nedeľa, 10 jún 2012 13:35

Žalúdočná nevoľnosť, ako jej predísť

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Jednou z najčastejších potiaži tráviacej sústavy sú bolesti žalúdka. Je mnoho príčin ktoré spôsobujú nevoľnosť prípadne bolesť žalúdka. Poďme si teda opísať čo nám tieto ťažkosti zapríčiňuje a ako tomu môžeme predísť.

Nato aby sme sa mohli vyhnúť komplikáciam, alebo sa aspoň pokúsiť o účinnú liečbu je potrebné poznať príčiny. Potom môžeme začať so samoliečbou samozrejme len ak nejde o akútny stav, ktorý si vyžaduje lekársku pomoc.

Najznámejším dôsledkom pri bolestiach ,,brucha,, žalúdka patria poruchy tráviacej sústavy ako napríklad zápcha, plynatosť, rôzne parazity, ale tiež pálenie záhy a iné.

So zápchou, ako takou už malo tú česť viacero z nás. Definícia zápchy je zriedkavý jav pri ktorom je vyprázdňovanie omnoho namáhavejšie ako inokedy a to v dôsledku tuhej a suchej stolice. Práve to, že stolica prechádza tráviacim traktom pomalšie čo práve pomáha množeniu baktérií a to spôsobuje následne žalúdočné ťažkosti, ktoré my pociťujeme ako bolesť. Ak sa chcete týmto ťažkostiam vyvarovať dbajte o to aby vo Vašom jedálničku nechýbal dostatok vlákniny, ktorá je dôležitá pri ľahkom priechode potravy cez tráviaci trakt. Nezabúdajte na tekutiny tie sú obzvlášť potrebné a dostatočný príjem netreba zanedbávať. Pohyb je neodmysliteľnou súčasťou každého zdravého človeka a je dokázané že aj pri takýchto ťažkostiach ako je žalúdočná zápcha každodenný aktívny pohyb cca aspoň 30 minút zrýchlenej chôdze či behu pozitívne vplýva na našu vitalitu. 

Nadmerná tvorba plynov dobré známa ako plynatosť, alebo slangovo nadúvanie či vetry spôsobujú nadmerné hromadenie plynov vo vnútri zažívacieho traktu.Dochádza k tomu hlavne pri zlej skladbe našej stravy. Ak ste ešte neboli a možno ani neplánujete vyhľadať odbornú pomoc tak čítajte o to pozornejšie. Skúsime Vám aspoň z časti ak nie celkovo pomôcť vyriešiť Váš problém. Dôležité je vyvarovať sa potravinám ako je fazuľa, biele pečivo,kukurica,mrkva, banány, klíčky, kapusta a ďalších potravín no ak chceme tento zoznam skrátiť tak je dôležité vedieť že je potrebné vyhnúť sa potravinám s obsahom kvasiteľného cukru no netreba zabúdať ani na potraviny s vysokým obsahom bielkovín. Pozor si dajte aj na nadmerné pitie mlieka. Pri jedle nespravíte chybu vtedy ak si dáte na čas.Ak jedlo do seba nahádže čakajte že odozva na seba nenechá dlho čakať. Pomôže keď si po jedle vypijete šálku čaju určeného na trávenie, no aj živé kultúry v podobe bieleho jogurtu vôbec nie sú na zahodenie.

Parazity sú problém, ktorý človek berie, alebo prežíva najťažšie pretože už len ten pocit v nás vyvoláva nepríjemne obavy, že na nás niečo parazituje. Medzi známe druhy patria hlísty a pásomnica. Hlísty sa najmä u deti prejavujú chronickým nechutenstvom, chudnutím a nevoľnosťami žalúdka. Pásomnica to je už ale väčší problém, a to doslova pretože pásomnica dorastá až do dĺžky niekoľkých metrov. Sú ale lieky ktorými sa dá voči takýmto parazitom predísť, ak tieto lieky užívame či už len raz do roka. Pomocou týchto liekov predchádzame nielen týmto parazitom ale aj nákazám, ktoré hlísty a pásomnice spôsobujú, a to chorobám nematodózy a teniázy.

Ak chceme spomenúť všetky základne a najčastejšie príčiny, ktoré spôsobujú nevoľnosť, či bolesť žalúdka tak určite nesmieme zabudnúť na pálenie záhy. Čo vlastne spôsobuje pálenie záhy? Príčin môže byť viacero, no najčastejšou je spätné navracanie žalúdočných kyselín do pažeráka. Táto porucha ktorá sa ale dá liečiť hlavne u deti sa po čase vráti do normálu sa nazýva reflux. Nie je to tak závažne, no určite to vie byť nepríjemné. Predísť sa tomu dá vhodnou úpravou stravy, a to ako po výbere tých správnych potravín najlepšie po porade s lekárom tak aj úpravou porcii a množstva jedla, ktoré si doprajete. Naša rada je jesť radšej v menších dávkach, ako sa prejedať. To má pozitívny vplyv nielen pri problémoch s pálením záhy, ale tiež ak zrýchlite metabolizmus, môže sa to prejaviť aj na celkovej vitalite Vášho tela a zhodení pár kilogramov z vašej váhy, a to bez akejkoľvek diéty a úplne prirodzene.

Veľké žalúdočne problémy spôsobujú žalúdočné vredy, no tie sú už skutočne akútnym problémom a všetko o nich je najlepšie konzultovať priamo s odborným lekárom. Tento problém sa vo väčšine prípadov rieši chirurgicky a následne pacient do konca života musí dodržiavať prísne diéty.
Veríme, že aj tento článok Vám bol nápomocný. Vaše prípadne komentáre radí uvítame hneď pod článkom.

Čítať 4369 krát Naposledy zmenené pondelok, 01 december 2014 10:28
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email