piatok, 11 september 2015 07:27

Vazovagálna synkopa

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Vazovagálna synkopa je jednou z najčastejších príčin omdlievania. K vazovagálnej synkope dochádza, keď telo prehnane reaguje na určité spúšťače, ako je napríklad pohľad na krv alebo extrémna emocionálna úzkosť.

Vazovagálnu synkopu spúšťa náhly pokles vo srdcovej frekvencie a krvného tlaku. To vedie k zníženiu prietoku krvi do mozgu, čo má za následok krátku stratu vedomia.

Vazovagálna synkopa je zvyčajne neškodná a nevyžaduje žiadnu liečbu. Ale je možné, že pri nej môže dôjsť k zraneniu, napríklad pri páde. Lekár môže tiež odporučiť vyšetrenie na vylúčenie viac vážnych príčin omdlievania, ako napríklad srdcové ochorenia.

Pred samotným omdletím z dôvodu vazovagálnej synkopy, môžete človek zaznamenať niektoré z nasledujúcich varovných signálov:

 1. -Bledá pokožka
 2. -Točenie hlavy
 3. -Tunelové videnie - zorné pole je zúžené, takže človek vidí iba to, čo je pred ním
 4. -Zdvíhanie žalúdka
 5. -Návaly tepla
 6. -Studený pot
 7. -Zívanie
 8. -Rozmazané videnie

Počas vazovagálnej synkopy si okolití ľudia môžu všimnúť:

 1. -Trhavé, abnormálne pohyby
 2. -Pomalý, slabý pulz
 3. -Rozšírené zrenice

Zotavenie po vazovagálnej epizóde začína skoro po mdlobe, zvyčajne za menej ako minútu. Avšak, ak sa človek postaví príliš skoro po omdletí, čo je skôr, ako 15 až 30 minút, tak je v nebezpečenstve opätovného omdletia. 

Kedy navštíviť lekára?

Vzhľadom k tomu, že mdloby môžu byť príznakom vážnejšieho stavu, ako je napríklad kardiovaskulárna porucha, alebo ochorenia mozgu, je potrebné vyhľadať svojho lekára, aby sa predišlo iným, vážnejším zdravotným komplikáciám.

Vazovagálna synkopa nastane, keď časť nervového systému, ktorý reguluje srdcovú frekvenciu a krvný tlak reaguje na určité spúšťače, najčastejšie je to pohľad na krv. V dôsledku toho sa srdcová frekvencia spomaľuje, a krvné cievy v nohách sa rozširujú. To umožňuje prílev väčšieho množstva krvi do nôh, čo znižuje krvný tlak. Tento pokles krvného tlaku a srdcovej frekvencie spomalí a zníži prietok krvi do mozgu, takže dochádza k omdletiu.

K hlavným spúšťačom vazovagálnej synkopy patria:

 1. -Horúčava
 2. -Pohľad na krv
 3. -Pohľad na injekcie a ihly
 4. -Strach z ublíženia na zdraví
 5. -Namáhanie organizmu
Čítať 2545 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email