pondelok, 09 júl 2012 16:35

Dehydratácia u detí - príznaky a liečba

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Definícia
Dehydratácia je strata vody a soli, ktoré sú nevyhnutné pre normálne fungovanie telesných funkcií.

Popis
K dehydratácií dochádza, keď telo stráca viac tekutín, ako prijíma. Dehydratácia môže narušiť krehkú rovnováhu tekutín a soli potrebných k udržaniu zdravej bunky a tkanivá. Ľudské telo obsahuje zvyčajne viac ako 60 percent vody. Telo sa snaží udržiavať určitú vodnú bilanciu pomocou mechanizmov ako je pocit smädu.Každý by si mal ale uvedomyť, že ak u človeka dochádza k pocitu smädu to už neprospieva nášmu zdraviu tak ako keď tekutiny dopĺňame nášmu telu permanentne bez toho aby sme k tomu boli nútení smädom. Keď telo vyžaduje viac vody, mozog stimuluje nervové centrá, ktoré nútia človeka napiť sa, aby sa doplnili tekutiny v tele. Množstvo prijatej vody sa môže značne líšiť každý deň, a práve to je ovplyvnené takými faktormi, ako je prístup k vode, smäd, zvyk a kultúrne faktory, počasie, športová či pracovná vyťaženosť a mnoho iných faktorov.

Obličky sú zodpovedné za udržiavanie vodnej rovnováhy prostredníctvom odstránenia odpadov a prebytočnej vody. Voda sa predovšetkým vstrebáva v zažívacom trakte a vylučuje obličkami vo forme moču. Rozdiel v objeme vody ktorú ľudský organizmus potrebuje k zdravému životu je závislá na schopnosti obličiek zriediť a sústrediť sa na moč podľa potreby.

Deti potrebujú viac vody ako dospelí, pretože spotrebujú viac energie.Aj preto, že deti nepociťujú smäd tak intenzívne ako dospelí je veľmi dôležité prihliadať nato aby bol prísun tekutín čo možno najčastejšie monitorovaný a aby boli tekutiny dopĺňané v takom množstve ako si vyžadujú systémy detského organizmu.Dehydratácia u detí zvyčajne vyplýva z veľkej straty tekutín vďaka neustálemu výdaju energie, preto je túto stratu nahrádzať omnoho intenzívnejšie ako u dospelých. Hlavne v letnom období sa zvyšuje nebezpečenstvo šírenia črevnej chrípky a stým súvisí zvýšený výdaj tekutín a tak je riziko dehydratácie podstatne vyššie kedže tu je potrebné počítať aj so stratou tekutín pri zvracaní, či hnačke, zvýšenej horúčke a nadmernom potení.Vtedy je ideálnym prísunom vody napríklad čaj. Dehydratácia môže byť dôsledkom choroby, horúce a suché podnebie, dlhodobé vystavenie slnku alebo vysokým teplotám, nedostatok pitnej vody a nadmerné užívanie diuretík alebo iných liekov, ktoré zvyšujú močenie. 

Druhy dehydratácie
Dehydratácia je klasifikovaná ako mierna, stredná alebo ťažká zaleží na tom, koľko z telových tekutín bolo stratených to sa odhaduje podľa straty telesnej hmotnosti. Mierna dehydratácia je strata vo výške nie viac ako 5 až 6 percent straty telesnej hmotnosti. Strata 7 až 10 percent je považované za strednú dehydratáciu. Ťažká dehydratácia strata viac ako 10 percent telesnej hmotnosti a to už je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.

Komplikácie dehydratácie
Keď sú tekutiny v tele vážne vyčerpané nastáva takzvaný hypovolemický šok. Tento šok čiže fyzický kolaps sa vyznačuje svetlou, chladnou, vlhkou pokožkou, zrýchleným tepom srdca a povrchným dýchaním.
Krvný tlak niekedy klesne tak nízko, že ho nemožno merať, a koža na kolenách a lakťoch môže byť pokrytá škvrnami. Pri dieťati teplota dosahuje až 41,7 ° C a pri neposkytnutí rýchlej lekárskej pomoci môže dôjsť k poškodeniu mozgu a ďalších životne dôležitých orgánov.

