Sex po pôrode

Sex po pôrode môže byť pre ženy často problematický, a to hlavne pre mamičky, ktoré mali ťažký a tým pádom traumatický pôrod.

Kedy je bezpečné mať sex po pôrode?

Partneri by mali so sexom počkať, kým neprestane krvácanie po pôrode, čo by malo byť asi do troch týždňov po narodení dieťaťa. To preto, že pri oddelení placenty od maternice vznikne rana, ktorá potrebuje čas na zahojenie. Pokiaľ dochádza k pohlavnému styku skôr, než došlo k zástave krvácania, môže dôjsť k rozvoju infekcie.

Neexistuje žiadny časový interval kedy môže mať žena sex po pôrode, pretože každá žena je iná, a každý pôrod môže mať iný priebeh. Rovnako tak záleží aj na tom, či sa jedná o prvorodičku, alebo o viacnásobnú mamičku, u ktorej je pôrod často ľahší a zároveň vie, čo presne môže očakávať. Najdôležitejšie je počkať, až je fyzicky aj psychicky pripravená. Malý počet párov začína so sexom počas prvého mesiaca po pôrode, ale asi polovica počká najmenej šesť týždňov, najmä ženy, ktoré krvácali, alebo mali epiziotómiu . Väčšina párov má prvý sex o tri mesiace, aj keď niektoré páry radšej počkajú až šesť mesiacoch, ako ukazujú prieskumy . Ak sa obaja cítia pripravení mať sex po postnatálnom šoku zhruba šesť týždňov po pôrode, nemali by nastať žiadne komplikácie. Niektorí zdravotníci odporúčajú vyskúšať sex už pred postnatálnou kontrolou, ak sa obaja cítia pripravení. Je potrebné zvážiť antikoncepciu, kým začnú mať znovu sex. Dokonca aj keď matka stále dojčí a menštruácia sa stále nevrátila, môže dôjsť k otehotneniu. Ak partnerka nieje pripravená mať sex, je potrebné dodržiavať aspoň blízky fyzický kontakt, najlepšie bozkávaním a dotykmi. Je dobré nato vynaložiť čo najviac úsilia, aj keď je niektorí z partnerov unavený, alebo sa prílišne venuje dieťaťu. Po návrate do milostného života sa potom partneri cítia viac prirodzene a bez zbytočného stresu.

Zmiešané pocity pri sexe po pôrode

Je veľmi časté, že u partnerov prevládajú rôzne pocity pred prvým, alebo pri prvom sexe po pôrode, ktoré môžu prevládať aj niekoľko týždňov, alebo mesiacov po pôrode. Na začiatku, budú rodičia pravdepodobne pociťovať vyčerpanie kvôli nedostatku spánku, a venovaniu sa dieťaťu. Ak mamička dojčí, hormón prolaktín môže znížiť sexuálnu túžbu. Taktiež popôrodná depresia má čo dočinenia s vyhýbaním sa sexu. Ak mal pôrod ťažký priebeh, pri ktorom museli byť použité pôrodnícke nástroje, môže sa doba hojenia výrazne predĺžiť, pretože tieto nástroje mohli spôsobiť nielen poranenia, ale taktiež aj traumu mamičke. Z tohto dôvodu sa môže mamička báť znovu pristúpiť k milostnému životu. Je úplne normálne dopriať si dostatok času na zotavenie. Ak sa dieťa narodilo cisárskym rezom, mamička sa bude dlhšie zotavovať z ťažkej operácie. Bolesť môže odznieť pomerne rýchlo, aj keď bolesť stehov, alebo ťažké krvácanie môže trvať dlhšie, než sa úplne vylieči. Stehy môžu byť bolestivé po dobu niekoľkých dní, alebo týždňov. Je potrebné, aby sa rana zahojila, a stehy sa rozpustili pred pohlavným stykom. Ak, žena po cisárskom reze pociťuje po nejakej dobe hojenia stále bolesť jazvy, odporúča sa pri styku medzi brucha partnerov vložiť malý mäkký vankúšik, čo pomáha uvoľniť a chrániť ešte citlivú jazvu. Rovnako tak si môžu partneri nájsť polohy, ktoré takému to stavu vyhovujú.

Mamičky môžu mať pocit, že sa ich telo natoľko zmenilo počas tehotenstva, že vyžadujú určitý čas, aby sa znovu dostali do stavu, kedy sa cítia samé sebou. Niektoré ženy sa cítia hrdé na tieto zmeny materstva, no niektoré sa s nimi len ťažko vyrovnávajú. Všetky tieto pocity sú pochopiteľné a normálne. Mnohé ženy sa obávajú, že pre ich partnera už nebudú atraktívne, preto je dôležitý rozhovor a uistenie ich o opaku.

Čo ak chce partner sex skôr?

V takomto prípade je najdôležitejšia komunikácia medzi partnermi. Ak partnerovi nie sú jasné tieto popôrodné procesy, môže sa cítiť odmietaný. A netreba vôbec zabúdať ani na iné formy stimulácie.

Existujú nejaké tipy pre sex po pôrode?

  • Maznanie a postupne zvykanie si na opätovné zaradenie sa do sexuálneho života.
  • Pomalá predohra je dobrý základ na uvoľnenie pred pohlavným stykom.
  • Veľmi dôležitá je pred prvým sexom snaha zbaviť sa stresu a prípadného strachu pred bolesťou, nato tiež výborne poslúži predohra.
  • Lubrikačný gél, zabezpečí pohodlnejší a citlivejší pohlavný styk. Zároveň rieši problém vaginálnej suchosti, čo je bežný jav v prípade, že mamička dojčí.
  • Dať si na čas je dôležité, orgazmus oboch partnerov napomáha opätovnému naštartovaniu milostného života partnerov.
  • Trpezlivosť, dieťa má tendenciu zobudiť sa v tom najmenej vhodnom čase, preto je potrebné obrniť sa trpezlivosťou a skúšať sex znova, ak nepôjde všetko podľa predstáv.
  • Cvičenia panvového dna pomáhajú priviesť späť svalový tonus do pošvy. To pomôže zvýšiť pôžitok zo sexu.
  • Zdravé stravovanie, pitie veľa tekutín a odpočinok kedykoľvek je to možné.

Aké problémy môžu nastať?

V prípade bolesti a krvácania, ktoré neustupujú je potrebné vyhľadať lekára. Môže dôjsť k výtoku z pošvy, čo naznačuje infekciu, kedy je taktiež potrebný lekár. Nastať môžu aj iné komplikácie, ktoré je možné odstrániť chirurgickým zákrokom.

Naposledy zmenené 30/05/2016

Share this article

Označené v

About Author

Super User
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email