streda, 02 júl 2014 06:55

Akútny koronárny syndróm

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Akútny koronárny syndróm je termín používaný pre každú situáciu spôsobenú náhlym znížením prietoku krvi k srdcu. Príznaky akútneho koronárneho syndrómu môžu zahŕňať tlak na hrudi, podobný tlaku, ktorý človek pociťuje pri srdcovom infarkte. Prvým príznakom akútneho koronárneho syndrómu môže byť náhla zástava srdca. Akútny koronárny syndróm je často diagnostikovaný na pohotovosti alebo v nemocnici.

Akútny koronárny syndróm je liečiteľný, ak sa včas diagnostikuje. Jeho liečba sa líši v závislosti na známkach, príznakoch a celkovom zdravotnom stave pacienta.

Príznaky

Príznaky akútneho koronárneho syndrómu sú rovnaké ako tie pri srdcovom infarkte. A ak sa nelieči rýchlo, dôjde k srdcovému záchvatu. Je dôležité, aby sa príznaky tohto syndrómu brali veľmi vážne, pretože je to život ohrozujúci stav.

-Bolesť na hrudníku (angina pectoris), ktorý pacient pociťuje ako pálenie, tlak alebo napätie
-Bolesť inde na tele, ako je napríklad ľavá horná časť paže alebo čeľusti
-Nevoľnosť
-Zvracanie
-Dýchavičnosť (dyspnoe)
-Náhle ťažké potenie

Ak má človek príznaky srdcového záchvatu, tie sa môžu líšiť v závislosti na pohlaví, veku a zdravotnom stave.

Niektoré ďalšie príznaky infarktu:

-Bolesť brucha
-Bolesť podobná páleniu záhy
-Vlhká pokožka
-Točenie hlavy, závraty alebo mdloby
-Nezvyčajná alebo nevysvetliteľná únava
-Pocit nepokoja alebo obavy 

Kedy navštíviť lekára

Ak má človek bolesť na hrudníku a je presvedčený, že je to mimoriadna situácia, volajte ihneď miestne tiesňové číslo 112. Po privolaní lekárskej pomoci si ľahnite a snažte sa upokojiť, ideálne je ak je s vami ešte nejaká osoba.

Akútny koronárny syndróm je najčastejšou komplikáciou plaku nahromadeného v tepnách (koronárna ateroskleróza) Tento plak sa skladá z tukových depozít a spôsobuje zúženie tepny, čím zamedzuje prietoku krvi.

Nahromadenie plaku znamená, že srdce nemôže pumpovať dostatočné množstvo okysličenej krvi do celého tela, čo spôsobuje bolesť na hrudníku (angina pectoris) alebo srdcový infarkt. Akútny koronárny syndróm môže spôsobiť pretrhnutie tepien, čím dochádza k tvorbe krvnej zrazeniny. Kombinácia nahromadeného plaku a krvnej zrazeniny výrazne obmedzuje množstvo krvi prúdiacej do srdcového svalu. Ak je prietok krvi silne obmedzený, dôjde k srdcovému záchvatu.

Rizikové faktory pre akútny koronárny syndróm sú podobné ostatným typom srdcových ochorení, patria k ním:

-Starší vek (starší ako 45 rokov u mužov a ženy staršie ako 55 rokov)
-Vysoký krvný tlak
-Vysoká hladina cholesterolu v krvi
-Fajčenie cigariet
-Nedostatok fyzickej aktivity
-Diabetes 2. typu
-Rodinná anamnéza bolesti na hrudníku, srdcové choroby a mŕtvica. U žien, vysoký krvný tlak, preeklampsia alebo diabetes počas tehotenstva

Testy a diagnostika

Ak má človek príznaky akútneho koronárneho syndrómu, môže lekár navrhnúť niekoľko testov, aby zistil, či príznaky sú spôsobené srdcovým infarktom alebo inou formou nepríjemných pocitov na hrudi.
Elektrokardiogram (EKG).Jedná sa o základný test na diagnostikovanie infarktu. Tento test zaznamenáva elektrickú aktivitu srdca pomocou elektród pripojených k pokožke.
Testy krvi. Niektoré srdcové enzýmy pomaly prenikajú do krvi, ak srdce bolo poškodené infarktom. K testovaniu na prítomnosť týchto enzýmov sa odoberie pacientovi vzorka krvi.

Lekár môže tiež nariadiť ďalšie vyšetrenia:

Echokardiogram - tento test využíva zvukové vlny na vytvorenie obrazu srdca. 
Röntgenová snímka hrudníka umožňuje lekárovi kontrolovať veľkosť a tvar srdca a jeho ciev.
Jadrový test - tento test pomáha identifikovať problémy prúdenia krvi do srdca. Malé množstvo rádioaktívneho materiálu sa vstrekuje do krvného obehu. Špeciálne kamery môžu detekovať rádioaktívny materiál, a to ako je prijatý do srdcového svalu. 
Počítačová tomografia (CT) angiogram. CT angiogram umožňuje lekárovi kontrolovať tepny, či sú zúžené alebo blokované. 
Koronárny angiogram (srdcová katetrizácia). Tento test môže ukázať, či sú koronárne tepny zúžené alebo blokované. Tekuté farbivo je vstrekované do tepien srdca cez dlhú, tenkú hadičku (katéter), ktorý je napájaný cez tepny, zvyčajne v nohe. Ako farbivo naplní tepny, tepny sa stávajú viditeľnými na röntgene, čím umožňujú odhaliť oblasti upchatia. 
Cvičebný záťažový test. Záťažové testy merajú, ako srdce a cievy reagujú na námahu. 

Liečba a ďalšie postupy

Ak lieky nie sú dostatočne na obnovenie prietoku krvi do srdca, môže lekár odporučiť jeden z týchto postupov:

Angioplastika. V tomto postupe, lekár vloží dlhé, tenké trubice (katéter) do uzavretej alebo zúženej časti tepny. Drôt s prázdnym balónom prechádza katéterom do zúženej oblasti. Balón sa potom pomaly nafúkne, čím vzniká kompresia na steny tepny. 
Koronárny bypass. Tento postup vytvorí alternatívnu trasu pre krv okolo blokovanej koronárnej tepny.

Čítať 2053 krát Naposledy zmenené nedeľa, 03 august 2014 12:23
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email