Nízky počet spermii

Nízky počet spermií znamená, že ejakulát počas orgazmu obsahuje menej spermií, než je obvyklé. Nízky počet spermií je tiež známy ako oligospermia. Kompletná absencia spermií sa nazýva azoospermia. Počet spermií je považovaný za nižší, než je normálne, ak ich obsah je menej ako 15 miliónov spermií na mililiter semena.

Nízky počet spermií znižuje pravdepodobnosť oplodnenia ženského vajíčka. Avšak, mnoho mužov, ktorí majú nízky počet spermií sú stále schopní splodiť dieťa.

Hlavným znakom nízkeho počtu spermií je neschopnosť počať dieťa. Nemusia existovať žiadne iné zjavné príznaky. V niektorých prípadoch, základným problémom je dedičná hormonálna nerovnováha, rozšírené testikulárne žily alebo stav, ktorý blokuje priechod spermií. Príznaky nízkej spermatogenézy môžu zahŕňať:

 1. Problémy so sexuálnymi funkciami, napríklad nízka sexuálna túžba alebo ťažké udržanie erekcie (erektilná dysfunkcia)
 2. Bolesť, alebo opuch v oblasti semenníkov
 3. Hormonálne abnormality

Kedy navštíviť lekára?

Vyhľadať lekára je dôležité, ak:

 1. Muž nieje schopný počať dieťa ani po roku pravidelného nechráneného pohlavného styku so svojou partnerkou
 2. Problémy s erekciou alebo ejakuláciou, nízky sexuálny apetít alebo iné problémy so sexuálnou funkciou
 3. Bolesti, alebo opuch v oblasti semenníkov
 4. Skoršie zdravotné problémy týkajúce sa semenníkov, prostaty alebo sexuálnych problémov
 5. Predošlá operácia triesla, semenníkov, penisu alebo miešku

Produkcia spermií je komplexný proces, ktorý si vyžaduje normálnu funkciu semenníkov, ako aj hypotalamu a hypofýzy - orgánov v mozgu, ktoré produkujú hormóny, ktoré vyvolávajú tvorbu spermií. Potom, čo sa spermie tvoria v semenníkoch, úzkymi rúrkami sa dopravujú von z penisu počas vyvrcholenia. Problémy s niektorými z týchto systémov môžu mať vplyv na produkciu spermií. Tiež môžu nastať problémy s abnormálnym tvarom spermií (morfológia), pohybom (motilita) alebo funkciou. Často príčiny nízkeho počtu spermií nie sú vôbec identifikované. 

Lekárske príčiny

Nízky počet spermií môže byť spôsobený množstvom zdravotných problémov a lekárskych ošetrení. K niektorým z nich patria:

