Saturejka záhradná

Saturejka záhradná je pikantná, príjemne aromatická a veľmi populárna kulinárska bylina hojne používaná vo východoeurópskej a americkej kuchyni. Botanicky je to jednoročná bylina, ktorá patrí do rodu Lamiaceae, a jej odborný názov je Satureja hortensis.

Bylina dobre znáša rôzne klimatické podmienky, no vyžaduje dostatok slnečného svetla. Dorastá do výšky asi 40 až 60 cm. Rastlina má tmavo zelené hladké listy a malé fialové kvety. Jej podobná odroda známa ako Satureja montana, má štipľavú chuť, a preto je menej používaná pri varení. 

Zdravotné výhody Saturejky záhradnej

-Pikantné listy tejto byliny obsahujú neuveriteľne kvalitné chemické zlúčeniny, ktoré sú známe svojími antioxidačnými vlastnosťami, podporujú zdravie a bránia prepuknutiu chorôb. Naviac vláknina v tejto byline pomáha znižovať hladinu LDL, alebo zlý cholesterol a zvyšuje hladinu HDL alebo dobrý cholesterol v tele.

-Pikantné listy obsahujú mnoho základných prchavých olejov, fenolov ako je thymol, carvacrol, aslinalool, kamfén, karyofylen, terpineol, myrcen a ďalšie terpenoidy.

-Thymol je jedným z dôležitých esenciálnych olejov, je vedecky dokázané, že má antiseptické a protiplesňové vlastnosti.

-Okrem toho, ďalšie fenolové zlúčeniny, ako karvakrol inhibuje rast niektorých bakteriálnych kmeňov, ako je E. coli a Bacillus cereus. Karvakrol je preto používaný ako zdravá potravinárska prísada pre svoje anti-bakteriálne vlastnosti, okrem toho, že poskytuje príjemnú štipľavú chuť a vôňu podobnú majoránu.

-Pikantná bylina je vynikajúcim zdrojom minerálov a vitamínov, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne zdravie. Jej listy a výhonky sú jedným z najbohatších zdrojov draslíka, železa, vápnika, horčíka, mangánu, zinku a selénu. Draslík je dôležitou súčasťou bunkových a telových tekutín, ktorá pomáha riadiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Mangán používa telo ako kofaktor pre antioxidačný enzým, superoxid dismutázu. Železo je potrebné pre tvorbu červených krviniek.

-Bylina je tiež bohatým zdrojom mnohých dôležitých vitamínov, ako sú vitamíny skupiny B-komplex, vitamínu skupiny-A, vitamín-C, niacín, tiamín a pyridoxín.

-Saturejka poskytuje 1,810 mg vitamínu B-6 pyridoxín, asi 130% z doporučenej dennej dávky. Pyridoxín udržuje GABA hladinu (upokojujúcu neurotransmitery) v mozgu, a tak pomáha predchádzať zdraviu škodlivému stresu.

-Vitamín C pomáha telu vytvoriť odolnosť proti infekčným činiteľom a odstraňovať škodlivé, pro-zápalové voľné radikály.

-Vitamín A je antioxidant rozpustný v tukoch, ktorý je potrebný pre udržanie zdravej sliznice a pokožky, a je tiež dôležitý pre dobrý zrak. Konzumácia prírodných plodov bohatých na flavonoidy, ako je vitamín A a karotén pomáha chrániť pred rakovinou pľúc a ústnej dutiny.

Bylina má úžasne vysokú hladinu vitamínov a minerálov. Len 100 g mletej sušenej byliny poskytuje (% doporučenej dennej dávky): -
120% vlákniny, 
25% niacínu, 
130% vitamínu B-6 (pyridoxín), 
83% vitamínu C, 
177% vitamínu A, 
474% železa, 
210% vápnika, 
94% horčíka, a 
265% mangánu, ale žiadny cholesterol.

Naposledy zmenené 06/08/2014

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email