streda, 30 apríl 2014 06:51

Psychomotorická terapia

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Psychomotorická terapia kombinuje emocionálne, fyzické, kognitívne a symbolické odpovede na reakcie prebiehajúce v tele.

Táto terapia hlása holistický, čiže celostný pohľad na človeka, nedelí ho na myseľ a telo, ale berie ho ako celok. Spolieha na vlastné schopnosti jedinca a jeho pozitívnu interakciu v sociálnom a kultúrnom prostredí. Na rozdiel od samotných fyzických pohybov, psychomotorika zahŕňa akciu bez kognitívneho alebo fyziologického zámeru. Cieľom týchto opatrení je to, aby sa dosiahol požadovaný fyzický výsledok. Pohyb je priamym dôsledkom vnútorného procesu vnímania a zvládania emócií a zážitkov.

Relaxačná a psychomotorická terapia je zdravotná pedagogická profesia, ktorá spája fyzické a zdravotné vedy, psychológie a pedagogiky s teóriou psychomotoriky a praxe. 
  
Základný pohľad na človeka je komplexný, a považuje telo nielen ako samotný mechanizmus, ale ako mechanizmus s hlboko zakorenenými emocionálnymi rysmi. Psychologicky, telo a jeho pohyby sú teda neoddeliteľné od mysle.

Psychomotorická terapia je taká, ktorá pomáha ľuďom identifikovať a symbolicky stretnúť citové potreby od detstva. Ľudská psychika reaguje silne a okamžite k účinku terapeutického sedenia, v ktorej každý jedinec smeruje k hojeniu symbolickej pamäte za pomoci terapeuta a skupiny. Tento prístup môže byť tiež účinný v jednotlivých reláciách.

Psychomotorická terapia sa vyvinula ako alternatívna disciplína psychologického bádania pomocou improvizovaných fyzických pohybov na preniknutie do akéhosi pacientovho vnútorného zmätku. Terapeut vedie pacienta cez sériu pohybov a cvičení, používaných pri meraní postojov k niektorým spomienkam, a potom používa rôzne verbálne a neverbálne techniky na dosiahnutie nápravy všetkých problémov, ktoré sú objavené.

Pohyby nie sú úmyselné a nie sú zamerané. Každý pohyb je iba zmyslovou reakciou. Avšak, tieto reakcie poskytujú cenné informácie do vnútorného spracovania funkcií človeka. Ciele psychoterapie sú multilaterálne a zahŕňajú dosiahnutie celkového stavu pokoja s ohľadom na interpretačné pohyby, fyzické pohyby, a funkčnosť reflexných činností. Tradičný prístup k dosiahnutiu týchto cieľov sa zameriava na vyjadrenie motorických zručnosti alebo vnútorný tlmočnícky systém.

Čítať 2267 krát Naposledy zmenené nedeľa, 03 august 2014 17:37
Viac z tejto kategórie: « Ergoterapia Terapia hrou »
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email