štvrtok, 14 január 2016 23:00

Vtáčí hrudník - Pectus carinatum

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Pectus carinatum je diagnóza známa ako vtáčí hrudník. Jedná sa o neobvyklú vrodenú vadu, pri ktorej hrudná kosť dieťaťa vyčnieva abnormálne smerom von z hrudníka. Niekedy je táto deformita viditeľná až počas dospievania, alebo pri rýchlom raste.

U väčšiny detí a dospievajúcich je hlavným problémom v prípade pectus carinatum samotný výzor, hoci táto deformita nemusí mať vôbec žiadny vplyv na zdravie, alebo obmedzenia pri vykonávaní športových, či pracovných aktivít. Avšak, u niektorých ľudí sa môžu prejaviť určite problémy, ako je dýchavičnosť, najmä pri cvičení.

Príčiny rozvoja vtáčieho hrudníka

Jedná sa o genetickú poruchu, ktorá je daná nesprávnym vývojom hrudnej kosti. U ľudí s touto vadou sú zvyčajne správne vyvinuté pľúca i srdce, avšak kvôli tejto deformite, môže byť na orgány vyvíjaný tlak, čo ich funkčnosť narúša. Pacienti majú problémy s dýchaním, je potreba častejšie a výraznejšie zapájať pomocné dýchacie svaly. Pri fyzickej aktivite je dýchanie sťažené a človek sa ľahšie unaví. U niektorých jedincov môže dôjsť k rozvoju skoliózy, pričom toto ochorenie môže mať aj negatívny psychologický dopad najmä u detí.

Diagnostika vtáčieho hrudníka

Deformita hrudníka môže, ale nemusí byť viditeľná už pri narodení. Vykonáva sa röntgen hrudníka, echokardiografia a záznam EKG. Počas puberty sa vzhľad hrudníka mení,a rovnako ako u chlapcov, tak u dievčat sa môže zmierniť, ale aj zhoršiť.

Liečba vtáčieho hrudníka

Kým chirurgický zákrok je jednou z možnosti pre ľudí s ťažkým pectus carinatum, použitie ortézy môže pomôcť sploštiť hrudník u deti, ktorých kosti stále rastú. Ortéza sa nosí až 23 hodín denne, a výsledky môžu byť viditeľné už v priebehu niekoľkých málo mesiacov. Liečba je vždy individuálna a záleží na samotnom jedincovi, či mu tento stav prekáža, obmedzuje ho, alebo mu spôsobuje zdravotné, či psychické komplikácie.

Čítať 2655 krát Naposledy zmenené sobota, 30 január 2016 10:11
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email