Krvácanie počas tehotenstva

Krvácanie počas tehotenstva - je to normálne, alebo je to signál niečoho vážneho? Môže zdravá tehotná žena krvácať v priebehu tehotenstva? Ako často tehotné ženy krvácajú?

Podľa lekárskych prieskumov asi 20% - 25% tehotných žien má nejaký druh krvácania v priebehu tehotenstva, najčastejšie v prvom trimestri tehotenstva. Vo väčšine prípadov sa jedná o svetlé krvácanie, alebo krvavý výtok, či špinenie v priebehu tehotenstva, pričom nie je žiadny dôvod na paniku. Ale pretože krvácanie počas tehotenstva môže byť niekedy príznakom vážnych komplikácií tehotenstva a dokonca aj hrozbou potratu, je dôležité poznať všetky možné príčiny a zistiť, čo je potrebné urobiť pre ochranu zdravia tehotných žien a poistiť tak bezpečnosť dieťaťa.

Vaginálne krvácanie počas tehotenstva môže nastať z niekoľkých dôvodov. To môže byť vcelku desivý zážitok pre tehotné ženy. Najlepšie je bezodkladne kontaktovať svojho lekára a prediskutovať s ním všetky možné príčiny.

Krvácanie v ranom tehotenstve

Asi 20% tehotných žien môže mať krvácanie na začiatku tehotenstva - počas prvých 12 týždňov tehotenstva. Možné príčiny prvého trimestra krvácania zahŕňajú:

Krvácanie z počatia

Niektoré tehotné ženy môže mať krvácanie hneď na začiatku tehotenstva. U tehotnej ženy môže dôjsť k určitému špineniu počas 6-12 dní po počatí, pričom oplodnené vajíčko prechádza sliznicou maternice. Jedná sa o ľahké krvácanie a trvá od niekoľkých hodín až po niekoľko dní. Niektoré ženy si neuvedomujú, že sú tehotné, pretože sa mylne domnievajú, že sa jedná o slabú menštruáciu z dôvodu, že načasovanie krvácania sa môže prekrývať. V prípade tohto krvácania lekári kontrolujú hladinu HCG a ako dlho je žena tehotná. Hladiny HCG by sa mali zdvojnásobiť približne raz za dva dni. Lekár môže kontrolovať tieto hladiny viackrát, aby zistil, či rastú zodpovedajúcim spôsobom. Nízka hladina HCG môže signalizovať potrat, alebo mimomaternicové tehotenstvo.

Deciduálne krvácanie

Deciduálne krvácanie je druh ľahkého krvácania, ktoré môže nastať v určitých intervaloch na začiatku tehotenstva okolo dátumu, kedy žena môže očakávať menštruáciu. Deciduálne krvácanie je mylne považované za menštruačné obdobie, ale to je najčastejší dôvod, prečo niektoré ženy uvádzajú, že mali "svoje obdobie" v priebehu tehotenstva.

Maternicové krvácanie – zvýšená cervikálna citlivosť 

Od prvých dní tehotenstva prebiehajú dramatické hormonálne zmeny v tele žien. Prietok krvi do krčka maternice sa zvyšuje v dôsledku hormonálnych zmien, a to môže vyvolať krvácanie, alebo viesť ku krátkym intervalom krvácania po pohlavnom styku, alebo po vaginálnom vyšetrení. Pri tomto type krvácania nie je dôvod na obavy.  

Mimomaternicové tehotenstvo

Ľahké krvácanie v ranom tehotenstve môže byť varovným príznakom mimomaternicového tehotenstva, aj keď tomu tak byť nemusí. Mimomaternicové tehotenstvo je veľmi vzácne - asi u 1% všetkých tehotenstiev. K ektopickému tehotenstvu dochádza, keď oplodnené vajíčko sa uchytí niekde mimo maternicu a spravidla je to vo vajíčkovode. Príznaky mimomaternicového tehotenstva sú špinenie, silné kŕče, alebo bolesť v dolnej časti brucha, zvyčajne na jednej strane. V prípade, že embryo stále rastie, môže to spôsobiť prasknutie vajcovodu, čo môže byť život ohrozujúci stav matky.  V týchto prípadoch lekár vykoná testovanie ultrazvukom, alebo vykoná kontrolu hladiny HCG na kontrolu mimomaternicového tehotenstva.

