Placenta accreta

Placenta accreta je vážny tehotenský stav, ktorý nastane, keď krvné cievy a ďalšie časti placenty vrastú príliš hlboko do steny maternice. Jedná sa teda a prílišnú fixáciu časti, alebo aj celej placenty k stene maternice.

Typicky sa placenta oddelí od steny maternice po pôrode, avšak ak je placenta vrastená do maternice zostáva s ňou aj po pôrode pevne spojená. To môže spôsobiť ťažkú ​​stratu krvi po pôrode.

Je tiež možné, že placenta napáda svaly maternice (placenta increta), alebo prerastá stenami maternice úplne (placenta percreta).

Liečba placenty accreta

Placenta accreta je považovaná za tehotenskú komplikáciu s vysokým rizikom. Ak je podozrenie na placenta accreta v priebehu tehotenstva, bude tento stav pravdepodobne vyžadovať chirurgické odstránenie maternice (hysterektómia).

Placenta accreta sa často neprejavuje žiadnymi príznakmi počas tehotenstva, hoci vaginálne krvácanie počas tretieho trimestra je možné. Často sa placenta accreta diagnostikuje počas rutinného ultrazvuku.

Ak sa budúca mamička stretne s vaginálnym krvácaním počas tretieho trimestra, mala by vyhľadať ihneď vyhľadať lekára. V prípade, že je krvácanie ťažké, je potrebné vyhľadať pohotovostnú lekársku starostlivosť.

Predpokladá sa, že placenta accreta súvisí s abnormalitami v sliznici maternice, typicky v dôsledku jaziev po určitých stavoch, alebo operácii maternice. Tieto jazvy môžu umožniť placente rast príliš hlboko do steny maternice. Niekedy však k placente accreta dochádza bez akýchkoľvek operácii krčka maternice.

Mnoho faktorov môže zvýšiť riziko placenta accreta, vrátane:

  • Predchádzajúca maternicová chirurgia. Ak napríklad žena podstúpila v minulosti cisársky rez, alebo iné druhy maternicovej operácie, existuje u nej zvýšené riziko placenty accreta. Riziko sa zvyšuje s počtom maternicových chirurgických zákrokov.
  • Pozície placenty. Ak placenta čiastočne, alebo úplne pokrýva krčok maternice (placenta previa), alebo sa nachádza v dolnej časti maternice, taktiež existuje zvýšené riziko rozvoja placenty accreta.
  • Vek matky. Placenta accreta je častejšia u žien starších ako 35 rokov.
  • Predchádzajúci pôrod. Riziko placenty accreta sa zvyšuje po každom pôrode.
  • Maternicové podmienky. Riziko placenta accreta je vyššie, ak má žena abnormality, alebo jazvy v tkanive, ktoré lemuje maternicu (endometrium). Nerakovinové maternicové výrastky, ako submukózne maternicové myómy takisto zvyšujú riziko.

Placenta accreta môže spôsobiť vážne komplikácie, vrátane:

1. Ťažké vaginálne krvácanie. Placenta accreta môže spôsobiť vysoké riziko závažného vaginálneho krvácania po pôrode. Krvácanie môže spôsobiť život ohrozujúci stav, ktorý bráni normálnemu zrážaniu krvi (diseminovaná intravaskulárna koagulopatia), rovnako ako zlyhanie pľúc (syndróm dychovej nedostatočnosti dospelých) a zlyhanie obličiek. Krvné transfúzie sú v takýchto prípadoch nutné.

2. Predčasný pôrod. Placenta accreta môže spôsobiť predčasný pôrod. Ak placenta accreta spôsobuje krvácanie v priebehu tehotenstva, môže byť nutné vyvolať predčasný pôrod.

Diagnostika placenty accreta zahŕňa:

1. Zobrazovacie testy. Prostredníctvom ultrazvuku, alebo magnetickej rezonancie (MRI), môže lekár vyhodnotiť diagnózu.

2. Krvné testy. Na určenie správnej diagnózy bude potrebné vykonať krvné testy, napríklad pre otestovanie krvnej vzorky a nevysvetliteľný nárast alfa-fetoproteínu, čo je proteín, ktorý je tvorený dieťaťom, a môže byť detekovaný v krvi matky. Takýto nárast je spájaný s placentou accreta.

Naposledy zmenené 23/02/2016

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email