sobota, 12 september 2015 10:54

Paralýza hlasiviek

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

K paralýze hlasiviek dochádza, keď sú prerušené nervové impulzy smerujúce do hlasiviek (hrtanu). To má za následok ochrnutie svalov hlasiviek.

Paralýza hlasiviek môže ovplyvniť schopnosť hovoriť a dokonca aj dýchať. Je to preto, že hlasivky sa podieľajú na viacerých úlohách než len na vytváraní zvuku. Taktiež chránia dýchacie cesty tým, že bránia jedlu, nápojom a dokonca aj slinám, aby sa dostali do priedušnice, čo by spôsobilo dusenie.

Existuje celý rad príčin ochrnutia hlasiviek, vrátane poškodenia nervov v priebehu chirurgického zákroku, vírusových infekcií a niektorých druhov rakoviny. Liečba paralýzy hlasiviek zvyčajne zahŕňa chirurgický zákrok, avšak niekedy môžu pomôcť aj iné liečebné metódy.

Hlasivky tvoria dva pružné pásy svalového tkaniva, ktoré sú umiestnené pri vchode do priedušnice. Keď človek rozpráva, hlasivky sa spoja, vibrujú a vytvárajú zvuk. Ak človek nerozpráva, hlasivky sú uvoľnené v otvorenej polohe, takže človek môže dýchať. Vo väčšine prípadov paralýzy hlasiviek, je ochrnutá iba jedna hlasivka. Avšak, ak sú ovplyvnené obidve hlasivky, môže mať človek hlasové problémy, rovnako ako problémy s dýchaním a prehĺtaním.

Príznaky ochrnutia hlasiviek môžu zahŕňať:

 1. -Zlú kvalitu hlasu
 2. -Zachrípnutie
 3. -Problémy s dýchaním
 4. -Strata hlasu
 5. -Dusenie alebo kašeľ, pri prehĺtaní potravín, nápojov alebo slín
 6. -Potreba častých nádychov pri hovorení
 7. -Neschopnosť hovoriť nahlas
 8. -Strata prehĺtacích reflexov
 9. -Kašeľ
 10. -Škrabanie v krku

Kedy navštíviť lekára?

Ak má človek nevysvetliteľný, pretrvávajúci chrapot dlhšie ako dva týždne, alebo ak si všimne akékoľvek nevysvetliteľné zmeny hlasu alebo nepohodlie, mal by vyhľadať lekára. 

V prípade paralýzy hlasiviek, nervové impulzy smerujúce do hlasiviek (hrtanu) sú narušené, čo vedie k ochrnutiu svalu. Lekári často nepoznajú príčinu ochrnutia hlasiviek.

Známe príčiny môžu zahŕňať:

 1. 1. Poranenie hlasiviek počas chirurgického zákroku. Chirurgia priamo v, alebo v blízkosti krku a hrudníka môže viesť k poškodeniu nervov, ktoré ovplyvňujú hlasivky. K operáciám, ktoré nesú určité riziko poškodenia patria operácie štítnej žľazy, alebo pažeráka, krku a hrudníka.
 2. 2. Poranenia krku, alebo hrudníka. Poranenia krku, alebo hrudníka, môžu poškodiť nervy, ktoré slúžia na ovládanie hlasiviek, alebo hlasiviek samotných.
 3. 3. Mŕtvica. Mŕtvica preruší prietok krvi v mozgu, čo môže spôsobiť poškodenie časti mozgu, ktorá vysiela impulzy do nervov.
 4. 4. Nádory. Nádory, ktoré rastú v okolí svalov, chrupaviek alebo nervov ovládajúcich funkciu hlasiviek môžu spôsobiť paralýzu hlasiviek.
 5. 5. Vírusové infekcie. Niektoré vírusové infekcie, ako je napríklad lýmska borelióza, Epstein-Barr a herpes, môžu spôsobiť zápal a poškodenie nervov.
 6. 6. Neurologické stavy. Ak človek trpí niektorým z neurologických stavov, ako je roztrúsená skleróza alebo Parkinsonová choroba, môžu mať tieto stavy za následok paralýzu hlasiviek.

K faktorom, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku paralýzy hlasiviek, patria:

 1. -Prechádzajúca operácia krku, alebo hrudníka. 
 2. -Neurologické stavy.

Dýchacie problémy spojené s paralýzou hlasiviek môžu byť mierne a spôsobovať len chrapľavo znejúci hlas, alebo môžu byť tak závažné, že sú život ohrozujúce.

Vzhľadom k tomu, že paralýza hlasiviek ovplyvňuje otváranie a zatváranie dýchacích ciest, môžu nastať ďalšie komplikácie, ako vdychovanie jedla alebo nápojov do pľúc. Tento stav často vedie k ťažkým zápalom pľúc, čo je veľmi vážne, a preto si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť. Ďalším následkom tohto stavu je udusenie sa jedlom.

Čítať 1542 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email