streda, 06 január 2016 23:00

Alergia na latex

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Alergia na latex je reakciou na určité bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v prírodnom latexe, čo je výrobok vyrobený z mliečnej tekutiny niektorých stromov. V prípade alergie na latex, telo chybne reaguje na škodlivé látky, ktoré sa v ňom nachádzajú.

Alergia na latex môže spôsobiť alergické reakcie v rozsahu od podráždenia kože až po anafylaxiu, potenciálne život ohrozujúci stav. Lekár môže určiť, či má človek alergiu na latex, alebo riziko jej vzniku.

Ak je človek alergický na latex, bude pravdepodobne reagovať potom, čo bol v priamom kontakte s latexom, napríklad s gumovými rukavicami, alebo vdýchnutí latexových častíc uvoľnených potom, čo niekto iný manipuloval s výrobkom z latexu. Príznaky alergie na latex sa pohybujú v rozsahu od miernych až po ťažké, v závislosti na citlivosti a stupni vystavenia alergénu. Reakcia sa môže zhoršiť pri opakovanej expozícii latexu.

Mierne symptómy

 1. - Svrbenie
 2. - Sčervenanie kože
 3. - Žihľavka alebo vyrážka

Závažnejšie symptómy

 1. - Kýchanie
 2. - Nádcha
 3. - Svrbenie, slzenie očí
 4. - Škriabanie v krku
 5. - Ťažkosti s dýchaním
 6. - Dýchavičnosť
 7. - Kašeľ

Anafylaktický šok

Najzávažnejšia alergická reakcia na latex je anafylaktický šok, ktorý môže byť smrteľný. Anafylaktická reakcia sa vyvinie okamžite po vystavení latexu u vysoko citlivých ľudí, ale len zriedka sa nastane prvýkrát po vystavení.

Príznaky anafylaxie zahŕňajú:

 1. - Ťažkosti s dýchaním
 2. - Žihľavka alebo opuch
 3. - Nevoľnosť a zvracanie
 4. - Dýchavičnosť
 5. - Pokles krvného tlaku
 6. - Závrat
 7. - Strata vedomia
 8. - Zmätenosť
 9. - Zrýchlený alebo slabý pulz

Kedy navštíviť lekára?

Ak má človek podozrenie na anafylaxiu je potrebné okamžité privolanie lekárskej záchrannej služby. Ak má človek menej závažné reakcie po expozícii latexu, mal by vyhľadať svojho lekára a informovať ho o tom. Pokiaľ je to možné, je dobré navštíviť svojho lekára počas reakcie, čo pomôže pri diagnostike. 

Pri alergii na latex, imunitný systém identifikuje latex ako škodlivé látky a následne spúšťa produkciu určitých protilátok na boj proti alergénom. Pri ďalšom vystavení latexu, protilátky vysielajú signál imunitnému systému k uvoľneniu histamínu a ďalších chemických látok do krvného obehu, to produkuje rozsah príznakov a symptómov. Čím väčšiemu počtu expozícii latexu je telo vystavené, tým silnejšie budú reakcie imunitného systému (senzibilizácie).

K alergii na latex môže dôjsť týmito spôsobmi:

- Priamym kontaktom. Najčastejšou príčinou alergie na latex sú výrobky, ako latexové rukavice, kondómy a balóniky.

- Vdýchnutím. Častice latexu sa môžu dostať do vzduchu, pri manipulácii s výrobkami z latexu.

Je možné mať aj iné reakcie na latex, ktoré nie sú samotnou alergiou na latex, a to:

1. Alergická kontaktná dermatitída. Je reakcia na chemické prísady používané pri výrobe latexových výrobkov. Zvyčajne sa prejavuje kožnými vyrážkami a pľuzgiermi 24 až 48 hodín po kontakte.

2. Dráždivá kontaktná dermatitída. Nejedná sa o alergiu, táto forma dermatitídy je s najväčšou pravdepodobnosťou podráždenie spôsobené tým, že ľudia nosia často gumové rukavice alebo je môže spôsobiť aj prášok v ich vnútri. Príznaky zahŕňajú suchú pokožku, svrbenie a podráždené oblasti.

Nie všetky latexové produkty sú vyrobené z prírodných zdrojov. Produkty, ktoré obsahujú umelý (syntetický) latex, ako sú latexové farby, majú menšiu pravdepodobnosť, že vyvolajú alergickú reakciu.

Niektorí ľudia sú vystavení väčšiemu riziku vzniku alergie na latex:

1. Ľudia s rázštepom chrbtice. Riziko alergie na latex je najvyšší u ľudí s rázštepom chrbtice - vrodenou vadou, ktorá ovplyvňuje vývoj chrbtice. Ľudia s touto poruchou sú často vystavení latexovým výrobkom, kvôli častej zdravotnej starostlivosti.

2. Ľudia, ktorí podstúpia niekoľko operácií alebo lekárskych postupov. Opakovaná expozícia latexových rukavíc zvyšuje riziko rozvoja alergie na latex.

3. Zdravotnícki pracovníci. Zdravotníci majú zvýšené riziko vzniku alergie pre častý kontakt s latexovými výrobkami.

4. Pracovníci v gumárenskom priemysle. Opakovaná expozícia na latex môže zvýšiť citlivosť.

5. Ľudia s rodinnou anamnézou alergie.

Spojenie medzi potravinovou alergiou a alergiou na latex

Alergia na latex tiež súvisí s niektorými potravinami, ako je avokádo, banány, kivi, gaštany a iným ovocím. Tieto potraviny obsahujú niektoré rovnaké alergény, ako latex. Ak je človek alergický na latex, má väčšie riziko byť alergickí aj na takéto potraviny.

Čítať 2223 krát Naposledy zmenené štvrtok, 07 január 2016 08:52
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email