Cholestáza v tehotenstve

Cholestáza v tehotenstve sa vyskytuje v neskorom tehotenstve, a spúšťa intenzívne svrbenie, zvyčajne na rukách a nohách, ale často aj na mnohých iných častiach tela.

Cholestáza v tehotenstve môže byť intenzívna a nepríjemná, ale nepredstavuje žiadne dlhodobé riziko pre nastávajúce matky. Pre vývoj plodu, však, cholestáza v tehotenstve môže byť nebezpečná. Lekári zvyčajne odporúčajú včasnú liečbu.

Termín "cholestáza" sa týka akýchkoľvek podmienok, ktoré narušujú prúdenie žlče - zažívacej tekutiny z pečene. Tehotenstvo je jedným z mnohých možných príčin cholestázy. K iným názvom pre cholestázu v tehotenstve patrí pôrodná cholestáza a intrahepatálna cholestáza tehotenstva. Intenzívne svrbenie je prevládajúcim príznakom cholestázy v tehotenstve. Väčšina žien cíti svrbenie na dlaniach svojich rúk alebo chodidlách nôh, ale niektoré ženy cítia svrbenie všade. Svrbenie je často horšia v noci a môže byť dosť nepríjemné, až natoľko že človek nemôže spať.

Svrbenie je najčastejšie počas tretieho trimestra tehotenstva, ale niekedy začne skôr. Svrbenie sa môže zhoršiť postupne ako sa blíži dátum pôrodu. Akonáhle sa dieťa narodí, svrbenie zvyčajne zmizne počas niekoľkých dní.

Ďalšie, menej časté príznaky a prejavy cholestázy v tehotenstva môžu zahŕňať:

  1. - Zožltnutie kože a očných bielok (žltačka)
  2. - Zdvíhanie žalúdku
  3. - Strata chuti do jedla

Kedy navštíviť lekára?

Ak žena začne pociťovať pretrvávajúce alebo extrémne svrbenie, je potrebné vyhľadať lekára. 

Čo spôsobuje cholestázu v tehotenstve je nejasné. Určitá forma môže byť zapríčinená genetikou v rodinách. Tehotenské hormóny môžu tiež hrať určitú úlohu. Žlč je tráviaca tekutina produkovaná v pečeni, ktorá pomáha tráviacemu systému rozkladať tuky. Je možné, že zvýšená hladina hormónov v tehotenstve, ktoré sa napríklad vyskytujú v treťom trimestri, môžu spomaliť normálny prietok žlče z pečene. Nakoniec, nahromadenie žlče v pečeni umožňujú žlčovým kyselinám vstúpiť do krvného riečišťa. Žlčové kyseliny uložené v tkanivách matky môžu viesť k svrbeniu.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku cholestázy v tehotenstve zahŕňajú:

  1. - Osobná alebo rodinná anamnéza cholestázy v tehotenstve
  2. - História ochorenia pečene
  3. - Tehotenstvo dvojčiat

Niektoré z týchto faktorov môžu mať čo do činenia s dedičnosťou, a všetci pravdepodobne museli mať zvýšené hladiny tehotenských hormónov. Potom, čo mali ženy túto podmienku raz, je riziko vzniku počas nasledujúceho tehotenstva omnoho vyššie. Polovica až dve tretiny žien majú skúsenosti s opakovanou cholestázou v tehotenstve.

Pre matky, môže cholestáza dočasne ovplyvniť spôsob, akým telo absorbuje vitamíny rozpustné v tukoch, ale toto má zriedka dopady na celkovú výživu. Svrbenie zvyčajne ustúpi počas niekoľkých dní od pôrodu, a následné problémy s pečeňou sú menej časté aj keď cholestáza sa pravdepodobne znovu objaví pri ďalšom tehotenstve.

U deti, môžu komplikácie cholestázy byť závažnejšie. Z dôvodov, ktoré nie sú dobre známe, cholestáza v tehotenstve zvyšuje riziko, že sa dieťa narodí príliš skoro (predčasný pôrod). To tiež zvyšuje riziko mekónie, ak sa látka hromadí v črevách dieťaťa prostredníctvom plodovej vody, ktorá obklopuje dieťa. Ak dieťa vdýchne pri pôrode určité látky, môže mať neskôr vážne problémy s dýchaním. Existuje tiež riziko úmrtia plodu neskoro v tehotenstve. Vzhľadom k potenciálne závažným komplikáciám, lekár môže uvažovať o skoršom vyvolaní pôrodu po 37. týždni tehotenstva.

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email