pondelok, 28 september 2015 06:29

Nebezpečný metabolický syndróm

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Metabolický syndróm je zhluk podmienok, ako zvýšený krvný tlak, vysoká hladina cukru v krvi, nadbytok tuku okolo pása a abnormálna hladina cholesterolu, ktoré sa vyskytujú spoločne, čo zvyšuje riziko srdcových ochorení, mŕtvice a cukrovky.

Mať len jednu z týchto podmienok, neznamená, že má človek metabolický syndróm. Avšak, niektoré z týchto podmienok zvyšujú riziko závažného ochorenia. Ak sa objaví v kombinácii viac ako jedna z týchto podmienok, riziko je ešte vyššie.

Ak má človek metabolický syndróm alebo niektorú zo zložiek metabolického syndrómu, môžu výrazné zmeny životného štýlu oddialiť alebo dokonca zabrániť rozvoju vážnych zdravotných problémov. Väčšina porúch spojených s metabolickým syndrómom sú bez príznakov, ale veľký obvod pása je viditeľnou poruchou. Ak je hladina cukru v krvi veľmi vysoká, môžu sa vyskytnúť príznaky cukrovky vrátane zvýšeného smädu a močenia, únava alebo rozmazané videnie.

Kedy navštíviť lekára?

Ak na sebe človek pozoruje aspoň jeden príznak metabolického syndrómu, mal by to prediskutovať so svojím lekárom, aby sa uistil, či potrebuje testovanie iných príznakov syndrómu. 

Metabolický syndróm je primárne spôsobený obezitou a nedostatkom pohybovej aktivity.

Metabolický syndróm je spojený so stavom nazývaným rezistencia na inzulín. Inzulín je hormón tvorený slinivkou brušnou, ktorý pomáha použiť cukor ako palivo pre bunky. U ľudí s inzulínovou rezistenciou, bunky nereagujú normálne na inzulín, a glukóza nemôže vstúpiť do buniek tak ľahko. Výsledkom je, že hladina glukózy v krvi stúpa napriek snahe tela kontrolovať glukózu zvyšovaním produkcie inzulínu. To môže nakoniec viesť k cukrovke, keď telo nieje schopné produkovať dostatočné množstvo inzulínu na udržanie hladiny glukózy v krvi v normálnom rozmedzí.

Nasledujúce faktory zvyšujú riziko metabolického syndrómu:

  1. 1. Vek. Riziko metabolického syndrómu sa zvyšuje s vekom, postihuje až 40 percent ľudí vo veku nad 60 rokov.
  2. 2. Rasa. Niektoré rasy majú väčšie riziko metabolického syndrómu.
  3. 3. Obezita zvyšuje riziko vzniku metabolického syndrómu.
  4. 4. Diabetes. Cukrovka zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja metabolického syndrómu. Ak žena mala diabetes počas tehotenstva (gestačný diabetes), alebo v prípade rodinnej anamnézy cukrovky 2. typu.
  5. 5. Iné choroby. Riziko metabolického syndrómu je vyššie, ak mal človek kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia nealkoholického stukovatenia pečene alebo syndrómom polycystických vaječníkov.

S metabolickým syndrómom sa môže zvýšiť riziko rozvoja týchto podmienok:

  1. 1. Cukrovka.
  2. 2. Kardiovaskulárne ochorenia. Vysoká hladina cholesterolu a vysoký krvný tlak môže prispieť k nahromadeniu plakov v tepnách. Tieto plaky môžu spôsobiť zúženie a stvrdnutie tepien, čo môže viesť k infarktu alebo mŕtvici.
Čítať 1178 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email