Kvapavka

Kvapavka je infekcia spôsobená sexuálne prenosnou baktériou, ktorá môže infikovať mužov aj ženy. Kvapavka najčastejšie postihuje močovú trubicu, konečník alebo krk. U žien môže kvapavka infikovať aj krček maternice.

Kvapavka sa najčastejšie šíri pohlavným stykom. Ale deti môže byť nakazené počas pôrodu, ak boli ich matky nakazené. U dojčiat, kvapavka najčastejšie postihuje oči.

Kvapavka je bežná infekcia, ktorá v mnohých prípadoch nespôsobuje žiadne príznaky. Človek nemusí mať vôbec žiadne podozrenie, že je infikovaný. Zdržanie sa náhodného sexu, použitie kondómu, alebo vzájomne monogamný vzťah sú najlepšie spôsoby, ako zabrániť sexuálne prenosným infekciám.

Keď sa objavia príznaky kvapavky, infekcia môže mať vplyv na viacero oblasti tela, no najbežnejšie sa vyskytuje v genitálnym trakte. Kvapavka ovplyvňuje pohlavné ústrojenstva. 

Príznaky kvapavky u mužov:

 1. Bolestivé močenie
 2. Hnisavý výtok z penisu
 3. Bolesť alebo opuch jedného semenníka

Príznaky kvapavky u žien:

 1. Zvýšený pošvový výtok
 2. Bolestivé močenie
 3. Vaginálne krvácanie medzi menštruáciou, ako napríklad po vaginálnom styku
 4. Bolesti brucha
 5. Bolesť v panvovej oblasti
 6. Kvapavka na iných miestach tela

Kvapavka môže tiež ovplyvniť tieto časti tela:

 1. Konečník. Príznaky zahŕňajú análne svrbenie, hnisavý výtok z konečníka, škvrny jasne červenej krvi na toaletnom papieri.
 2. Oči. Kvapavka, ktorá ovplyvňuje oči, môže spôsobiť bolesť očí, citlivosť na svetlo, hnisavý výtok z jedného alebo oboch očí.
 3. Krk. Príznaky infekcie hrdla môžu zahŕňať bolesť v hrdle a opuch lymfatických uzlín v krku.
 4. Kĺby. Ak jeden alebo viac kĺbov je nakazený baktériami (septická artritída), postihnuté kĺby môžu byť zapálené, červené, opuchnuté a veľmi bolestivé.

Kedy navštíviť lekára?

V prípade výskytu akýchkoľvek z hore uvedených príznakov je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Lekára je dôležité navštíviť aj v prípade, že bol pozitívne diagnostikovaný na kvapavku partner, aby nedošlo k jeho reinfikovaní po jeho ošetrení.

Kvapavka je spôsobená baktériou Neisseria gonorrhoeae. Tieto baktérie sa najčastejšie prenášajú od jednej osoby na druhú počas pohlavného styku, vrátane orálneho, análneho alebo vaginálneho styku.

Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko kvapavky patrí:

 1. Mladší vek
 2. Nový sexuálny partner
 3. Viac sexuálnych partnerov
 4. V minulosti prekonaná kvapavka
 5. V minulosti prekonané iné sexuálne prenosné infekcie

Neliečená kvapavka môže viesť k významným komplikáciám, ako sú:

Neplodnosť u žien. Neliečená kvapavka sa môže šíriť do maternice a vajíčkovodov, čo spôsobuje panvové zápalové ochorenie, ktoré môže mať za následok zjazvenie, väčšie riziko komplikácií v tehotenstve a neplodnosť.

Neplodnosť u mužov. Neliečenie kvapavky u mužov môže spôsobiť zápal malých, rúrok v zadnej časti semenníkov, kde sú kanáliky, ktoré vedú spermie od nadsemenníkov. Epididymitída je liečiteľná, ale ak sa nelieči, môže viesť k neplodnosti.

Infekcia. Infekcia, ktorá sa šíri do kĺbov a ďalších oblastí tela. Baktérie, ktoré spôsobujú kvapavku sa môžu šíriť prostredníctvom krvného riečišťa a infikovať iné časti tela, vrátane kĺbov. Horúčka, vyrážky, kožné vredy, bolesti kĺbov, opuchy a stuhnutosť sú jej možné dôsledky.

Zvýšené riziko HIV / AIDS. Kvapavku robí organizmus náchylnejší na infekciu vírusom ľudskej imunodeficiencie (HIV), vírus, ktorý vedie k AIDS. 

Komplikácie u detí. Deti, ktoré sú infikované kvapavkou od svojich matiek pri pôrode sa môže vyvinúť slepota, vredy na pokožke hlavy a infekcie.

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email