pondelok, 22 apríl 2013 15:34

Nadmerné slinenie

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Slinné žľazy a sliznice v ústach produkujú číru tekutinu, čiže sliny, ktoré poskytujú vlhkosť vo vnútry ústnej dutiny a pomáhajú pri trávení. Sliny sú produkované vylučovaním zo slinných žliaz.

Základné sekrečné jednotky slinných žliaz sú zhluky buniek, tzv acíny. Tieto bunky vylučujú tekutinu, ktorá obsahuje vodu, elektrolyty, hlien a enzýmy, z ktorých prúdia sliny z do zberných kanálikov. Vnútri kanálikov, dôjde k zmene zloženia sekrécie. Veľká časť sodíka sa aktívne vstrebáva, draslík sa vylučuje, a veľké množstvo hydrogénuhličitanu sodného iónu sú vylučované tiež. Sekrécia hydrogénuhličitanu má nesmierny význam pre prežúvanie, pretože spolu s fosfátmi, poskytuje kritickú hranicu vyrovnávacej pamäte, ktorá neutralizuje obrovské množstvo kyseliny produkovanej potrebnej pri trávení.

K zvýšenej produkcii slín v slinných žľazách v ústach dochádza pri podráždení sliznice ostrou a korenistou potravou, mechanickým dráždením a pri zápalovom procese (angíny, abscesy, ...). Sekréciu riedkych slín riadi parasympatikus na čele so svojím bludným nervom (vegetatívny nervový systém), ktorý sa aktivuje napr. pri pohľade na lákavé jedlo sa tiež prirodzene zvyšuje tvorba slín. Rovnako tak je tomu u niektorých liekov, kde je zvýšená tvorba slín len vedľajším účinkom. Znížená miera prehĺtania môže byť spôsobená viacerými faktormi. Zdravotné podmienky, ktoré zvyčajne sprevádzajú zníženú mieru prehĺtania, patrí sem zápal vedľajších nosových dutín , a to buď dočasné alebo chronické, niektoré alergie a rozšírenie nosné mandle. Čokoľvek, čo spôsobuje citlivosť jazyka alebo úst môže tiež spôsobiť individuálne menej časté prehĺtanie a pocit, že má príliš veľa slín. Tehotné ženy tiež často produkujú sliny v prebytku. Nadmerná tvorba slín je často dočasný stav. Lekársku pomoc, je potrebné hľadať v zjavných prípadoch, ako je podozrenie na otravu, besnotu atď. 

Priemerný človek produkuje až 2 litre (1,9 l) slín denne. Rozmanitosť okolností môže spôsobiť, že tieto žľazy produkujú príliš veľa slín u niektorých ľudí. Tento stav môže byť vo vzťahu k užívaniu určitých liekov, ktoré sa podávajú pri konkrétnom ochorení, alebo v dôsledku požitia určitých jedov.

Osobitnú pozornosť si však vedľa bezvýznamného slinenia zasluhujú aj život ohrozujúce stavy sprevádzané nadmernou tvorbou slín ako je besnota a niektoré otravy. Besnotu spôsobuje vírus prenášaný slinami. Po pohryzení zvieraťom (najčastejšie psom, líškou, netopierom, mačkou, ale vzácnejšie i človekom!) sa choroba prejavuje nadmerným slinením, krčovitými bolestivými záchvatmi pri prehĺtaní, horúčkou, nechutenstvom, aerofobiou a hydrofobiou. Choré zviera je buď agresívne alebo apatické, rovnako tak to býva aj u ľudí. Besnota je smrteľne nebezpečná a pri odôvodnenom podozrení alebo preukázaní pohryzenia infikovaným zvieraťom vyžaduje zdĺhavé podávanie vakcín ešte než sa prejavia prvé príznaky. Šanca na vyliečenie je totiž len v inkubačnej dobe (cca do 10 dní po pohryzení, niekedy aj dlhšie).

Preto sa radšej vyvarujte kontaktu s túlavými cudzími zvieratami, obzvlášť potom pokiaľ na vás ich správanie spôsobuje zmiešané pocity.

Slinenie môže byť jedným z príznakov otráv insekticídmi (organofosfáty, karbamáty) a hubami, najčastejšie muchotrávkou červenou. Nastupuje 0,5-2 hodiny po zjedení muchotrávky spolu so slzením, zúženými zorničkami, bolesťami brucha a neskôr ho vystrieda naopak výrazné sucho v ústach, striedajú sa stavy depresie a eufórie. Chorý môže upadnúť do kómy.

Krátko po požití muchotrávky sa pokúste vyvolať vracanie. Pomáha tiež živočíšne uhlie alebo výplach žalúdka a lieky pri kŕčoch.

Otrava chemickými pesticídmi má príznaky značne rozmanité. Slinenie je tu opäť známkou aktivácie parasympatiku. Pri otravách sa podáva atropín, ktorý tento systém zablokuje. V prvom rade je však dôležitá terapia kyslíkom. Ako u otráv hubami, tak aj insekticídmi, je nutné človeka priviesť čo najskôr do nemocnice.

Funkcia slín
-Mazanie a väzba: hlien v slinách je veľmi efektívny pri žúvaní a pri prehĺtaní.
-Zvlhčovanie suchej potravy.
-Ústna hygiena: ústna dutina sa takmer neustále preplachuje slinami, ktoré odplavujú preč zvyšky potravy a udržuje ústa relatívne čisté.
-Sliny začínajú trávenie škrobu.
-Odparovanie a chladenie: významné u psov, ktoré majú veľmi zle vyvinuté potné žľazy, využívajú odparovanie slín z jazyka na ochladenie.

Nadmerné slinenie môže byť spôsobené buď zvýšenou funkciou slinných žliaz, alebo zníženou schopnosťou prehĺtať alebo udržať sliny v ústach.

Príčiny zvýšenej produkcie slín
-Protézy, ktoré sú nové alebo nesedia dobre
-GERD (gastroezofageálna refluxná choroba)
-Infekcie v ústach alebo hrdle
-Tehotenstvo
-Stomatitída (zápal sliznice v ústach)

Vzácnejšie príčiny zvýšenej produkcie slín:
-Otrava Arzénom
-Bellova obrna (ochorenie, ktoré spôsobuje svalovú slabosť tváre alebo ochrnutie)
-Pažeráka atrézia (porucha pri narodení, pri ktorej sa pažerák nevyvíja správne)
-Otrava ortuťou
-Besnota (smrtiaci vírus prenášaný na ľudí z infikovaných zvierat)
-Syfilis (bakteriálna infekcia sa obvykle šíri pohlavným stykom)
-Tuberkulóza (infekčné ochorenie, ktoré postihuje pľúca)
-Akútna sinusitída
-Alergie
-Chronický zápal prínosových dutín
-Zväčšená nosná mandľa
-Nádory, ktoré ovplyvňujú pohyb pier alebo jazyka
-Amyotrofická laterálna skleróza (neurologické ochorenie, ktoré spôsobuje svalovú slabosť)
-Autizmus
-Detská mozgová obrna (porucha, ktorá ovplyvňuje schopnosť koordinovať pohyby tela)
-Demencia
-Downov syndróm
-Syndróm fragilného X (forma dedičnej mentálnej retardácie)
-Roztrúsená skleróza
-Svalová slabosť
-Parkinsonova choroba
-Mŕtvica

Čítať 27775 krát Naposledy zmenené pondelok, 11 august 2014 16:57
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email