štvrtok, 01 máj 2014 08:08

Terapia hrou

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Terapia hrou používa rôzne hry a techniky výtvarného umenia pre zmiernenie chronických, miernych a stredných psychických a emočných stavov u detí, ktorým spôsobujú problémy so správaním alebo bránia deťom realizovať ich potenciál. 

Terapeut pracuje pomocou širokej škály herných a kreatívnych techník umenia, ktoré väčšinou reagujú na želanie dieťaťa. Táto metóda odlišuje terapeutov od viacerých odborných terapeutov, napríklad z oblasti umenia, hudby, divadla atď). Väčšia hĺbka vedomostí a skúseností rozlišuje herného terapeuta od tých, ktorí využívajú iné terapie a zručnosti. Aby sa mohol terapeut v praxi používať túto terapiu na pomoc deťom, musí prejsť špecializovaným výcvikom, ktorý si vyžaduje minimálny počet hodín pod dohľadom klinickej práce. Množstvo získanej praxe pod odborným dohľadom sa líši v závislosti od krajiny. Avšak tieto terapie sú stále viac cenené po celom svete, vďaka čomu stále rastie ich úroveň. Rovnako v Európe, ako aj v USA sú stanovené minimálne limity pre zabezpečenie bezpečného a efektívneho výkonu tohto povolania. 

Terapia hrou je technika, kedy dieťa pri liečbe využíva prírodné výrazové prostriedky, a to hru, tá sa používa ako terapeutická metóda, ktorá dieťaťu účinne pomáha pri zvládaní emočného stresu alebo traumy. Najčastejšie sa táto metóda používa u detí, ktoré dosiahli určitú úroveň porozumenia, zvyčajne je to vek tri až osem rokov rokov, kedy si je dieťa schopné uvedomovať rôzne rodinné problémy, ako je rozvod rodičov, súrodenecká rivalita, zneužívanie detí, sociálne problémy, agresivita v rodine, respektíve všetko, kvôli čomu môže byť dieťa rozrušené. Terapia sa tiež využíva pri špeciálnom vzdelávaní študentov, ktorých postihnutie je zdrojom úzkosti alebo citového zmätku. 

Praktici terapie hrou sa domnievajú, že táto metóda umožňuje dieťaťu manipulovať svet v menšom meradle, niečo, čo nemôže byť vykonané v prirodzenom prostredí dieťaťa. Tým, že sa hrá so špeciálne vybranými materiálmi a pod vedením osoby, ktorá reaguje určeným spôsobom, sa dieťa hrá podľa jemu vlastných pocitov, čím sa skryté emócie dieťaťa vyplavujú na povrch, pričom tak môže čeliť a vysporiadať sa s týmito pocitmi. Najviac psychoterapeutická forma nastáva, keď dieťa môže bezpodmienečne prijať čokoľvek, povedať alebo urobiť čokoľvek. Terapeut nikdy nevyjadruje šok, nepodpichuje, nemoralizuje, a nedáva najavo dieťaťu, že jeho predstavy sú nesprávne. Atmosféra by mala byť vypracovaná tak, že dieťa si je vedomé toho, že môže vyjadriť samo seba v nerepresívnom prostredí. Napriek tomu, aj keď atmosféra tolerantná, určité obmedzenia môžu byť uložené, napr. ako sú obmedzenia na zničenie materiálov a hračiek, útok na terapeuta, alebo iné situácie nad rámec stanovenej lehoty.

Mnoho psychológov, poradcov a ďalších odborníkov môžu prezerať na túto techniku ​​ako jedinú v ich jurisdikcii. Avšak, aj keď táto technika je zvyčajne praktizovaná školskými poradcami, sociálnymi pracovníkmi a psychológmi, môže byť ľahko upravená pre použitie učiteľa v triede pre menej intenzívne problémy. Takúto snahu je však dobré najskôr prediskutovať s rodičmi dieťaťa.

Čítať 1205 krát Naposledy zmenené nedeľa, 03 august 2014 17:36
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email