Demografia
Dehydratácia je hlavnou príčinou detskej choroby a smrti po celom svete. Dehydratácia je často dôsledkom ochorenia gastrointestinálneho traktu a hnačiek u detí. Medzi deťmi v USA spôsobuje dehydratácia krátkodobé hnačky v cca 200.000 hospitalizovaných a 300 úmrtí za rok. V rozvojových krajinách dehydratácia je najčastejšou príčinou úmrtia detí do piatich rokov, čo predstavuje asi 2 milióny úmrtí ročne.

Príčiny a symptómy
Dehydratácia je nedostatok vody v tele, ktorý nastáva vtedy ak je strata vody vyššia ako jej príjem. Dehydratáciu stimuluje smäd. 

Príčiny dehydratácie môžu zahŕňať nasledujúce symptómy:

 1. zníženie vody alebo tekutín
 2. hnačka
 3. zvracanie
 4. nadmerné teplo
 5. nadmerné potenie
 6. horúčka
 7. nadmerné močenie
 8. diuretiká alebo iné lieky, ktoré zvyšujú močenie
 9. kofeín alebo konzumácia alkoholu

Za znížený príjem tekutín môže:

 1. chuť k jedlu strata spojená s akútnym ochorením
 2. nevoľnosť
 3. bakteriálna alebo vírusová infekcia alebo zápal hltana
 4. zápal ústnej dutiny spôsobené chorobou, infekciou, podráždením, alebo nedostatkom vitamínu

Ďalšie faktory, ktoré môžu viesť k dehydratácii:

 1. ochorenie nadobličiek, ktoré regulujú telesnú rovnováhu vody a soli a funkciu mnohých orgánových systémov
 2. diabetes mellitus
 3. poruchy príjmu potravy
 4. ochorenie obličiek
 5. chronické pľúcne ochorenie

Pri miernej dehydratácií sú zvýšený pocit smädu a nepokoj obvykle len zdanlivé príznaky. U mierne dehydratovaných detí sú oči trochu zapadnuté a ústa a jazyk sú suché. Smäd sa stále zvyšuje spolu s nárokmi organizmu na množstvo vody, ktoré potrebuje. Vtedy staršie dieťa žiada o vodu, a mladšie dieťa pije dychtivo ak mu podáte pohár vody. Koža je menej pružná ako by mala byť a ak dieťa jemne uštipnete koža sa do svojho pôvodného stavu dostane pomalšie ako by mala. Pulz je zistiteľný aj na zápästí a je rýchly. Mäkké miesto na hlave bábätka je trochu zapadnuté. Dva z nasledujúcich príznakov obvykle ukazujú určitý stupeň dehydratácie: dieťa pije dychtivo, smäd, nepokoj, podráždenosť, prepadnuté oči alebo znížená pružnosť pokožky.Deti s ťažkou dehydratáciou sú zvyčajne apatické, strnulé, alebo dokonca upadajú do kómy. 

Príznakmi dehydratácie sú aj:                                                                                                                   

Hlboko zapadnuté oči bez sĺz, veľmi sucho v ústach a na jazyku, rýchle a hlboké dýchanie a znížená pružnosť kože. Dieťa nemusí močiť po dobu šiestich hodín alebo dlhšie. Keď sa dieťa nachádza v hypovolemickom šoku je systolický krvný tlak nízky alebo nezistiteľný, paže a nohy sú chladné a nechtové lôžko môže mať modrasté zafarbenie. Dva z nasledujúcich príznakov ukazujú ťažkú dehydratáciu: apatický alebo v bezvedomí, veľmi nízka pružnosť kože, zapadnuté oči, alebo podozrenie, že dieťa neprijímalo dlhšiu dobu žiadne tekutiny.

