Pseudobulbar - neovládateľný smiech a plač

Pseudobulbar je stav, ktorý je charakterizovaný epizódami náhleho neovládateľného a neprimeraného smiechu, alebo plaču. Pseudobulbar sa zvyčajne vyskytuje u ľudí s určitými neurologickými ochoreniami, alebo zraneniami, ktoré mohli ovplyvniť spôsob, akým mozog riadi emócie.

Pokiaľ má človek pseudobulbar môže prežívať emócie normálne, alebo ich niekedy vyjadruje prehnane, či nevhodne. V dôsledku toho môže byť pre človeka nepríjemné a rušivé prežívať každodenný život.

Pseudobulbar je často diagnostikovaný, alebo mylne považovaný za poruchy nálady. Akonáhle je diagnostikovaný správne, možno ho vo veľmi dobrej miere zvládnuť pomocou liekov.

Príznaky

Prvotnými príznakmi pseudobulbaru sú časté, nedobrovoľné a nekontrolovateľné výbuchy plaču či smiechu, ktoré sú prehnané, alebo nie sú totožné so situáciou, ktorú práve človek prežíva. Smiech sa často obracia na slzy, a takéto prejavy sa môžu objaviť kedykoľvek. Plač sa zdá byť bežnejší, než smiech.

Stupeň citovej reakcie spôsobenej PBA je často zarážajúci, pretože plač, či smiech trvá až niekoľko minút. Napríklad, človek sa môže nekontrolovateľne smiať v reakcii na mierny zábavný komentár, alebo sa môže smiať, či plakať v situáciách, ktoré iní nevidia ako vtipné, alebo smutné. Tieto emocionálne reakcie zvyčajne predstavujú zmenu toho, ako by mala pozitívna odozva vyzerať.

Vzhľadom k tomu, že pseudobulbar často zahŕňa plač, je často mylne považovaný za depresiu. Avšak, epizódy PBA majú pomerne krátke trvanie, zatiaľ čo depresia spôsobuje trvalý pocit smútku. Ľuďom s PBA často chýbajú niektoré črty depresie, ako sú poruchy spánku, alebo strata chuti do jedla. Avšak depresívne stavy sú bežné medzi tými, ktorí majú pseudobulbar.

Kedy navštíviť lekára?

Ak má človek podozrenie, že má PBA, mal by sa poradiť so svojim lekárom. Ak má tento neurologický stav, lekár pomocou testov určí diagnózu, a na jej základe ju môže začať liečiť. Medzi špecialistov v tomto odbore medicíny patrí neuropsychológ, neurológ a psychiater.

Príčiny

Pseudobulbar sa zvyčajne vyskytuje u ľudí s neurologickými poruchami, alebo zraneniami, ku ktorým patrí:

  • Mŕtvica
  • Amyotrofická laterálna skleróza (ALS)
  • Skleróza multiplex (SM)
  • Poranenie hlavy
  • Alzheimerová choroba
  • Parkinsonová choroba

Aj keď je potrebný ďalší výskum, príčina PBA zahŕňa poranenia neurologických dráh, ktoré regulujú vonkajšie vyjadrenie emócií.

Komplikácie

Závažné príznaky pseudobulbaru môže spôsobiť rozpaky, sociálnu izoláciu, úzkosť a depresiu. Tento stav by mohol narušiť schopnosť pracovať a robiť každodenné úlohy, a to najmä, keď ste sa prelínajú s iným neurologickým stavom.

Pseudobulbar je obvykle diagnostikovaný počas neurologického vyšetrenia odborníkmi. PBA je často mylne diagnostikovaný ako depresia, bipolárna porucha, generalizovaná úzkostná porucha, schizofrénia, poruchy osobnosti a epilepsia. 

Liečba pseudobulbaru

Cieľom liečby pseudobulbaru je zníženie závažnosti a frekvencie emocionálnych výbuchov. K možnostiam liečby, patria lieky:

1. Antidepresíva. Antidepresíva a selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu, môžu pomôcť znížiť frekvenciu a závažnosť prejavov PBA. Antidepresíva pre liečbu PBA sa typicky podávajú v dávkach nižších, než na liečbu depresie.

2. Dextrometorfániumbromid hydrobromid a chinidín sulfátu. Jedná sa o liek, ktorý je špecifický navrhnutý len na liečbu PBA.

Lekár navrhuje najlepšiu alternatívu liečby s prihliadnutím na prípadné lieky a ich vedľajšie účinky a akékoľvek iné podmienky, ktoré by mohli nežiadúco ovplyvniť stav pacienta. Rôzne terapeutické postupy môžu byť taktiež nápomocné a účinné pri liečbe neovládateľného smiechu, či plaču.

Naposledy zmenené 30/05/2016

Share this article

Označené v
Viac z tejto kategórie: « Porucha kontroly impulzov

About Author

Super User
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email