nedeľa, 31 január 2016 23:00

Pinworm infekcia

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Pinworm infekcia je najbežnejším typom črevnej infekcie na celom svete. Pinworm sú tenké, biele parazity o veľkosti asi 5 až 13 mm na dĺžku.

 

Kým infikovaný človek spí, samička nakladie tisíce vajíčok v záhyboch kože. Väčšina nakazených ľudí nemá žiadne príznaky, ale niektorí ľudia zažívajú análne svrbenie a nepokojný spánok.

Pinworm infekcie sa vyskytujú najčastejšie u detí školského veku, a mikroskopické vajíčka sú ľahko prenášajú z dieťaťa na dieťa. Liečba zahŕňa perorálne lieky, ktoré zabíjajú parazity, dôkladné pranie obliečok, prestieradiel a spodnej bielizne. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov, by liečbu mala podstúpiť celá rodina.

Príznaky Pinworm infekcie môžu zahŕňať:

  • Svrbenie análnej, alebo vaginálnej oblasti
  • Nespavosť, podráždenosť a nepokoj
  • Prerušovaná bolesť brucha a nevoľnosť

Pinworm infekcia často nespôsobuje žiadne príznaky.

Kedy navštíviť lekára?

Ak u človeka dochádza k častému análnemu svrbeniu, a to najme v noci, je potrebné vyhľadať lekára.

Náhodne prehĺtnutie, alebo vdýchnutie vajíčok tohto parazita spôsobuje infekciu Pinworm. Mikroskopické vajíčka môžu byť vpravené do tela kontaminovanou potravinou, nápojom, alebo prstami. Po požití, vajíčka v črevách zrejú do dospelých červov v priebehu niekoľkých týždňov.

Samičky sa presunú do análnej oblasti kde nakladú vajíčka, čo často vyústi v análne svrbenie. Keď si človek poškriabe svrbiacú oblasť, vajíčka sa zachytia na prstoch, najmä pod nechtami. Takto sa ďalej prenášajú na iné povrchy, ako sú hračky, posteľná bielizeň, gauč a podobne. Vajíčka môžu tiež priamo infikovať iné osoby.

Pinworm vajíčka môžu prežívať na rôznych povrchoch po dobu dva až tri týždne. Rizikové faktory Pinworm infekcie zahŕňajú:

  • Detský vek. K tejto infekcii dochádza najčastejšie u detí. Mikroskopické vajíčka sa ľahko šíria na rodinných príslušníkov, alebo iné detí v škole.
  • Život v preplnených priestoroch. Ľudia, ktorí žijú v ústavoch sú vystavení vyššiemu riziku vzniku infekcie Pinworm.

Typické infekcie Pinworm nespôsobujú vážne problémy. Vo výnimočných prípadoch, môže dôjsť k rozvoju infekcie ženských pohlavných orgánov.

Parazit môže cestovať z análnej oblasti do pošvy, maternice, vajcovodov a okolí panvových orgánov. To môže spôsobiť problémy, ako je zápal pošvy a zápal vnútornej výstelky maternice (endometritída).

Liečba Pinworm infekcie

Lekár v prípade tejto infekcie predpíše lieky, a to pravdepodobne celej rodine, aby sa zabránilo šíreniu infekcie na ďalších členov a tiež prípadnej reinfekcii. Pacient môže mať mierne gastrointestinálne nežiaduce účinky v priebehu liečby, a často je potrebné vziať aspoň dve dávky liekov, aby sa zbavil parazitov úplne.

Čítať 1942 krát Naposledy zmenené pondelok, 01 február 2016 08:55
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email