Núdzová antikoncepcia - tabletka PO

Neplánovaný nechránený sex nieje dnes nič výnimočne, ak k nemu dôjde, obzvlášť prvý krát zvyknú ľudia panikáriť, pričom myslia hneď na tehotenstvo. Čo sa dá robiť? Existuje nejaké riešenie alebo prevencia?

Odpoveď znie – ÁNO, a to počas nasledujúcich 72 hodín, kedy je možno použiť takzvanú "núdzovú antikoncepciu, tabletku PO, alebo plán B " na zamedzenie neplánovaného, respektíve nechceného tehotenstva.

Núdzová antikoncepcia je druh antikoncepcie, ktorý sa používa na zabránenie nechceného tehotenstva, ku ktorému by mohlo dôjsť po nechránenom pohlavnom styku. Tabletka PO môže byť použitá v nasledujúcich prípadoch:

 • ak nie je používaná žiadna antikoncepcia,
 • pri zlyhaní antikoncepčných metód (zabudnutie tabletky, pretrhnutie kondómu, zošmyknutie kondómu počas styku, atď),
 • v prípade, keď dievča, alebo žena bola obeťou sexuálneho útoku (znásilnenie).

Existujú dva druhy núdzovej antikoncepcie:

1. núdzové antikoncepčné tabletky (na báze gestagénu, alebo kombinované na báze estrogén-gestagénu - perorálna antikoncepcia);

2. vnútromaternicové teliesko uvoľňujúce meď.

Núdzová antikoncepcia by mala byť použitá v priebehu 3 dní (72 hodín) po nechránenom pohlavnom styku.

Kombinované tabletky (estrogén-progestogén)

- Dve pilulky by mali byť brané ako prvá dávka, čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku, najneskôr však do 72 hodín. Nato by mali nasledovať ďalšie dve pilulky po 12 hodinách.                                                

  Alebo

- Štyri pilulky môžu byť považované za prvú dávku, čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku. Nato by mali nasledovať ďalšie štyri tablety po 12 hodinách.

Tabletky obsahujúce iba gestagén

- Jedna dávka 1,5 mg levonorgestrelu by mala byť prijatá, čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku, najneskôr však do 72 hodín.

 Alebo

- Jedna dávka 0,75 mg môže byť považovaná za prvú dávku čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku. Nato by mala nasledovať rovnaká dávka po 12 hodinách.

Núdzová antikoncepcia s kombinovanými pilulkami zníži riziko tehotenstva po nechránenom pohlavnom styku asi o 56% - 89%, ak sa vezme v rámci 72 hodín. Núdzová antikoncepcia s obsahom iba gestagénu zníži riziko, asi o 60% - 93%, ak sa vezme do 72 hodín.

Všeobecne je pravdepodobnosť otehotnenia po jednom nechránenom pohlavnom styku 8%. Ženy užívajúce núdzovú antikoncepciu sú schopné znížiť riziko tehotenstva na 1% - 2%. Účinnosť takejto antikoncepcie sa zvyšuje, tým viac, čím skôr sa tabletka PO vezme. Vo všeobecnosti sú pilulky núdzovej antikoncepcie účinné na 95%, ak sa vezmú v priebehu 24 hodín, účinné na 85%, ak sa vezmú v rozmedzí 25 - 48 hodín, a účinné na 58%, ak sa vezmú do 49 - 72 hodín.

Antikoncepcia, hormonálne tabletky - mechanizmus účinku

Hormonálna núdzová antikoncepcia dosahuje antikoncepčný účinok v závislosti od niekoľkých mechanizmov v závislosti na čase menštruačného cyklu, kedy je prijatá. To môže inhibovať, alebo oneskoriť ovuláciu, a ďalšie iné funkcie a komunikáciu medzi vajíčkom a spermiami, čiže počatie. Štúdie sa líšia v tom, či núdzová hormonálna antikoncepcia môže spôsobiť zmeny v endometrii, ktorá by bola dostatočná pre zasahovanie do implantácie. Neexistuje žiadny dôkaz, že núdzová hormonálna antikoncepcia uvoľní embryo potom, čo došlo k implantácii.

Vedľajšie účinky:

 • nevoľnosť,
 • vracanie,
 • nepravidelné krvácanie z maternice,
 • bolesť prsníkov,
 • bolesti hlavy,
 • únava,
 • bolesť brucha,
 • závrat.

Vnútromaternicové telieska uvoľňujúce meď

Vnútromaternicové teliesko uvoľňujúce meď môže byť vložené do 5 dní po nechránenom pohlavnom styku, čím sa poistí núdzová antikoncepcia. Núdzová antikoncepcia v kombinácii s takýmto telieskom je vysoko účinná (až 98%) s možnosťou tehotenstva menej než 1%.

Takéto teliesko sa používa ako núdzová antikoncepcia, v prípade, ak:

 • Núdzová hormonálna antikoncepcia je menej účinná, pretože uplynulo viac ako 72 hodín uplynulo,
 • Klientka uvažuje o nasadení zavedeného vnútromaternicového telieska pre kontinuálnu, dlhodobú antikoncepciu (nielen ako núdzovú).
Naposledy zmenené 06/06/2016

Share this article

Označené v

About Author

juraj
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email