Bazalka kráľovná bylín

Kráľovná bylín, ako jej s obľubou hovoria v niektorých častiach sveta je bazalka. Je jednou z najstarších a najobľúbenejších bylinných rastlín bohatých na mnoho významných zdravotne prospešných fyto-živín. Práve pre jej obsah je bylina vysoko cenená a používa sa pri rôznych tradičných obradoch po celom svete.

Bazalka patrí do čeľade Lamiaceae, rodu: Ocimum . Jej odborný názov je " Ocimum basilicum. "

Bazalka pôvodom pochádza z Iránu, Indie a ďalších tropických oblasti Ázie. Táto jednoročná bylinka sa pestuje pre svoje liečivé listy a semená. Bazalke sa najlepšie darí v teplých, tropických oblastiach. Plne urastená rastlina dosahuje v priemere výšku asi 100 cm. Listy sú svetlo zelené, hodvábne asi 2,5 cm dlhé a 1 cm široké s opačným usporiadaním. Kvety sú pomerne veľké, biele a usporiadané do špice. Existujú viaceré odrody bazalky, ktoré sa od seba líšia farbou listov a kvetov, veľkosťou a tvarom. 

Zdravotné výhody Bazalky

-Bazalkové listy obsahujú veľa pozoruhodných chemických zlúčenín, ktoré sú známe, tým že majú preventívne vlastnosti voči chorobám.

-Bazalka obsahuje mnoho polyfenolických flavonoidov, ako orientín a vicenin. Tieto zlúčeniny boli laboratórne testované na ich možnú antioxidačnú ochranu proti spaľovaniu lipidov vyvolanú oxidáciou.

-Listy bazalky obsahujú veľa zdraviu prospešných éterických olejov, ako je eugenol, citronellol, linalool, citral, limonén a terpineol. Tieto zlúčeniny sú známe tým, že majú silné anti-bakteriálne vlastnosti.

-Bylinka má veľmi nízky obsah kalórií a neobsahuje žiadny cholesterol, ale je veľmi bohatým zdrojom mnohých základných živín, minerálnych látok a vitamínov, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne zdravie.

-Bazalka obsahuje mimoriadne vysoké množstvo beta-karoténu, vitamínu A, kryptoxantíny, luteín a zea-xantín. Tieto zlúčeniny pôsobia ako ochranné lapače voľných radikálov kyslíka a reaktívnych foriem kyslíka, ktoré zahrávajú významnú úlohu pri starnutí a rôznych chorobných procesoch.

-Zea-xantín, žltá flavonoidová karotenoidová zlúčenina, ktorá je selektívne absorbovaná do sietnice makuly lutea, kde bolo zistené, že pomáha filtrovať škodlivé UV žiarenie, čím chráni sietnicu. Štúdie naznačujú, že byliny, ovocie a zelenina, ktoré sú bohaté na zea-xantín pomáhajú chrániť pred vekom podmieneným makulárnym ochorením, najmä u starších pacientov.

-100 g čerstvých bylín obsahuje neuveriteľne množstvo až 5275 mg alebo 175% doporučenej dennej dávky vitamínu A. Vitamín A má antioxidačné účinky a je nevyhnutný pre dobrý zrak. Je nevyhnutný pre udržanie zdravej sliznice a kože. Konzumácia prírodných potravín bohatých na vitamín A pomáha telo chrániť pred rakovinou pľúc a ústnej dutiny.

-Vitamín K v bazalke je nevyhnutný pre mnoho koagulačných faktorov v krvi a hrá dôležitú úlohu v posilňovaní kostí tým, že pomáha pri mineralizačných procesoch v kostiach.

-Bazalka obsahuje dostatočné množstvo minerálov, ako je draslík, mangán, meď a horčík. Draslík je dôležitou súčasťou bunkových a telesných tekutín, ktorý pomáha kontrolovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Mangán telo používa ako kofaktor pre antioxidačný enzým, superoxiddismutázu.

-Jej listy sú výborným zdrojom železa, obsahuje 3,17 mg/100 g (26% DDD). Železo, je súčasťou hemoglobínu v červených krvinkách, určuje kapacitu prenosu kyslíka v krvi.

Naposledy zmenené 06/08/2014

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email