piatok, 02 máj 2014 12:44

Smiech ako meditácia

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Nemáte čas len tak sedieť a dýchať v meditačnom sede? Potom si skúste nájsť aspoň pár minút na zhliadnutie rýchleho videa na internete, alebo si prečítať pár dobrých vtipov.

Šťastný smiech má totiž pre človeka podobne kvalitnú duševnú podporu ako meditácia, takto to naznačuje nový výskum prednedávnom predstavený na konferencii experimentálnej biológie v San Diegu.

Radostný smiech okamžite produkuje rovnaké frekvencie mozgových vĺn, s ktorými sa stretávajú ľudia v skutočnom meditatívnom stave. Počas tejto štúdie sa vedci sústredili na meranie elektrickej aktivity mozgu pomocou elektroencefalografu, celkovo u 31 vysokoškolských študentov, zatiaľ čo sledovali vtipné, smutné, alebo duchovné videa. Počas zábavných videí, sa v mozgu tvorili rovnaké gama vlny, aké sa v mozgu vytvárajú počas meditácie. Počas duchovných videí sa produkovalo viac alfa vĺn, ktoré sú spájané inými situáciami, ktoré človek práve prežíva. 

Gama vlny sú vlastne frekvenciou, ktorá ovplyvňuje každú časť mozgu, čiže všetky centrá mozgu zároveň. Takže keď sa človek smeje, v podstate zapája celý mozog naraz. Tento stav kedy je do práce zapojený celý mozog v určitej synchronizácii je spojený s uspokojením, človek je vtedy schopný jasnejšie myslieť, a zlepšiť svoju koncentráciu.

A čím viac sa človek smeje, tým viac by mal byť schopný zaznamenať tieto výhody. Je to vlastne podobné tomu, ako keď človek pravidelné cvičí, čím upraví a preprogramuje svoje. Pri pravidelnom smiechu sa postupne optimalizuje odozva mozgu k takýmto pozitívnym situáciám.

Predchádzajúci výskum ukazuje, že smiech pôsobí tiež ako antidepresívum, znižuje riziko srdcových ochorení a pomáha redukovať zápalové odpovede organizmu. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by nemal byť predpisovaný lekármi ako súčasť škály zdravých zmien životného štýlu. Na rozdiel od potravín a cvičenia, človeka to nič nestojí, neunaví ho, a ani mu nepridá na váhe.

Čítať 1130 krát Naposledy zmenené nedeľa, 03 august 2014 17:22
Viac z tejto kategórie: « Terapia hrou Dramatoterapia »
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email