Gestačný diabetes - cukrovka počas tehotenstva

Gestačný diabetes sa vyvíja v priebehu tehotenstva. Rovnako ako ostatné typy cukrovky, gestačný diabetes ovplyvňuje to, ako bunky používajú cukor (glukózu). Gestačný diabetes spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi, ktorá môže mať vplyv na tehotenstvo a zdravie dieťaťa.

Akékoľvek komplikácie v tehotenstve sú znepokojujúce, ne dnes si už nastávajúce mamičky môžu kontrolovať gestačný diabetes stravovaním sa zdravými potravinami,  cvičením, a ak je to nutné, užívaním liekov. Riadenie hladiny cukru v krvi môže zabrániť ťažkým pôrodom a udržať matku a dieťa zdravé. Gestačný diabetes sa zvyčajne vráti do normálu čoskoro po pôrode. Ale ak žena počas tehotenstva mala gestačný diabetes, môže sa u nej vyvinúť diabetes mellitus 2. typu. 

U väčšiny žien, gestačný diabetes nespôsobuje znateľné symptómy.

Kedy navštíviť lekára?

Už počas snahy otehotnieť by budúca mamička mala vyhľadať zdravotnú starostlivosť, aby lekár mohol posúdiť riziko gestačného diabetesu. Akonáhle je žena tehotná, lekár rieši gestačný diabetes ako súčasť prenatálnej starostlivosti. Ženy s Ak sa diagnózou gestačného diabetesu, potrebujú častejšie prehliadky. Obzvlášť v priebehu posledných troch mesiacov tehotenstva, lekár častejšie sleduje hladinu cukru v krvi a zdravie dieťaťa. Po pôrode by sa hladina cukru v krvi mala opätovne vrátiť do normálu, preto je dôležité aby sa tieto hladiny kontrolovali aj po narodení dieťaťa. Frekvencia testov cukru v krvi bude čiastočne závisieť na výsledkoch testov čoskoro po pôrode.

Vedci stále nevedia, prečo sa u niektorých žien vyvinie gestačný diabetes. Nato aby sa príčina gestačného diabetesu objasnila je potrebné pochopiť, ako tehotenstvo ovplyvňuje spracovanie glukózy v tele.

Pri trávení telo získava z jedla cukor (glukózu), ktorá následne vstupuje do krvného riečišťa. Zároveň v pankrease dochádza k produkcii inzulínu. Inzulín je hormón, ktorý pomáha glukóze prechádzať z krvného riečišťa do buniek, kde je použitá ako energia.

Počas tehotenstva, placenta, ktorá spája dieťa s krvným zásobením, produkuje vysoké hladiny rôznych ďalších hormónov. Takmer všetky z nich narušujú pôsobenie inzulínu v bunkách, tým môže dochádzať k zvýšeniu hladiny cukru v krvi. 

Ako dieťa rastie, placenta produkuje viac inzulínu. Pri gestačnom diabete, hormóny placenty vyvolávajú zvýšenie hladiny cukru v krvi na úroveň, ktorá môže mať vplyv na rast a zdravie dieťaťa. Gestačný diabetes sa obvykle vyvíja v priebehu druhej polovice tehotenstva, niekedy už v 20. týždni, ale všeobecne až neskôr. 

U každej ženy sa môže vyvinúť gestačný diabetes, ale niektoré ženy sú vystavené väčšiemu riziku. Rizikové faktory pre gestačný diabetes zahŕňajú:

Vek viac ako 25 rokov pri otehotnení. 
Rodinná alebo zdravotnná anamnéza. Riziko vzniku gestačného diabetu sa zvyšuje, ak má žena prediabetes, čo je mierne zvýšená hladina cukru v krvi, ktorá môže byť predstupňom k diabetu 2. typu. Taktiež blízky člen rodiny, ako je napríklad rodič alebo súrodenec, ktorý má diabetes mellitus 2. typu, môže zvyšovať riziko vzniku gestačného diabetu.
Nadváha. V prípade obezity s indexom telesnej hmotnosti (BMI) 30 alebo vyšším, je zvýšené riziko rozvoja tohto ochorenia.

Komplikácie, ktoré môžu ovplyvniť zdravie dieťaťa:

Ak má budúca mamička gestačný diabetes, dieťa môže byť ohrozené zvýšeným rizikom:

Nadmerná pôrodná hmotnosť. Vysoká hladina glukózy v krvi prechádza placentou, ktorý spúšťa pankreas dieťaťa, aby produkoval viac inzulínu. To môže spôsobiť, že dieťa rastie príliš rýchlo (makrosomia). To môže spôsobiť ťažkosti, alebo poranenia pri pôrode.

Predčasný pôrod a syndróm dychovej tiesne. Vysoká hladina cukru u matky môže zvýšiť riziko predčasného pôrodu. U deti narodených predčasne, môže dôjsť k syndrómu respiračnej tiesne, čo je stav, ktorý sťažuje dýchanie. Deti s týmto syndrómom, môžu po pôrode potrebovať pomoc pri dýchaní, pokiaľ sa ich pľúca dostatočné nevyvinú.

Nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia). Niekedy sa u deti matiek s gestačným diabetom rozvíja nízka hladina krvného cukru (hypoglykémia), krátko po pôrode, pretože ich vlastná produkcia inzulínu je vysoká. Ťažké príhody hypoglykémie môže vyvolať záchvaty u novorodenca. 

Diabetes 2. typu neskôr v živote. Deti matiek, ktoré mali gestačný diabetes majú vyššie riziko vzniku obezity a diabetu 2. typu neskôr v živote.
Neliečené gestačný diabetes môže mať za následok smrť dieťaťa buď pred alebo krátko po narodení.

Možné komplikácie

Gestačný diabetes môže tiež zvýšiť riziko matky, ako:

Vysoký krvný tlak a preeklampsia. Gestačný diabetes zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku, rovnako ako, preeklampsia, čo je závažná komplikácia tehotenstva, ktorá spôsobuje vysoký krvný tlak a ďalšie príznaky, ktoré môžu ohroziť život matky i dieťaťa.

Budúci diabetes. V prípade gestačného diabetu, má žena väčšiu pravdepodobnosť jeho vzniku aj počas budúceho tehotenstva. Taktiež je väčšia pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu.

Zo všetkých žien s anamnézou gestačného diabetu, ktoré dosiahnu svoju ideálnu telesnú hmotnosť po pôrode, menej ako u 1: 4 sa nakoniec vyvinie diabetes mellitus 2. typu.

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email