Dehydratácia môže spôsobiť zmätok, zápchu, nepohodlie, ospalosť a horúčku. Koža je bledá a studená, sliznice lemujúce ústa a nos strácajú prirodzenú vlhkosť. Pulz a dýchanie sa zrýchľuje. Významná strata tekutín môže spôsobiť vážne neurologické problémy alebo smrť.

Kedy je potrebné volať lekársku pomoc?
Lekár by mal byť upozornení, ak dieťa alebo dospelý vykazuje známky dehydratácie, alebo ak sa rodič obáva, že žalúdočný vírus, alebo iné akútne ochorenie môže viesť k dehydratácii.                                                                

Lekár by mal byť privolaný, ak nastane niektorý z nasledujúcich situácií:                                                                                                        Príznaky dehydratácie sa zhoršujú. Dojčené alebo kŕmené dojča nie je schopné prijímať tekutiny. Dojča alebo dieťa močí veľmi striedmo, alebo vôbec nemočí po dobu dlhšiu ako 8 hodín. Dieťa mladšie ako dva mesiace má hnačku alebo vracia. Závraty, apatia, alebo ak nastane zvýšený pocit smädu. Srdce dieťaťa bije rýchlo. Dieťa má suché oči, prepadnuté oči, sucho v ústach, alebo pri plakaní netečú slzy. Ak sa v stolici, alebo zvratkach nachádza krv.

U dieťaťa môže nastať dehydratácia počas niekoľkých hodín po nástupe ochorenia. Všeobecne platí, že čím menšie dieťa, tým skôr by mala nastúpiť lekárska starostlivosť.

Diagnóza
Dieťa príznaky dehydratácie zvyčajne samo naznačuje. Fyzické príznaky sú zvyčajne všetko, čo je nevyhnutné pre diagnostiku dehydratácie.Fyzikálne vyšetrenie môže odhaliť šok, rýchly tep srdca, alebo nízky krvný tlak. Laboratórne testy, vrátane vyšetrenia krvi pre kontrolu hladiny elektrolytu a moču,napr. špecifická hmotnosť moču a kreatinín, môžu byť použité na vyhodnotenie závažnosti problému.

Liečba
Zvýšený príjem tekutín a nahradenie stratených elektrolytov sú veľmi dôležité pre obnovenie rovnováhy tekutín u dojčiat a detí, ktoré sú dehydrované. Liečba je daná na základe závažnosti dehydratácie. Liečba by mala obsahovať dve fázy: fáza rehydratácia a udržiavacia fáza. V rehydratačnej fáze sú straty tekutín nahradené rýchlo, v priebehu troch až štyroch hodín. V udržiavacej fáze, sa dbá o prísun kalórií a výživy. Dojčenie by malo pokračovať za všetkých okolností v rámci oboch fázach liečby.

Ak chcete nahradiť kalórie rýchlo počas akútneho ochorenia, malý by byť potraviny podávané akonáhle ich dieťa bude schopné prijať. Počas oboch fáz čiže rehydratácií a údržby by sa mali straty tekutín z vracania a hnačky nahrádzať nepretržite. Obmedzenie laktózy (mlieko a mliečne výrobky), zvyčajne nie je nutné, ale môže byť užitočné u detí s ťažkým črevný ochorením alebo hnačkou.

Deti s hmotnosťou nižšou ako 10 kilogramov by mal byť príjem 60 až 120 ml a podávaný perorálne rehydratačný roztok po každom vracaní alebo hnačke. S hmotnosťou vyššou ako 10 kg by mala byť 120 až 240 ml . Potraviny by nemali byť obmedzené. Deti s miernym až stredným stupňom dehydratácie by mal byť príjem roztoku 50 až 100 ml na kilogram telesnej hmotnosti v priebehu dvoch až štyroch hodín to doplní stratu tekutín. Ak ale dieťa žiada viac roztoku môže mu byť tento roztok podávaný aj vo väčšom množstve.Ťažká dehydratácia si vyžaduje nevyhnutnú lekársku pomoc pri ktorej sa požadované tekutiny podávajú intravenózne a okamžite.

