Tymián s kopou antioxidantov

Tymian je priam nabitý početnými zdravotné prospešnými fyto živinami (rastlinné zlúčeniny), minerálmi a vitamínmi, ktoré sú nevyhnutné pre celkové optimálne zdravie ľudského tela. Je jednou z populárnych koreninových bylín, pôvodom pochádza z južnej Európy a Stredomorských regiónov.

Botanicky patrí do rodu Limiaceae a čeľade Týmusu, má mnoho poddruhov, medzi ktorými je najviac populárna odroda Thymus vulgaris, alebo Dúška tymiánová. 

Tymián je trvalka, ker s tenkými drevnatými, štvorcovými stopkami. Dorastá do výšky asi 15 až 30 cm, má veľmi malé, svetlo zelené, mierne zakrivené aromatické listy a malé biele kvety. 

Zdravotné výhody Tymiánu

-Tymián obsahuje mnoho aktívnych látok, ktoré majú preventívne vlastnosti voči chorobám, a tým podporujú celkové zdravie organizmu.

-Táto bylina obsahuje thymol, jeden z dôležitých esenciálnych olejov, u ktorého bolo vedecky preukázané, že má antiseptické a anti-hubové vlastnosti. Ďalšie prchavé oleje, ktoré sa nachádzajú v tymiáne sú carvacolo, borneol a geraniol.

-Tymián obsahuje veľa flavonoidov, fenolové antioxidanty, ako je zea-xantín, luteín, pigenin, naringenín, luteolín a thymonin. Čerstvý tymian má jednu z najvyšších úrovní antioxidantov medzi bylinami.

-Tymian je plný minerálov a vitamínov, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne zdravie. Jeho listy sú jedným z najbohatších zdrojov draslíka, železa, vápnika, mangánu, horčíka a selénu. Draslík je dôležitou súčasťou bunkových a telových tekutín, ktorá pomáha riadiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Mangán používa telo ako kofaktor pre antioxidačný enzým, superoxid dismutázu. Železo je potrebné pre tvorbu červených krviniek.

-Bylina je tiež bohatým zdrojom mnohých dôležitých vitamínov, ako sú vitamíny skupiny B-komplex, beta-karoténu, vitamínu A, vitamín K, vitamín E, vitamín C a kyselinu listovú.

-Tymián obsahuje 0,35 mg vitamínu B-6 pyridoxín, čo je asi 27% doporučenej dennej dávky. Pyridoxín udržuje hladinu GABA (prospešný neurotransmiter v mozgu) čo účinne potláča stres.

-Vitamín C pomáha ľudskému telu vyvinúť odolnosť proti infekčným činiteľom a zároveň odstraňuje škodlivé pro-zápalové voľné radikály.

-Vitamín A je antioxidant rozpustný v tukoch, ktorý je potrebný pre udržanie zdravej sliznice a kože a je tiež dôležitý pre dobrý zrak. Konzumácia prírodných potravín bohatých na flavonoidy, ako je vitamín A a beta-karotén, ktorý pomáha chrániť pred rakovinou pľúc a ústnej dutiny.

-Tymiánové lístie ponúkajú významnú úroveň kvalitných fyto živín. Len 100 g čerstvých listov poskytuje (% doporučenej dennej dávky):
38% vlákniny, 27% ​​vitamínu B-6 (pyridoxín), 266% vitamínu C, 158% vitamínu A, 218% železa, 40% vápnika, 40% horčíka a 75% mangánu, no neobsahuje žiadny cholesterol.

Naposledy zmenené 06/08/2014

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email