Peyronieho choroba - zakrivený penis

Peyronieho choroba je zjazvenie väzivového tkaniva vnútri penisu, ktoré spôsobuje zakrivenie a bolestivú erekciu.

Penisy sa líšia tvarom a veľkosťou. Mať určité zakrivenie počas erekcie je bežné a nie je nutne dôvodom na obavy. Avšak, u niektorých mužov, Peyronieho choroba spôsobuje významný ohyb alebo bolesť.

To môže zabrániť mužom mať sex alebo sťažené dosiahnutie alebo udržanie erekcie (erektilná dysfunkcia). U mnohých mužov, Peyronieho choroba spôsobuje stres a úzkosť. U malého percenta mužov, Peyronieho choroba zmizne sama od seba, ale vo väčšine prípadov, je tento stav stabilný alebo sa zhoršuje. Liečba môže byť nutná v prípade, že zakrivenie je natoľko závažné, že bráni pohlavnému styku.

Príznaky peyronie sa môžu objaviť náhle, alebo sa rozvinúť postupne. Najčastejšie príznaky zahŕňajú:

 1. 1. Zjazvené tkanivo. Jazvy (plaky) spojené s Peyronieho chorobou je cítiť pod kožou penisu ako ploché hrudky alebo pásma tvrdého tkanivá.
 2. 2. Významný ohyb penisu. Penis môže byť zakrivený nahor, nadol alebo smeruje na stranu. V niektorých prípadoch, vztýčený penis sa môže zužovať, môžu sa na ňom vytvárať priehlbiny, alebo má tvar presýpacích hodín.
 3. 3. Problémy s erekciou. Peyronieho choroba môže spôsobiť problémy s dosiahnutím alebo udržaním erekcie (erektilná dysfunkcia).
 4. 4. Skrátenie penisu. Penis môže byť kratší, v dôsledku Peyronieho choroby.
 5. 5. Bolesť. Bolesť môže byť prítomná s alebo bez erekcie.

Zakrivenie spojené s Peyronieho chorobou sa môže postupne zhoršovať. V určitom okamihu sa však u väčšiny mužov stabilizuje. Taktiež sa u väčšiny mužov bolesť pri erekcii zvyšuje počas jedného až dvoch rokov, ale zjazvené tkanivo a zakrivenie zostávajú rovnaké. U pár ľudí sa zakrivenie a bolesť zlepší bez liečby. 

Kedy navštíviť lekára?

Ak bolesť alebo zakrivenie penisu bráni mať sex alebo spôsobuje úzkosť, je potrebné vyhľadať lekára.

Príčina Peyronieho choroby nie je celkom známa, ale zdá sa, že ju ovplyvňuje celý rad faktorov.

Peyronieho choroba všeobecne vyplýva z opakovaného poranenia penisu. Napríklad, je možné, že penis sa pri sexe, atletickej činnosti alebo v dôsledku nehody poškodí. Avšak, najviac často si ľudia nespomínajú na konkrétne poranenie penisu. Počas procesu hojenia sa na tkanive tvoria jazvy, ktorý by mohli následne viesť k uzlíkom, ktoré môžu spôsobiť rozvoj zakrivenia. Každá strana penisu obsahuje hubovitú trubicu (corpus cavernosum), ktorá obsahuje mnoho malých ciev. Keď sa človek vzruší, prietok krvi do týchto komôr sa zvyšuje. Vzhľadom k tomu, že sú komory naplnené krvou, penis sa rozširuje, narovná a stuhne do erekcie. V prípade Peyronieho choroby, keď sa penis vztýči, regiónom s jazvou už nieje tak elastický a z tohto dôvodu sa nenatiahne do požadovanej podoby, čo následne spôsobí ohyb penisu, prípadne aj bolesť.

U niektorých mužov sa Peyronieho choroba rozvíja postupne a nezdá sa byť v súvislosti so zranením. Vedci skúmajú, či by mohla byť táto choroba spojená s vrodenou vlastnosť alebo určitými hygienickými podmienkami.

Menšie zranenia penisu nemusia vždy viesť k tejto chorobe, avšak rôzne faktory môžu prispieť k zlému hojeniu rany a zjazveniu tkaniva. Medzi tieto faktory patria:

 1. 1. Dedičnosť.
 2. 2. Iné ochorenia. Napríklad častejšie muži, ktorí majú Peyronieho chorobu majú tiež stav známy ako Dupuytrenová kontraktúra.
 3. 3. Vek. Prevalencia sa zvyšuje s vekom. Vekové zmeny v tkanivách môžu v prípade poranenia zhoršené hojenie rán.

Ďalšími faktormi, vrátane určitých veterinárnych podmienok, fajčenie a niektoré typy operácii prostaty, môžu byť spojené s Peyronieho chorobou.

Komplikácie Peyronieho ochorenia môžu zahŕňať:

 1. - Neschopnosť mať pohlavný styk
 2. - Obtiažnosť dosiahnutia alebo udržania erekcie (erektilná dysfunkcia)
 3. - Úzkosť alebo stres zo sexuálnych schopností či o vzhľad penisu
 4. - Narušenie vzťahu so svojím sexuálnym partnerom
 5. - Obtiažnosť pri počatí dieťaťa, pretože styk je ťažký alebo nemožný

Share this article

Viac z tejto kategórie: « Vulvodýnia Sex po pôrode »

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email