sobota, 15 február 2014 09:22

Zvýšená citlivosť zubov

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Na každý problém sa nájde riešenie a výnimkou nieje ani zvýšená citlivosť zubov, avšak k náprave v tomto prípade dochádza len pomaly. Záleží aj na dôvodoch, ktoré je spôsobujú, niektoré sú vážnejšie ako ostatné.

Jednou z možných príčin môže byť aj to, že ste nedávno prešli na novú zubnú pastu, alebo ústnu vodu, najčastejšie však dochádza k precitliveniu zubov používaním prípravkov na bielenie zubov. V takomto prípade môže byť riešenie veľmi jednoduché, postačí sa vrátiť späť k pôvodnej paste a iným produktom, s ktorými ste boli spokojní. Ak neviete presne identifikovať problém je možné využiť zubné pasty a iné prípravky priamo určené na zmiernenie citlivosti. 

Mali by ste tiež minimalizovať  konzumáciu kávy a iných kyslých potravín a nápojov, ako sú paradajky, citrusové ovocie, džúsy a malinovky. Kyselina vo všetkých z nich oslabuje zubnú sklovinu, a tak dochádza k citlivosti zubov. Nemusíte sa týchto potravín a nápojov vzdať úplne, to určite nie, postačí ak hneď po ich konzumácii zapijete čistou, alebo minerálnou vodou, či mliekom, ktoré zo zubov opláchnu kyslé zvyšky. A aj keď by sa to mohlo zdať neintuitívne s čistením zubov ráno nemusíte ponáhľať aspoň po dobu 30 minút, keď hladina kyseliny v ústach je najvyššia a zubná sklovina je najviac náchylná na poškodenie, a tak zubná kefka môže urobiť viac škody ako úžitku. Pred samotným čistením si len vypláchnite ústnu dutinu čistou vodou a samotné čistenie odložte o spomínaných 30 minút. Ďalším trikom je použitie slamky pri pití všetkých nápojov, či už studených, horúcich, sladkých, či kyslých. To pomáha udržať kyselinu od priameho kontaktu so zubami.

Ak žiadny z týchto trikov nepomáha navštívte svojho zubára, ktorý ozrejmí príčinu, ktorá tieto problémy spôsobuje, aby mohol určiť liečbu. Problém môže spôsobiť aj nočné škrípanie zubami, tzv. bruxizmus, ktorý brúsi sklovinu a tým ju oslabuje. V tomto prípade je riešením zubná koľajnica, ktorá je zhotovená priamo na mieru pacienta, a tá chráni zubné rady pred poškodením a následnou citlivosťou a kazmi. Bruxizmus ja závažný problém, ktorý pri neriešení, dokáže poškodiť zuby až tak, že dochádza k odštiepeniu zo zubov, bolesti a kazom.  

Čítať 1721 krát Naposledy zmenené utorok, 05 august 2014 09:16
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email