Vulvodýnia

Vulvodýnia je chronická bolesť v oblasti okolo otvoru pošvy (vulvy), ku ktorej dochádza zo zatiaľ nezistených príčin. Bolesť, pálenie alebo podráždenie spojené s vulvodýniou môže byť natoľko nepríjemné, že sedenie po dlhšiu dobu, alebo sex sa stane nemysliteľným. Tento stav môže pretrvávať po dobu niekoľkých mesiacov, alebo dokoca rokov.

Ak žena trpí vulvodýniou, nemala by sa nechať ovplyvniť neprítomnosťou viditeľných príznakov alebo rozpakmi, práve naopak, mala by vyhľadať pomoc. K dispozícii sú možnosti liečby na zmiernenie bolesti a zníženie miery nepohodlia.

Hlavnými príznakmi vulvodýnie je bolesť v oblasti genitálií, ktorú možno charakterizovať, ako:

 1. -Pálenie
 2. -Bolestivosť
 3. -Začervenanie
 4. -Bolesť pri pohlavnom styku (dyspareunia)
 5. -Svrbenie

Bolesť, môže byť konštantná, alebo príležitostné môže trvať mesiace alebo dokonca roky, ale môže zmiznúť rovnako náhle, ako sa začala. Žena môže pociťovať bolesť v celej oblasti vulvy, alebo môže byť lokalizovaná do určitej oblasti, ako je napríklad otvor pošvy (vestibul). Podobný stav, vestibulodynia, môže spôsobiť bolesť, len keď je vyvíjaný tlak na oblasti obklopujúce vchod do pošvy. Tkanivo vulvy môže vyzerať minimálne zapálené alebo opuchnuté. Častejšie však na pošve nevidieť žiadne zmeny.

Kedy navštíviť lekára?

Hoci ženy často nerozprávajú so svojim lekárom o tomto probléme z dôvodu určitých rozpakov, avšak vulvodýnia je pomerne bežný stav.

Ak žena narazí na bolesť v genitálnej oblasti, mala by sa poradiť so svojím lekárom, alebo gynekológom. Je dôležité, aby lekár vylúčiť viaceré ľahko liečiteľné príčiny bolesti vulvy, ako sú kvasinky alebo bakteriálne infekcie, iné kožné podmienky a zdravotné problémy, ako je cukrovka. Akonáhle lekár určí diagnózu, môže nastaviť druh liečby, ktorý pomôže potlačiť bolesť a ďalšie sprievodné príznaky. 

Lekári nevedia, čo presne spôsobuje vulvodýniu, ale prispievajúce faktory môžu zahŕňať:

 1. -Poranenie alebo podráždenie nervov okolo oblasti vulvy
 2. -Minulé vaginálne infekcie
 3. -Alergie alebo citlivá pokožka
 4. -Hormonálne zmeny

Mnoho žien s vulvodýniou boli v minulosti liečené na recidivujúce zápaly pošvy alebo vaginálne kvasinkové infekcie. Niektoré ženy s podmienkou, boli v minulosti sexuálne zneužívané. Ale väčšina žien s vulvodýniou nemá žiadne známe príčiny. Vulvodýnia nie je pohlavne prenosná, a taktiež nieje príznakom rakoviny.

Vulvodýnia môže byť bolestivá a frustrujúca, a môže mať za následok nedostatok sexuálnej žiadostivosti a emocionálne problémy. Veľkým problémom môže byť aj strach zo sexu, ktorý spôsobí kŕče vo svaloch okolo pošvy (vaginizmus). 

Ďalšie komplikácie môžu zahŕňať:

 1. -Nepokoj
 2. -Skleslosť
 3. -Poruchy spánku
 4. -Sexuálnu dysfunkciu
 5. -Problémy vo vzťahoch
 6. -Zníženú kvalitu života

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email