo veku 11 až 13 rokov. Vtedy je to často celoživotný problém. Dojčatá tiež môžu byť náchylné na ťahanie za vlasy, ale zvyčajne sa jedná o miernu poruchu, ktorá sa samo o sebe stratí bez liečby.
3. Negatívne emócie. Mnoho ľudí s trichotillomániou, ťahanie za vlasy je spôsob, ako sa vysporiadať s negatívnymi alebo nepríjemnými pocitmi, ako je stres, úzkosť, napätie, osamelosť, únava alebo frustrácia.
4. Pozitívna výstuž. Ľudia s trichotillomániou často zistia, že vytrhávanie vlasov im prináša uspokojenie a úľavu. V dôsledku toho si aj naďalej vytrhávajú vlasy, aby si udržali tieto pozitívne pocity.
5. Ďalšie poruchy. Ľudia, ktorí majú trichotillomániu, môžu mať aj ďalšie ochorenia, ako je depresia, úzkosť alebo obsedantno-kompulzívna porucha.

Aj keď touto poruchou trpí oveľa viac žien ako mužov, u chlapov nieje vylúčená. V rannom detstve, chlapci a dievčatá sa zdajú byť rovnomerne ovplyvnení.

I keď sa to nemusí zdať zvlášť závažné, trichotilománia môže mať veľký vplyv na život človeka. 

Komplikácie môžu zahŕňať:

1. Emocionálnu úzkosť. Mnoho ľudí zažíva pocity hanby, poníženia a nízkeho sebavedomia, taktiež depresie a úzkosť kvôli ich stavu.

2. Problémy so sociálnym a pracovným fungovaním. Rozpaky z vypadávania vlasov môžu viesť k odlúčeniu zo spoločenských aktivít a pracovných príležitosti. Ľudia s trichotillomániou môžu nosiť parochne, čiapky aj počas teplých období, alebo falošné riasy a rôzne iné maskovania.

3. Poškodenie kože a vlasov. Konštantné ťahanie za vlasy môže spôsobiť rany a ďalšie poškodenia, vrátane kožných infekcií, čo môže mať vplyv na rast vlasov.

4. Vlasové zhluky. U človeka s touto poruchou, ktorý prehĺta svoje vlasy sa môžu v jeho tráviacom trakte tvoriť veľké, matné, vlasové zhluky (trichobezoáre). V priebehu rokov, môžu tieto zhluky spôsobiť stratu hmotnosti, vracanie, črevnú obštrukciu a dokonca aj smrť.

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email