Koriander, zelený zázrak

Táto trváca rastlina vyžaduje dobre odvodnenú úrodnú pôdu a dostatok tepla a slnečných lúčov. Dorastá do výšky asi 10 cm a má tmavo zelené, holé, mäkké listy, ktoré sú variabilné v tvare, široko laločnaté na spodnej časti rastliny, a postupne sa vyššie zužujú. Listy a stonka majú mierne citrusovú arómu. Približne v polovici leta kvitne rastlina drobnými bielymi alebo svetlo ružovými kvetmi.

Zdravotné výhody koriandra

-Rastlina koriandra neobsahuje cholesterol, je bohatá na antioxidanty, esenciálne oleje, vitamíny a vlákninu, ktoré pomáhajú znižovať hladinu tzv. "zlého cholesterolu" a zvyšuje hladinu tzv. "dobrého cholesterolu" v krvi. 

-Jeho listy a semená obsahujú mnoho základných éterických olejov ako borneol, linalool, cineol, cymen, terpineol, dipenten, felandrén a pinén.

-Listy a stonka sú tiež bohaté na mnoho flavonoidov, antioxidačných polyfenolických zlúčenín ako quercetin, kaempferol, rhamnetin a epigenin.

-Bylina je dobrým zdrojom minerálnych látok, ako je draslík, vápnik, mangán, železo a horčík. Draslík je dôležitou zložkou bunkových a telesných tekutín, ktoré pomáhajú kontrolovať tepovú frekvenciu a krvný tlak. Železo je nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek. Mangán je pre organizmus dôležitý ako kofaktor pre antioxidačný enzým, superoxiddismutázu.

-Koriander je tiež bohatý na mnoho dôležitých vitamínov, vrátane kyseliny listovej, riboflavínu, niacínu, vitamín A, beta-karoténu, vitamín C, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne zdravie. Vitamín C je silný prírodný antioxidant. 100 g listov koriandra poskytuje 30% doporučenej dennej dávky vitamínu C.

-Žuvaním semienok koriandra sa odstraňuje nepríjemný zápach z úst a zároveň sa ničia baktérie v ústnej dutine, čo pôsobí ako prevencia voči zápalu ďasien.

-Poskytuje až 6748 IU vitamínu A na 100 g, čo je približne 225% doporučenej dennej dávky. Vitamín A je dôležitý vitamín rozpustný v tukoch, a zároveň antioxidant, ktorý je  potrebný pre udržanie zdravej sliznice a pokožky. Tento vitamín je nevyhnutný pre zdravý zrak. Konzumácia prírodných potravín bohatých na vitamín A a flavonoidov (karotény), pomáha telo chrániť pred vznikom rakoviny v pľúcach a ústnej dutine.

-Koriander je jedným z najbohatších rastlinných zdrojov vitamínu K, zabezpečuje až 260% doporučenej dennej dávky tohto vitamínu. Vitamín K zohráva dôležitú úlohu v budovaní kostnej hmoty, a to podporou činnosti v kostiach. Má značný vplyv pri liečbe Alzheimerovej choroby u pacientov tým, že obmedzuje neuronálne poškodenie mozgu.

-Olej z koriandra sa používa v tradičnej medicíne ako analgetikum, afrodiziakum, proti kŕčom, ako dezodorant, pri zažívacích problémoch, proti nadúvaniu a pri žalúdočných ťažkostiach.
 

Naposledy zmenené 08/08/2014

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email