 1. 1. Varikokéla. Je opuch žíl, ktoré odvádzajú spermie zo semenníkov. To je častou príčinou mužskej neplodnosti. To môže zabrániť normálnemu ochladeniu semenníkov, čo vedie k zníženiu počtu spermií a menším počtom pohyblivých spermií. Liečba varikokély často zlepšuje kvalitu spermií a celkovú plodnosť.
 2. 2. Infekcie. Niektoré infekcie môžu ovplyvňovať produkciu spermií a ich zdravie, môžu tiež spôsobiť zjazvenie, ktoré blokuje priechod spermií. Patria medzi ne niektoré sexuálne prenosné infekcie, ako sú chlamýdie a kvapavka, zápal prostaty (prostatitída), zápal semenníkov, a iné infekcie močových ciest alebo reprodukčných orgánov.
 3. 3. Problémy s ejakuláciou. K retrográdnej ejakulácii dochádza, keď spermie vstupujú do močového mechúra pri orgazme namiesto toho aby došlo k ich výronu z penisu. Rôzne zdravotné stavy môžu spôsobiť retrográdnu ejakuláciu, vrátane cukrovky, poranení chrbtice a chirurgie močového mechúra, prostaty alebo močovej trubice. Niektoré lieky môžu tiež viesť k retrográdnej ejakulácii, ako napríklad lieky na krvný tlak. Niektorí muži s poranením miechy alebo určitými chorobami nemôžu ejakulovať vôbec, hoci môžu produkovať spermie.
 4. 4. Protilátky, ktoré napádajú spermie. Protilátky proti spermiám sú bunky imunitného systému, ktoré mylne identifikujú spermie ako škodlivé a snaží sa ich odstrániť.
 5. 5. Nádory. Rakovina a nemalígne nádory môžu ovplyvniť samčie pohlavné orgány priamo, alebo môže mať vplyv na žľazy, ktoré uvoľňujú hormóny súvisiace s reprodukciou (napríklad hypofýza). Operácie, ožarovanie alebo chemoterapia na liečbu nádorov, môžu tiež ovplyvniť mužskú plodnosť.
 6. 6. Nezostúpené semenníky. Počas vývoja plodu jeden, alebo obidve semenníky niekedy nezostúpia z oblasti brucha do mieška. Znížená plodnosť je viac pravdepodobná u mužov s touto podmienkou.
 7. 7. Hormonálna nerovnováha. Hypotalamus, hypofýza a semenníky produkujú hormóny, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu spermii. Zmeny u týchto hormónov, rovnako ako z iných systémov, ako je štítna žľaza a nadobličky, môžu negatívne ovplyvniť produkciu spermií.
 8. 8. Vady rúrok, ktoré vedú spermie. Rúrky, ktorými prechádzajú spermie môžu byť poškodené chorobou alebo úrazom. Niektorí ľudia sa rodia s upchatou časťou semenníka, ktorá ukladá spermie (nadsemenník), alebo blokovanou jednou z rúrok, ktoré vedú spermie zo semenníkov (semenovod). Muži s cystickou fibrózou a niektorými ďalšími dedičnými predpokladmi sa môže narodiť s úplnou absenciou rúrok vedúcich spermie.
 9. 9. Chromozómové vady a dedičné ochorenia, ako je Klinefelterov syndróm, v ktorom sa muž narodí s dvoma chromozómami X a jedným chromozómom Y namiesto jedného X a jedeného Y, spôsobí abnormálny vývoj mužských pohlavných orgánov. K ďalším genetickým syndrómom spojených s neplodnosťou patrí cystická fibróza, Kallmanov syndróm a Kartagenerov syndróm.
 10. 10. Celiakia. Tráviaca porucha spôsobená citlivosťou na lepok, celiakia môže spôsobiť mužskú neplodnosť. Plodnosť sa môže zlepšiť po prijatí bezlepkovej diéty.
 11. 11. Niektoré lieky. Náhradná terapia testosterónom, dlhodobé užívanie anabolických steroidov, liekov na rakovinu (chemoterapia), isté protiplesňové a antibiotické lieky, niektoré lieky na liečbu vredov, a niektoré ďalšie lieky môžu narušiť produkciu spermií a znížiť mužskú plodnosť.

Príčiny životného prostredia

Nadmerná expozícia niektorých prvkov v oblasti životného prostredia môžu mať vplyv na tvorbu spermií alebo sexuálne funkcie. Medzi konkrétne príčiny patrí:

 1. 1. Priemyselné chemikálie. Látky ako benzén, toluén, xylén, herbicídy, pesticídy, organické rozpúšťadlá, náterové hmoty a olovo môžu prispieť k nízkemu počtu spermií.
 2. 2. Ťažké kovy. Expozícia ťažkých kovov, môže tiež spôsobiť neplodnosť.
 3. 3. Rontgen. Expozícia žiarenia môže znížiť produkciu spermií. To môže trvať aj niekoľko rokov, než sa produkcia spermií vráti do normálu. Pri vysokých dávkach žiarenia sa tvorba spermií môže znížiť natrvalo.
 4. 4. Prehriatie semenníkov. Časté používanie sauny a horúcej vane, môže dočasne znížiť počet spermií. Sedenie po dlhú dobu, alebo tesný odev môže tiež zvýšiť teplotu v miešku a znížiť produkciu spermií. 
 5. 5. Dlhšia jazda na bicykli je ďalšou možnou príčinou zníženej plodnosti v dôsledku prehriatia semenníkov.

Zdravie, životný štýl a ďalšie príčiny

Ďalšie príčiny nízkeho počtu spermií:

 1. Užívanie drog
 2. Užívanie alkoholu
 3. Určité typy zamestnania
 4. Fajčenie
 5. Emocionálny stres
 6. Obezita
 7. Vystavenie toxínom
 8. Prehriatie semenníkov
 9. Vazektómia
 10. Vrodená vada
 11. Určité zdravotné ťažkosti, vrátane nádorov a chronických ochorení
 12. Liečba rakoviny, ako je chirurgia alebo radiácia
 13. Užívanie niektorých liekov
 14. Častá jazda na bicykli či na koni

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email