Ranná nevoľnosť počas tehotenstva

Ranná nevoľnosť je nevoľnosť, ku ktorej dochádza v priebehu tehotenstva. Názov ranná je nesprávne pomenovanie, pretože tzv. ranná nevoľnosť môže udrieť kedykoľvek počas dňa alebo v noci.

Ranná nevoľnosť postihuje veľkú časť tehotných žien. Najčastejšie sa vyskytuje počas prvého trimestra, ale u niektorých žien ranná nevoľnosť pretrváva po celú dobu tehotenstva. Liečba zvyčajne nie je potrebné aj keď existujú rôzne domáce recepty, ako sa popasovať s nevoľnosťou, ako je napríklad olovrant v priebehu dňa a popíjanie zázvorového piva, ktoré často pomáhajú zmierniť nevoľnosť.

Zriedka býva ranná nevoľnosť natoľko závažná, že je klasifikovaná ako hyperemesis gravidarum. Tento typ rannej nevoľnosti môže vyžadovať hospitalizáciu a intravenóznu liečbu za pomoci tekutín a liekov.

Ranná nevoľnosť sa môže vyskytovať spolu s vracaním alebo aj bez neho. Najviac bežne sa tehotná žena stretáva s týmito problémami v prvom trimestri, a niekedy sa začínajú prejavovať už dva týždne po počatí. 

Kedy navštíviť lekára?

V prípade, že sa objavia tieto príznaky a prejavy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc:

 1. Nevoľnosť alebo zvracanie je závažné
 2. Tvorí sa len malé množstvo moču, alebo má moč tmavú farbu
 3. Neschopnosť udržať moč
 4. Závrate alebo mdloby
 5. Zrýchlený tep
 6. Zvracanie krvi

Čo je príčinou ranne nevoľnosti, nie je úplne jasné, ale hormonálne zmeny v tehotenstve zohrávajú určitú úlohu. Zriedka, ťažké alebo pretrvávajúce nevoľnosti alebo zvracanie môžu byť spôsobené inými zdravotnými stavmi, bez vzťahu k tehotenstvu, ako je ochorenie štítnej žľazy alebo ochorenie pečene.

Ranná nevoľnosť môže postihnúť ktorúkoľvek tehotnú ženu, ale pravdepodobnejšie tieto stavy nastávajú ak:

 1. Žena už pred samotným tehotenstvom zažívala nevoľnosť alebo zvracanie spôsobené kinetózou, migrénou, niektorými vôňami a chuťami, alebo z vystavenia estrogénu (v antikoncepčnej pilulke, a pod.).
 2. Zažívala rannú nevoľnosť v priebehu predchádzajúceho tehotenstva
 3. Je žena tehotná, pričom čaká viacero detí

Taktiež sa zvyšuje pravdepodobnosť výskytu závažnej nevoľnosti, ak:

 1. Tehotná žena čaká dievčatko
 2. Má v rodinnej anamnéze závažnú nevoľnosť počas tehotenstva
 3. Zažila takúto nevoľnosť v priebehu predchádzajúceho tehotenstva

Zvyčajne, ranná nevoľnosť nespôsobí komplikácie pre matku a dieťa, avšak ak je žena podvyživená pred tehotenstvom a trpí rannou nevoľnosťou, čo jej bráni v získaní zdravého množstva váhy počas tehotenstva, dieťa sa môže narodiť s podváhou. V ojedinelých prípadoch, časté zvracanie môže viesť až k slzeniu v trubici, ktorá spája ústa so žalúdkom (pažerák).

Share this article

About Author

verban
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email