Citrónová tráva

Osviežujúca citrónová tráva, pripomínajúca citrusovú vôňu dodáva jedinečnú chuť mnohým receptom. Jej hrubé všívané stonky a listové puky patria medzi najvyhľadávanejšie rastlinné časti používané v kuchyni po celej južnej a východnej Ázii.

Botanicky, sa bylina radí k trávam rodu Poaceae. Odborný názov je Cymbopogon citratus. Je pôvodom z južnej časti Indie a Srí Lanky. Bylina je jednou z obľúbených rastlín v Thajsku, Vietname, Malajzii, Kambodži a Indonézii.

Citrónová tráva rastie v hustých chumáčoch s húževnatou cibuľovitou základňou širokou asi 1 meter a na výšku dorastá asi do 3 metrov. Jej listy sú sýto zelené s ostrými hranami a vzhľadom podobným ako bežná tráva. Dobre sa jej darí v úrodných piesčitých pôdach s tropickým podnebím a dostatočných zrážkach. 

Zdravotné výhody citrónovej trávy

-Citrónová tráva obsahuje množstvo éterických olejov, chemikálii, minerálnych látok a vitamínov, ktoré sú známe tým, že majú antioxidačné vlastnosti.

-Bylina obsahuje 99 kalórií na 100 g, ale neobsahuje žiadny cholesterol.

-Primárna chemická zložka v tejto byline je citral, alebo lemonal, aldehyd, ktorý rastline dodáva práve jej jedinečnú citrónovú vôňu. Citral má tiež silné antimikrobiálne a protiplesňové účinky.

-Okrem toho, bylinné časti obsahujú ďalšie zložky éterických olejov, ako je  myrcen, citronellol, metyl heptenon, dipenten, geraniol, limonén, geranylacetát, neroli atď. Tieto zlúčeniny sú známe tým, že majú proti-dráždivé, insekticídne, anti-hubové a anti-septické vlastnosti.

-Jej listy a stonky sú bohatým zdrojom kyseliny listovej (100 g listov a stoniek poskytuje asi 75 mg alebo 19% DDD) tejto kyseliny. Foláty sú dôležité pri delení buniek a syntéze DNA. Pri podávaní tejto kyseliny počas tehotenstva bráni kyselina listová vzniku defektov neurálnej trubice u novorodencov.

-Bylinné časti sú tiež bohaté na mnohé neoceniteľné základné vitamíny, ako je kyselina pantoténová (vitamín B5), pyridoxín (vitamín B-6) a tiamín (vitamín B-1). Tieto vitamíny sú nevyhnutné v tom zmysle, že nútia organizmus dopĺňať potrebné živiny z vonkajších zdrojov.
Okrem toho, čerstvá bylina obsahuje malé množstvo antioxidačných vitamínov, ako je vitamín C a vitamín A.

-Citrónová tráva, či už čerstvé alebo sušená, je bohatým zdrojom minerálnych látok, ako je draslík, zinok, vápnik, železo, mangán, meď a horčík. Draslík je dôležitou súčasťou bunkových a telesných tekutín, ktorý pomáha kontrolovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Mangán používa telo ako kofaktor pre antioxidačný enzýmu, superoxid dismutázu.

Naposledy zmenené 06/08/2014

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email