Estragón podporuje chuť do jedla

Estragón, v niektorých krajinách známi aj ako bodkovaný drak je veľmi populárnou kulinárskou bylinou používanou ako ochucovadlo, a to najmä v stredomorskej kuchyni. Táto aromatická trvalka je bohatá na fytonutrienty ako aj antioxidanty, ktoré pomáhajú podporovať zdravie a prevenciu chorôb.

Botanicky, estragón patrí do čeľade Asteraceae, rodu Artemisia. Artemisia dracunculus je pôvodom zo Strednej Ázie, pravdepodobne Sibíri. Táto bylina je malý ker so štíhlymi drevnatými stonkami, ktoré dosahujú výšku jedného metra. Rastline sa dobre darí v piesčité pôde s dostatočným slnečným svetlom. Jeho listy sú hladké, tmavo zelenej farby so špicatými končekmi. 

Zdravotné výhody Estragónu

-Táto nádherná bylina je bohatá na početné zdravotné prospešné fyto živiny, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne zdravie.

-Hlavné éterické oleje v estragóne sú estragol (metyl chavicol), cineol, ocimen a phellandren.

-Estragón sa používa ako tradičný prostriedok pre stimuláciu chuti do jedla a zmiernenie príznakov anorexie.

-Vedecké štúdie ukazujú, že poly-fenolové zlúčeniny v tejto byliny pomáhajú znížiť hladinu krvnej glukózy.

-Čerstvý estragón je jedným z najvyšších antioxidačných potravinových zdrojov medzi bylinami.

-Laboratórne štúdie estragónového extraktu preukázali, že určité zlúčeniny v nich majú vlastnosť inhibovať aktiváciu krvných doštičiek, inhibítor agregácie krvných doštičiek a adhéziu na steny krvných ciev. Tým pomáhajú predchádzať tvorbe krvných zrazenín v drobných krvných cievach v srdci a mozgu, chráni pred srdcovým infarktom a mozgovou mŕtvicou.

-Bylina je veľmi bohatým zdrojom vitamínov, ako je vitamín-C, vitamín-A ako aj vitamínov skupiny B-komplex, ako sú foláty, pyridoxín, niacín, riboflavín, atď, ktoré fungujú ako antioxidanty, rovnako ako aj kofaktory metabolizmu.

-Estragón je najmä vynikajúcim zdrojom minerálnych látok, ako je vápnik, mangán, železo, horčík, meď, draslík a zinok. Mangán používa telo ako kofaktor pre antioxidačný enzým, superoxid dismutázu . Železo je nevyhnutné pre bunkové dýchanie (kofaktor pre enzým cytochróm-oxidázu) a produkciu krvných buniek.

Liečivé použitie Estragónu

-Estragón sa používa pri príprave rôznych tradičných liekov pre stimuláciu chuti do jedla a ako liek na nechutenstvo, dyspepsiu, plynatosť a štikútanie.

-Esenciálny olej, eugenol v byline sa používa v zubnom lekárstve ako lokálne anestetikum a antiseptikum pri bolestiach zubov.

-Čaj z estragónu pomáha liečiť nespavosť.

Naposledy zmenené 06/08/2014

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email