Stredomorská diéta znižuje riziko cukrovky o 21%

Nedávnou štúdiou bolo preukázané, že diéty založené na strave v stredomorskom štýle znižujú riziko cukrovky až o 21%, v niektorých prípadoch až dokonca o 27 percent.

Grécky tím počas štúdie analyzoval 19 predbežných správ, ktoré predstavovali 5 a pol rokov zdravotných údajov, celkovo zhruba 162.000 ľudí. Bez ohľadu na rasu, pohlavie, vek alebo národnosť, po nasadení diétneho plánu na stredomorskom štýle bolo preukázané, že sa u ľudí výrazne znížilo riziko vzniku cukrovky. Obzvlášť sa zdravotný prospech tohto stravovanie prejavil u ľudí s vysokým rizikom srdcových ochorení a skupiny ľudí, ktorá má tendenciu trpieť cukrovkou v neprimerane vysokých rýchlostiach jej záchvatov. Autori štúdie tvrdia, že dodržiavanie stredomorského stravovania zvlášť u ľudí s nebezpečným ochorením srdca, pomáha znížiť riziko cukrovky až o 27%. 

Stredomorská strava zároveň chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami a mozgovo - cievnymi príhodami. Stredomorská strava znižuje šance, že sa človek stane obéznym až o 30%, dokonca aj viac, ako nato poukazuje predchádzajúci výskum publikovaný v americkom magazíne o výžive. Výskumníci a autori tejto najnovšej štúdie hovoria, že práve tento pokles rizika obezity pravdepodobne vysvetľuje súvislosť medzi stredomorským štýlom výživy a zníženým rizikom cukrovky (obezita je jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov pre diabetes).

Autori štúdie zdôrazňujú, že bez ohľadu na vek, alebo zdravotný stav, prechod na stredomorský štýl stravovania môže znížiť riziko vzniku cukrovky, najmä ak trpíte zvýšeným rizikom ochorenia srdca. To v skratke znamená jesť veľa čerstvého ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov, fazuľu, orechy, ryby a olivový olej. Tipy na recepty pre varenie s týmito ingredienciami poľahky nájdete na internetových stránkach. Zistíte,že jedla v tomto štýle sú nielen zdravé, ale aj veľmi chutné a jednoduché na prípravu.  

Naposledy zmenené 05/08/2014

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email