streda, 13 január 2016 23:00

Améba - smrteľný mozgožrút

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Naegleria fowleri je fakultatívny parazit, známy tiež ako améba, ktorý u ľudí spôsobuje smrteľnú infekciu mozgu - primárna amébová meningoencefalitida. Améba sa bežne vyskytuje v sladkovodných jazerách, riekach a termálnych prameňoch. K nákaze dochádza počas plávania, či iných vodných športoch.

Améby prechádzajú nosom do mozgu, kde spôsobujú vážne poškodenia. Drvivá väčšina nakazených ľudí zomrie počas jedného týždňa.

Milióny ľudí sú vystavení parazitu améby, ktorý spôsobuje infekciu Naegleria každý rok, ale len hŕstka z nich sa nakazí. Zatiaľ nieje úplne jasné, prečo sa u niektorých ľudí rozvinie infekcie, zatiaľ čo iných nie.

Vyhýbanie sa rizikovým sladkovodným tokom a jazerám, prípadne používať nosové štipce pri pobyte vo vode, môže pomôcť predísť týmto infekciám.

Naegleria infekcia spôsobuje ochorenie nazývané primárna amébová meningoencefalitída. Toto ochorenie spôsobuje zápal mozgu a poškodenie mozgového tkaniva.

Zvyčajne sa infekcia prejaví počas dvoch až 15 dní expozície améby. Symptómy infekcie môžu zahŕňať:

 1. Zmena čuchu alebo chuti
 2. Horúčka
 3. Náhle, silné bolesti hlavy
 4. Stuhnutý krk
 5. Citlivosť na svetlo
 6. Nevoľnosť a zvracanie
 7. Zmätenosť
 8. Strata rovnováhy
 9. Nespavosť
 10. Záchvaty
 11. Halucinácie

Tieto príznaky a symptómy môžu postupovať rýchlo. Typicky však vedú k úmrtiu počas jedného týždňa.

Kedy navštíviť lekára?

Ak sa objaví náhly nástup horúčky, bolesti hlavy, stuhnutý krk a zvracanie, je nevyhnutné vyhľadanie okamžitej lekárskej pomoci, a to najmä ak sa postihnutá osoba v poslednej dobe kúpala v termálnej, alebo sladkej vode.

Naegleria infekcia je spôsobená parazitom améba, ktorá sa bežne vyskytuje v teplých prameňoch, slnkom nahriatých vodách na celom svete, zvyčajne v letných mesiacoch. Améba sa tiež niekedy nachádza v pôde. Améba vstupuje do ľudského tela cez nos, prostredníctvom kontaminovanej vody alebo prachu, a cestuje do mozgu cez nervy, ktoré prenášajú čuch.

Len malé percento z miliónov ľudí, ktorí sú vystavení Naeglerii fowleri ochorie. Prečo sa len niektorí ľudia nakazia po expozícii parazita, a iní nie, nie je známe.Améba sa nešíri z človeka na človeka alebo pitím kontaminovanej vody. A riadne čistené a dezinfikované bazény neobsahujú améby.

Niektoré faktory, ktoré by mohli zvýšiť riziko infekcie zahŕňajú:

Kúpanie v sladkovodných tokoch a jazerách. Väčšina ľudí, ktorí ochoreli sa kúpali v sladkovodných tokoch a jazerách v priebehu predchádzajúcich dvoch týždňov.

Vlny horúčav. Amébe sa dobré darí v teplej až horúcej vode.

Vek. Deti a mladí ľudia sú najrizikovejšou vekovou skupinou, pretože je pravdepodobnejšie, že vo vode trávia dlhší čas a sú aktívnejší vo vode.

Čítať 1568 krát Naposledy zmenené piatok, 29 január 2016 15:45
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email