Potrat 

Bohužiaľ potrat je bežný a častým vysvetlením v rannom tehotenstve je práve krvácanie, práve to inklinuje k najčastejším starostiam žien v prvom trimestri krvácania. Potrat je strata tehotenstva pred dvadsiatym týždňom tehotenstva. Zhruba polovica žien, ktoré krvácajú v tehotenstve nakoniec potratila, ale to nemusí nutne znamenať, že ak žena krváca, že príde o dieťa, a to najmä v prípade, že nemá žiadne iné príznaky. Všeobecne platí, že asi 20% všetkých tehotenstiev končí potratom. Existuje veľa príčin pre potrat vrátane chromozómových abnormalít, maternicovej anomálie, infekcie alebo placentárnej cirkulácie. Symptómy potratu zahŕňajú špinenie, alebo krvácanie a silné kŕče v podbrušku. 

Infekcia 

Krvácanie, alebo špinenie môže byť niekedy príznakom bakteriálnej infekcie pošvy, alebo krčka maternice. Akákoľvek infekcia krčka maternice, pošvy, alebo akékoľvek pohlavne prenosné choroby a infekcie (ako sú chlamýdie, kvapavka, alebo herpes) môžu spôsobiť krvácanie v prvom trimestri tehotenstva. Obvykle všetky možné vaginálne, alebo pošvové infekcie by mali byť liečené pred otehotnením. Ak liečba nebola vykonaná pred tehotenstvom, je veľmi dôležité na liečbu týchto infekcií pristúpiť v raných fázach tehotenstva, pretože je zrejmé, že niektoré infekcie môžu zvýšiť riziko potratu v druhom trimestri, prípadne predčasného pôrodu.

Molárne tehotenstvo (Trofoblastická choroba). 

Jedná sa o veľmi vzácny a nebezpečný stav, v ktorom vnútri maternice rastie abnormálne tkanivo miesto dieťaťa. V zriedkavých prípadoch, tkanivo môže byť rakovinové a môže sa šíriť do iných častí tela. Iné príznaky molárneho tehotenstva sú ranné nevoľnosti, silná nevoľnosť a zvracanie, rýchle rozšírenie maternice, ktorá je väčšia, ako obvyklé, vaginálny výtok z tkaniva, ktorý má tvar hrozna (typické pre molárne tehotenstvo) a zvýšená hladina ľudského choriogonadotropínu ( hCG).

Krvácanie v neskorej fáze tehotenstva

Existuje niekoľko príčin krvácania v neskorej fáze tehotenstva. Krvácanie v neskorej fáze tehotenstva môže byť príznakom problémov s placentou, ako je placenta previa a odtrhnutie placenty. Mohlo by to byť tiež príznakom neskorého potratu, alebo predčasného pôrodu.  Abnormálne krvácanie v neskorej fáze tehotenstva môže byť vážny stav.

Možné príčiny krvácanie neskorej fázy tehotenstva zahŕňajú:

Placenta previa  

K placente previa dochádza, keď placenta leží nízko v maternici. Tento stav nastane, keď placenta leží nízko v maternici a čiastočne, alebo úplne pokrýva kŕčok maternice - otvorenie pôrodného kanála. Placenta previa je diagnostikovaná pomocou ultrazvuku. Nízko položená placenta sa často napraví sama počas tehotenstva. Vzhľadom k tomu, že tehotenstvo pokračuje na mieste upevnenia môže stúpať od krčka maternice. Placenta previa je jednou z najčastejších príčin krvácania v treťom trimestri tehotenstva. Krvácanie z dôvodu placenta previa môže často dochádzať bez bolesti.  Aj keď placenta previa je veľmi vzácna, vyskytuje sa iba v jednom z 200 prípadov tehotenstva, je to vážny stav vyžadujúci okamžitú lekársku pomoc.  

