štvrtok, 20 február 2014 08:31

Poranenie hlavy zvyšuje riziko mŕtvice

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Nové výskumy v zdravotníctve naznačujú, že poranenia hlavy a krku môžu až strojnásobiť pravdepodobnosť, že daného človeka v mladom veku môže postihnúť mŕtvica.

Kým postihnutie mŕtvicou zostáva u mladších ľudí pomerne vzácne, predsa tieto situácie nastávajú, a preto sa odborníci začali zaoberať ich príčinami. Dve tretiny mŕtvice sa vyskytujú u ľudí vo veku nad 65 rokov, ale tretina z nich postihuje ľudí vo veku pod 50 rokov.
Mnoho sa vyskytuje u ľudí v najlepších rokoch svojho života, čo pacientov dokáže pripraviť o kvalitu života, a pripravuje spoločnosť o rodinu o takého človeka, akým bol prd touto mozgovou príhodou. Lekári stále nevedia, prečo k tomuto zdravotnému handicapu dochádza aj u mladých ľudí, nato je potrebný ďalší výskum príčin a vhodnej liečby pre mladých ľudí s cievnu mozgovú príhodu. 

V štúdii, vedci analyzoval zdravotné záznamy 1,3 milióna ľudí mladších ako 50 rokov, ktorí boli liečení z dôvodu poranenia hlavy a krku v núdzových traumatologických oddeleniach.
Zistili, že 145 (alebo 11 z každých 100.000) pacientov malo ischemickú cievnu mozgovú príhodu do štyroch týždňov od úrazu. Až 87 percent z mozgových príhod sú ischemické mŕtvice, ktoré sú spôsobené tým, že je blokovaný prietok krvi v mozgu.

Priemerný vek pacientov s poranením hlavy a krku, ktorí utrpeli mozgovú mŕtvicu bolo 37, v porovnaní s 24 medzi tými, ktorí nemali mŕtvicu. Až 48 zo 100 tisíc mladých dospelých a 11 zo 100 tisíc detí s poranením hlavy a krku neskôr utrpeli mŕtvicu.

Podľa autorov štúdie sa v amerických traumatologických oddeleniach každý mesiac ocitne pre poranenie hlavy a krku asi 2 milióny mladých ľudí, čo naznačuje mesačnú sadzbu 214 mladších dospelých a detí, ktorí trpia ischemickou cievnu mozgovú príhodu po týchto úrazoch. V prípade týchto čísel z USA premietnutých na celý svet by sme dostali vysoké čísla spojených s vysokým rizikom mŕtvice u mladých ľudí, preto je hľadanie nových možností liečenia veľmi dôležité.

Tieto výsledky sú dôležité, pretože lepšími možnosťami liečby by sa dalo predísť ťažko zvládateľným traumám, ktoré po mŕtvici postihujú človeka pacienta. Väzby medzi zranením oblasti hlavy a krku s cievnou mozgovou príhodou nie sú jasné. Autori brali na vedomie fakt, že to môže spôsobovať zranenie krvných ciev, ktoré vedú do mozgu. Tieto drobné poranenia môžu viesť k vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu vyvolať mozgovú mŕtvicu. Ak by poranenia týchto ciev mohlo byť diagnostikované v čase úrazu, pacientom by sa mohli podávať lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi, aby sa zabránilo mŕtvici.

Avšak, zatiaľ čo 10 percent pacientov v tejto štúdii malo tento typ poranení, nie u všetkých z nich boli diagnostikované. Odborníci sa preto zhodli, že mechanizmus spájajúci zranenia a neskôr mŕtvicu zostáva nateraz záhadou.

Dr. Glatter je riaditeľom športového lekárstva so zameraním na traumatické poranenia mozgu v nemocnici v New Yorku. Verí, že mŕtvici ktorá sa vyskytne po traume hlavy a krku sa dá predísť, v podstate tým, že sa vyvinie väčšie povedomie o týchto zraneniach, spolu s dôrazom na rýchlu diagnostiku a liečbu.

Aj keď absolútne počty pacientov postihnutých potenciálnou mŕtvicou sa zdá malý na národnej úrovni, emocionálne, fyzické a finančné náklady sú zničujúce, priemerný vek pacientov s cievnu mozgovú príhodu v tejto štúdii bol 37 rokov. Okamžitá liečba môže raz zachrániť život a znížiť postihnutia v dlhodobom horizonte, čo by pre týchto mladých ľudí znamenalo dlhé roky kvalitného a plnohodnotného života.

Čítať 1443 krát Naposledy zmenené utorok, 05 august 2014 09:14
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email