utorok, 24 november 2015 07:18

Galaktorea

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Galaktorea je výtok mlieka, ktorý nesúvisí s normálnou produkciou mlieka pri dojčení. Galaktorea sama o sebe nie je choroba, ale môže byť známkou iného základného problému. Zvyčajne sa vyskytuje u žien, a to aj tých, ktoré nikdy nemali deti, alebo po menopauze. Ale galaktorea môže postihnúť aj mužov, a dokonca aj dojčatá.

Nadmerná stimulácia prsníka, vedľajšie účinky liekov, alebo poruchy hypofýzy, všetky tieto podmienky môžu prispieť k tejto poruche. Často, galaktorea plynie zo zvýšenej hladiny prolaktínu, hormónu, ktorý stimuluje produkciu mlieka. Niekedy, príčinu nemožno určiť. Tento stav sa môže vyriešiť sám od seba.

Príznaky spojené s galaktoreou zahŕňajú:

 1. 1. Trvalý alebo prerušovaný výtok mlieka, bez stopy krvi
 2. 2. Bradavka môže mať viac mliečnych kanálikov
 3. 3. Spontánne úniky alebo ručne vytláčanie mlieka z bradavky
 4. 4. Ovplyvnený jeden alebo oba prsníky
 5. 5. Chýbajúca alebo nepravidelná menštruácia
 6. 6. Bolesti hlavy alebo problémy so zrakom

Kedy navštíviť lekára?

Ak má žena trvalý mliečny výtok z bradavky jedného alebo oboch prsníkov a nie je za tým tehotenstvo, je potrebné vyhľadať lekára. Ak k tomu dochádza u dieťaťa alebo u chlapa, je taktiež potrebné navštíviť lekára.

Ak stimulácia prsníka, ako je napríklad nadmerná manipulácia bradaviek počas sexuálnej aktivity spúšťa výtok mlieka, tam je malý dôvod na obavy. Výtok pravdepodobne nesignalizuje rakovinu prsníka, ale návšteva lekára je namieste.

Opuch bradavky, výtok s obsahom krvi, žltý, alebo spontánny výtok, ktorý vychádza iba z jednej bradavky, vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, pretože to môže byť príznakom skrytej rakoviny prsníka. 

Galaktorea často vyplýva z príliš vysokej hladiny prolaktínu - hormón zodpovedný za produkciu mlieka (laktácia), po pôrode. Prolaktín sa tvorí v hypofýze, žľaze pri mozgu, ktorá vylučuje a reguluje niekoľko hormónov.

Možné príčiny galaktorey:

 1. 1. Lieky, ako napríklad niektoré sedatíva, antidepresíva, antipsychotiká a lieky na zníženie vysokého krvného tlaku
 2. 2. Kokaín alebo užívanie opiátov
 3. 3. Bylinné doplnky, ako je napríklad fenikel, aníz alebo senovka
 4. 4. Antikoncepčné tabletky
 5. 5. Nerakovinový nádor hypofýzy (prolaktinóm), alebo iné poruchy hypofýzy
 6. 6. Znížená činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza)
 7. 7. Chronické ochorenie obličiek
 8. 8. Nadmerná stimulácia pŕs, ktorá môže byť spojená so sexuálnou aktivitou, kožnou vyrážkou na hrudníku, alebo trením oblečenia
 9. 9. Nervové poškodenie hrudnej steny po chirurgickom zákroku, popálení, alebo inom poranení hrudníka
 10. 10.Operácia miechy, zranenia alebo nádory

Idiopatická galaktorea

Niekedy nieje možné nájsť príčinu galaktorey. To sa nazýva idiopatická galaktorea, čo môže znamenať, že prsné tkanivo je obzvlášť citlivé na mlieko produkujúci hormón prolaktín v krvi. Ak má človek zvýšenú citlivosť na prolaktín, môže dokonca normálna hladina prolaktínu viesť k galaktorey.

Galaktorea u mužov

U mužov, môže byť galaktorea spojená s nedostatkom testosterónu (mužský hypogonadizmus), kedy zvyčajne dochádza k zväčšeniu prsníkov alebo zvýšenej citlivosti (gynekomastia). Erektílne dysfunkcie a nedostatok sexuálnej túžby sú tiež spojené s nedostatkom testosterónu.

Galaktorea u novorodencov

Galaktorea sa niekedy vyskytuje aj u novorodencov. Vysoké hladiny estrogénov matky prechádzajú placentou do krvi dieťaťa. To môže spôsobiť zväčšenie prsného tkaniva dieťaťa, čo následne môže byť spojené s mliečnym výtokom.

Čítať 2002 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email