Odtrhnutie placenty

V približne 1% tehotenstiev sa placenta oddelí od steny maternice pred, alebo počas pôrodu a krvných ciest medzi placentou a maternicou. Odtrhnutie placenty je, keď sa placenta oddelí od maternice. Niekedy dochádza k čiastočnému oddeleniu a niekedy k úplnému. Odtrhnutie placenty môže byť ako pre matku tak aj pre dieťa veľmi nebezpečné. Je to mimoriadna situácia a môže mať za následok smrť dieťaťa, alebo matky. Medzi príznaky patrí vaginálne krvácanie (zrazenín z pošvy), bolesti brucha, kontinuálne maternicové kontrakcie a bolesti chrbta.  

Ruptúra maternice  

Vo veľmi zriedkavých prípadoch, jazva z predchádzajúceho cisárskeho rezu sa môže otvoriť počas tehotenstva. Maternicová ruptúra môže byť život ohrozujúca a vyžaduje cisársky rez. Vo väčšine prípadov ženy majú vnútorné krvácanie brucha. Ďalšími príznakmi ruptúry maternice sú bolesť v oblasti brucha.  

Vcestné cievy

V prípade tohto veľmi vzácneho stavu sa krvné cievy dieťaťa vyvíjajú chybne. Vcestné cievy môže byť pre dieťa veľmi nebezpečné, pretože krvné cievy sa môžu trhať, čo spôsobuje, že dieťa krváca a stráca kyslík. Iné príznaky vcestných ciev zahŕňajú abnormálnu srdcovú frekvenciu plodu a nadmerné krvácanie.  

Subchorionický hematóm 

Subchorionický hematóm je krvácanie pod placentou. Subchorionický hematóm môže niekedy končiť potratom, ale najčastejšie krvácanie zmizne samo.  

Miznúce dvojča 

Tehotné ženy môžu mať krvácanie počas tehotenstva, a to v dôsledku takzvaného "miznúceho dvojčaťa", to je termín pre dvojité tehotenstvo, v ktorom jedno z dvoch detí je potratené, zatiaľ čo druhé zostane životaschopné.  

Predčasný pôrod  

Vaginálne krvácanie v neskorom štádiu tehotenstva, môže byť známkou toho, že telo matky sa chystá na predčasný pôrod.   

Normálny pôrod

Ku krvácaniu môže dôjsť aj v dôsledku pôrodu. Ak sa blíži dátum pôrodu,pričom si žena všimne malé množstvo krvi, mohlo by to byť známkou toho, že prichádza čas pôrodu.  

Medzi ďalšie príčiny krvácania v neskorom tehotenstve patrí:

  • poranenie krčka maternice,
  • poranenie pošvy,
  • polypy,
  • rakovina.

Krvácanie v tehotenstve - čo robiť?

Vaginálne krvácanie v priebehu tehotenstva v každom trimestri tehotenstva môže byť príznakom problému. Lekár by mal byť okamžite informovaný. Kým pacientka čaká na lekára, alebo záchrannú službu, je dobré odsledovať, koľko krvi stratila, a označila typ krvi (napríklad ružová, hnedá, alebo červená, čistá alebo plná zrazenín). Akékoľvek tkanivo,ktoré sa dostalo von z pošvy je potrebné uchovať a dať ho lekárovi na ďalšie testy. Neodporúča sa používať tampón, alebo mať sex počas krvácania.

Lekárovi, alebo pohotovostnej záchrannej službe je potrebné opísať prípadne ťažkosti, ako:

  • Silná bolesť, alebo intenzívne kŕče na bruchu
  • Závažné krvácanie, či je alebo nie je bolesť
  • Výtok z pošvy, ktorý obsahuje tkanivo
  • Závraty, alebo mdloby
  • Horúčka, alebo zimnica.
Naposledy zmenené 08/06/2016

Share this article

Označené v

About Author

juraj
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email