Pri stredne ťažkej alebo ťažkej dehydratácií by dieťa malo byť liečení v nemocnici. Mierna dehydratácia môže byť liečení orálne, ale ťažká dehydratácia vyžaduje, aby boli tekutiny podávané dieťaťu intravenózne. Ak dehydratácia spôsobuje zvracanie zároveň s podávaním tekutín sa predpisujú aj lieky na zvracanie.

Pri starších deťoch, ktoré sú ľahko dehydrované stačí len piť čistú vodu, a to je celá liečba, ktorá je potrebná.Pri dojčatách a malých deťoch najmä keď sú choré je potrebné liečbu podporiť redehydratačným roztokom. Rodičia by sa mali riadiť pokynmi na štítku pri jeho podávaní. Športové nápoje sa pri dehydratácií neodporúčajú, pretože obsahujú veľa cukru, a to môže zhoršiť priebeh hnačky.
Aby bolo možné presne vypočítať straty tekutín je dôležité zmapovať zmeny hmotnosti každý deň a viesť záznamy o tom, koľkokrát dieťa zvracia alebo má hnačku. Rodičia by si mali napríklad prepočítavať koľkokrát museli dieťaťu vymeniť plienky ak je dieťa ešte v tomto veku.

Prognóza
Mierna dehydratácia zriedka vedie ku komplikáciám. Ak sa jej príčina odstránila a strata tekutín je nahradená môže sa mierna dehydratácia zvyčajne vyliečiť veľmi rýchlo.
Vracanie a hnačka, ktoré sú neliečené aj naďalej niekoľko dní bez adekvátnej náhrady tekutín môžu byť následky fatálne. Avšak, dehydratácia, ktorá sa rýchlo lieči ma táto liečba rýchly dobrý výsledok.

Prevencia
Zabezpečiť, aby mali deti vždy dostatočný prísun tekutín rovnako ako aj dospelí.hlavne počas choroby tým môžete predísť dehydratácií.Rodičia môžu predísť dehydratácii u dojčiat a detí, ktoré zvracajú alebo hnačkujú zvýšením prísunom tekutín ako čo je vlastne kompenzácia strát.
U deti, ktoré nie sú choré môžeme udržiavať správnu rovnováhu tekutín a pitnej vody ešte predtým, ak ich budeme nabádať k pitiu ešte skôr ako u nich nastane pocit smädu.Deti by mali piť tekutiny ešte pred odchodom von keď sa idú hrať.Voda v potravinách najmä v ovocí a zelenine, je výborným zdrojom tekutín. Ovocie a zelenina môže obsahovať až 95 percent vody, takže dobre vyvážená strava je dobrý spôsob, ako zostať hydratované.

Rodičia by mali vedieť, či liek ktorý ich dieťa užíva môže spôsobovať dehydratáciu.

Iné metódy prevencie voči dehydratácií a zabezpečenie dostatočného príjmu tekutín, sú nasledujúce:

 1. jesť viac jedla bohatého na vodu ako napríklad polievky.
 2. piť veľa vody a šťavy pri jedle a medzi jedlami.
 3. udržiavať čo najkratší interval medzi pitím.
 4. deti by nemali piť čaj,ak je horúco, pretože to zvyšuje telesnú teplotu a to vedie k rýchlejšiej strate vody.                          
 5. vyhnúť sa pitiu alkoholických nápojov a nápojov obsahujúcich kofeín, aj to znižuje riziko dehydratácie.

Kľúčové termíny
Diuretikum je skupina liekov, ktoré pomáhajú vylučovať prebytočnú vodu z tela tým, že zvyšujú potrebu močenia.

Elektrolyty, soli a minerály, ktoré produkujú elektricky nabité častice (ióny) v telesných tekutinách. Obyčajné ľudskými elektrolytmi sú chlorid sodný, draslík, vápnik a hydrogénuhličitan sodný. Elektrolyty kontrolujú rovnováhu tekutín v tele a sú dôležité pre svalové kontrakcie, energie a takmer všetky hlavné biochemické reakcie v tele.

Čítať 9855 krát Naposledy zmenené streda, 03 september 2014 10:40
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email