Konverzná porucha

Konverzná porucha, nazývaná aj funkčná neurologická porucha je stav, v ktorom sa psychická záťaž prejavuje fyzikálnymi spôsobmi. Tento stav bol popísaný ako zdravotný problém, ktorý začína ako duševná alebo citová kríze spôsobená desivým alebo stresujúcim incidentom nejakého druhu, ktorý sa prevedie na fyzický problém.

Napríklad v prípade konverznej poruchy môže ochrnúť noha po páde z koňa, aj keď u človeka nedošlo k fyzickému zraneniu. Príznaky sa v tomto stave objavujú bez žiadnej základnej fyzikálnej príčiny, a človek ju nemôže kontrolovať. Typické príznaky konverznej poruchy ovplyvňujú pohyb alebo zmysly, ako je napríklad schopnosť chôdze, prehĺtanie, zrak alebo sluch. Príznaky poruchy sa môžu líšiť v závažnosti a môžu prichádzať a odchádzať, alebo môžu byť trvalé.

Konverzná porucha sa môže objaviť náhle po stresujúcej udalosti alebo traume, či už vo fyzickej alebo psychickej forme. 

Príznaky, ktoré ovplyvňujú funkciu pohybu môžu zahŕňať:

 1. - Slabosť alebo ochrnutie
 2. - Abnormálne pohyby, ako sú trasenie alebo ťažkosti pri chôdzi
 3. - Strata rovnováhy
 4. - Ťažkosti pri prehĺtaní alebo
 5. - Záchvaty alebo kŕče

Príznaky, ktoré ovplyvňujú zmysly môžu zahŕňať:

 1. - Necitlivosť alebo stratu dotykových pocitov
 2. - Problémy reči, ako je napríklad neschopnosť hovoriť alebo nezrozumiteľná reč
 3. - Poruchy videnia, ako je dvojité videnie alebo slepota
 4. - Sluchové problémy alebo hluchota

Kedy navštíviť lekára?

Najlepšie je vyhľadať lekársku pomoc, akonáhle si človek všimne akékoľvek príznaky, ktoré by mohli byť spôsobené konverznou poruchou. Ak je porucha príčinou niečoho fyzického, rýchla diagnóza a liečba môže byť veľmi dôležitá. V prípade, že diagnóza konverznej poruchy je psychická, potom psychologická pomoc môže zlepšiť príznaky a predchádzať budúcim komplikáciám. 

Epizódy konverznej poruchy sú takmer vždy vyvolané stresujúcou udalosťou, emocionálnym konfliktom alebo inými poruchami duševného zdravia, ako je depresia.

Presná príčina konverznej poruchy nie je známa, ale časť mozgu, ktorá kontroluje svaly a zmysly môže mať súvis s touto poruchou. Môže sa jednať o spôsob mozgu, akým bezprostredne reaguje na niečo, čo sa zdá ako hrozba.

Rizikové faktory konverznej poruchy:

 1. - Nedávne významný stres alebo emocionálna trauma
 2. - Ženské pohlavie - ženy majú oveľa vyššiu pravdepodobnosť vzniku konverznej poruchy
 3. - Iné poruchy duševného zdravia, ako sú náladovosť, úzkostné poruchy, disociatívne poruchy alebo niektoré poruchy osobnosti
 4. - Neurologické ochorenie, ktoré spôsobujú podobné príznaky, ako je napríklad epilepsia
 5. - Rodinná anamnéza konverznej poruchy
 6. - Anamnéza fyzického alebo sexuálneho zneužívania a zanedbávania v detstve

V niektorých prípadoch, a to najmä, ak sa nelieči skoro, príznaky konverznej poruchy môžu spôsobiť podstatné postihnutia, podobným tým, ktoré vznikajú v dôsledku zdravotných stavov.

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email